R, 9.12.2022

Briti meedia: Putini uus palee kerkib Abhaasiasse

Inna-Katrin Hein
Briti meedia: Putini uus palee kerkib Abhaasiasse
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Venemaa president Vladimir Putin 29. mail 2021 Mustal merel luksusjahi pardal
Venemaa president Vladimir Putin 29. mail 2021 Mustal merel luksusjahi pardal Foto: Credit Image: © Sergei Ilyin/Kremlin Pool/Planet Pix via ZUMA Wire/Scanpix

Briti meedia teatab viitega Gruusia separatistliku Abhaasia võimudele, et Venemaa rentis Musta mere ääres maa, kuhu ehitatakse Venemaa presidendile Valdimir Putinile uus villa.

Kreml sõlmis Abhaasia võimudega 49-aastase rendilepingu maa kohta, mis asub Pitsunda kuurortlinna lähedal. Veel üks palee on Gruusiast 320 kilomeetri kaugusel Venemaal Krasnodari krais Gelendžiki juures, mis kinnitamata andmetel kuulub Putinile.

Abhaasia on vaidlusalune piirkond, mis de jure on autonoomne vabariik Gruusia koosseisus, tegelikult aga Venemaa poolt okupeeritud territoorium.

Abhaasia juht Aslan Bzhania kinnitas, et Pitsunda lähedane Musta mereäärne maa on Venemaa kasutuses.

Rendilepinguga sai Putini föderaalne kaitseteenistus oma kontrolli 186 hektarit maad, 115 hektarit vett ja lähedal asuva sõjaväelaagri. Pitsunda elanikes tekitas protesti, et Venemaa saab pikaks ajaks suure ala endale.

Seal asub ka Nõukogude Liidu kunagise liidri Jossif Stalini suvemaja, mida külastas hiljem teine Nõukogude liider Nikita Hruštšov. Putin ei ole huvitatud väikesest suvitusmajast, vaid väidetavalt tahab ta sama suurt paleed, kui tal on Venemaal Krasnodari krais.

Briti luure andmetel laseb Putin Abhaasiasse uue palee ehitada, kuna Venemaa opositsioonijuht Aleksei Navalnõi ja ta asutatud korruptsioonivastane fond paljastasid Gelendžiki lähedase palee.

Abhaasia juht Bzhania ütles raevunud kohalikele elanikele, et ta on võimetu Venemaa rendilepingut tühistama, sest tema valitsus ei suuda ilma Venemaa sõjaväe toetuseta võimul olla hoolimata sellest, et Ukraina sõda on Vene armeed väga räsinud.

«Võin kindlalt öelda, et Vene Föderatsioon saab ilma suvitusvillata hakkama. Aga kas me saame hakkama ilma Vene Föderatsiooni, tema relvajõudude ja meie piire valvavate struktuuride toetuseta? See on suur küsimus,» sõnas Abhaasia juht.

Venemaa 69-aastane president Putin on Abhaasiat külastanud vähemalt kaks korda – 2013 ja 2017.

«Nüüd on uued tehnoloogiad, uued turvatingimused kaitstud isikutele. Meie jaoks on suur tunnustus, kui nõukogudeaegse suvemaja asemele kerkib palee,» lisas Bzhania.

Venemaa sõlmis 1995 Abhaasiaga rendilepingu, mis võimaldab Vene juhtidel Pitsunda lähedal puhata ning priviligeeritud juurdepääsu teatud rannalõigule ja metsaalale.

Bzhania sõnul oli ta nüüd sunnitud Venemaa uue rendilepingu ja muuga nõustuma, sest