R, 9.12.2022

KUS ON ÕIGLUS? ⟩ Ameerikast pärit õpetajanna on Venemaal vangis koduvägivalla süüdistuse eest, kuigi üritas vaid ennast kaitsta

Triin Roos
, Ajakirjanik
Ameerikast pärit õpetajanna on Venemaal vangis koduvägivalla süüdistuse eest, kuigi üritas vaid ennast kaitsta
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments

Ameeriklanna Sarah Krivanek on Venemaal vangis ja ootab, et USA ametnikud talle appi tuleksid ja aitaksid tal kodumaale pääseda. Naine oleks peaaegu jõudnud USA lennule, kuid vahetult enne lendu ta arreteeriti Moskva lennujaamas. Milles täpselt naist süüdistatakse ja kuidas ta sellise jama sisse sattus? 

Ameerikast pärit õpetajanna Sarah Krivanek (46) arreteeriti Moskva lennujaamas rohkem kui seitse kuud tagasi. USA ametnikud olid aidanud Sarahil jõuda nii kaugele, et tal peaaegu õnnestus tagasi kodumaale pääseda. Venemaa võimud takistasid naise lahkumist aga põhjusel, et naist süüdistatakse koduvägivallas oma mehe vastu.  

Kui Venemaa inimõiguste aktivist Jekaterina Kalugina 4. aprillil ühte Moskva lähedal asuvasse kinnipidamisasutusse tuli, et rääkida vahi all viibiva USA korvpallistaari Brittney Griner'iga, leidis ta üllatavalt eest veel ühe ameeriklanna, kes Venemaal vangistatud. «Sarah Krivanek kallistas mind ja hakkas nutma,» ütles Kalugina ootamatu kohtumise kohta USA õpetajannaga, kes viibis roosaks värvitud vangikongis koos kuue teise naisega. «Kuidas ma küll vanglasse sattusin? See kõik on vale. Ma olen hea inimene,» ütles Sarah inimõiguste aktivistile Kaluginale.

Kalugina sai teada, et Sarah vahistati 11. novembril 2021. aastal pärast tema kodus toimunud tüli oma venelasest kallima Mihhail Karavajev'iga.         

Mis siis juhtus?

Sarah jutustas Kaluginale, kuidas asjalood olid olnud. Tol saatuslikul 11. novembril oli Sarahi kallim Mihhail olnud purjus ning naist näkku löönud. «Sarah kaitses ennast haarates kööginoa ning rünnates sellega meest, nii et mehe nina sai viga. Seepeale kutsus mees politsei, kes Sarah'i arreteeris, kuna naine oli põhjustanud Mihhailile «rohkem kui lihtsalt kriimustuse»,» rääkis Kalugina väljaandele People.  

Sarah sai süüdistuse, mille kohaselt oli tal kavatsus tekitada mehele kehavigastusi ja isegi ähvardus meest tappa. Naine avaldas tehtu pärast kahetsust ning kinnitas võimudele, et tal polnud mingit kavatsust meest tappa. Nii kirjutati Vene meedias. 

Kohtus kinnitas Sarah, et ta haaras noa vaid enesekaitseks. Sarah väitis, et tülile eelneval päeval oli Mihhail teda löönud jalaga ning peksnud rusikatega. Oma väite tõenduseks näitas naine oma käsi ja jalgu, millel olid sinikad. Ka kolm murdunud sõrmeluud tõendasid, et mees oli naise kallal vägivallatsenud. Kalugina sõnul fikseerisid meedikud arreteerimise päeval Sarahi vigastused. 

Sarahi kallim Mihhail võttis kohtus süüdistuse tagasi ja kinnitas, et ta ei tahtnud naist rünnata ning kahetseb oma tegu. «Ma ei tundnud, et mu elu oleks ohus olnud. Ta oli lihtsalt vihane, et mina jõin viina. Juhtunu on minu süü,» ütles mees kohtus. «Kui politsei mind küsitles, olin endiselt vihane ja purjus. Nad ütlesid mulle, et Sarah ei saa süüdistust,» avaldas Mihhail.   

Seejärel vabastati Sarah kautsjoni vastu tingimusel, et ta ei lahku Moskvast ega pane kohtuprotsessi eelsel ajal toime väärtegu. Nagu väidab Vene meedia, informeeriti USA saatkonda Sarahi olukorrast ning sellest, et ta ei tohi Venemaalt lahkuda.  

Vangistuse hirmus otsustas naine siiski lahkuda

Sarah pöördus Moskvas asuva USA saatkonna poole, et küsida nõu, mida oleks kõige õigem tema olukorras teha. Väidetavalt soovitas saatkond naisel Venemaalt võimalikult ruttu lahkuda. 

Üks USA välisministeeriumi ametnik ütles väljaandele People, et kuigi Vene meedias väidetakse, et saatkond oli Sarahi lahkumiskeelust teadlik, polnud see tegelikult nii. 

«Ajal, mil USA kodanik üritas Venemaalt lahkuda, ei olnud USA saatkonnal Vene võimudelt saadud infot selle kohta, et Sarah Krivanek arreteeriti ja tal pole lubatud riigist lahkuda,» ütles ametnik.  

Sarahi sõbranna Anita teadis rääkida, et Sarah käis saatkonnas mitmeid kordi ja püüdis seda kõike oma mehe eest saladuses hoida. «Ta käis saatkonnas, et saada abi oma reisi planeerimisel. Et hankida piletid ja kõik muu vajalik,» ütles Anita. 

Vahetult enne lendu nabiti ta kinni

15. detsembril pidi Sarah tagasi kodumaale lendama. Üks Ameerika diplomaat saatis ta Moskva lähedal asuvasse Šeremetjevo lennujaama. Reisikulude katteks sai naine USA saatkonnast 200 dollarit laenu, mida kinnitas dokument, mis tal lennujaamas kaasas oli. Tema sihtkoht pidi olema Kansase osariigis asuv väike linn nimega Medicine Lodge.    

Kuid lennuk lahkus ilma Sarahita. Vene võimud konfiskeerisid naise passi ja ta võeti kinni vahetult enne seda, kui ta oleks pidand lennukile minema. Sarah sai süüdistuse, et on rikkunud kokkuleppe tingimusi. Lennujaama turvakaameratest on näha, kuidas Sarah politseiautosse istub. 

Sarahi Californias elav sõbranna Anita nägi naise vahistamist pealt, kuna nad tegid just videokõnet, kui Sarah lennujaamas kinni võeti. 

«Nägin, kuidas nad ta kinni võtsid. Me rääkisime telefonis. Sarah ütles, et ta on põnevil, kuid samas ka murelik, kuna tema pass võeti ära ja seda pole tagasi antud. Ta ütles, et ta kardab, et tema lahkumist takistatakse,» rääkis Anita väljaandele People. Nii läkski ning Anita pole pärast seda hetke Sarahist enam midagi kuulnud. «Nägin rüselust ja kuulsin, et ta ütles «ei, ei». Siis nägin ühte meest, kes oli tema telefoni võtnud. Seejärel lülitati telefon välja. Mu süda murdus,» räägib Anita. 

Kiri vanglast ja lootus vabanemisele

Sarahi saadetud kiri, millele oli märgitud kuupäevaks 7. veebruar, jõudis ühe sugulaseni alles juulis. Teate sisu oli järgmine:   

«Helista Washingtonis asuvasse saatkonda ja ütle neile, et USA kodanik on Venemaal vangis ja siiamaani pole keegi mind vaatamas käinud.»

Sarah palus sugulasel ühendust võtta ka oma kunagise kodulinna Colorado Springs preestriga, et viimane tema eest palvetaks. Veel palus Sarah, et sugulane telliks talle vangidele mõeldud e-poest šampooni, tualettpaberit, hambapastat, pesuseepi, suhkrut, kohvi, puu- ja aedvilju. Kuid kuna Sarah oma numbrit ei jätnud, ei saanud tema pere talle soovitud asju tellida.  

Sarahi sõbranna Anita on võtnud ühendust nii Valge Majaga kui USA välisministeeriumiga ning palunud neil Venemaal vangis viibivat naist aidata. Anita võttis ühendust ka Moskvas asuva USA saatkonnaga, kuid tulutult.  

Mis edasi saab? 

«Mul on nii kahju sellest lahkest, ristiusku naisest, kes armastas Vene kultuuri. Naisest, kes andestas oma mehele ja kellele mees samuti andestas. Praegu on ta unustatud ning sunnitud elama vangistuses,» ütles inimõiguste aktivist Kalugina lisades, et Sarahi apellatsioon lükati tagasi.

«Kohus ei arvestanud, et see nö «kuritegu» oli enesekaitse teda rünnanud mehe vastu, kes on temast palju suurem ja tugevam. Mees sai vaid kriimustuse. Ja kuigi ka mees võttis süüdistuse tagasi, ei arvestata seda ikkagi. See õrn naisterahvas, kes töötas õpetajana, ei olnud oht ühiskonnale,» rääkis Kalugina.

Sarah, kes sündis Californias, tuli Moskvasse 2017. aastal. Kuna tema esivanemate seas oli venelasi, soovitas Sarahi onu tal Venemaad külastada, et praktiseerida vene keelt. Sarah armus Moskva linna ja pikendas esialgset turistiviisat. Ta üüris korteri ja hakkas Vene lastele inglise keelt õpetama. Sarah'il on USA-s kaks täiskasvanud poega ja tütar. 

Viimastel andmetel asub Sarah kinnipidamisasutuses Rjazani linnas, mis asub Moskvast 164 km kaugusel, ning neljapäeval lähevad teda vaatama inimõiguste eest seisvad ametnikud, et näha, mis tingimustes naine viibib.  

Märksõnad
Tagasi üles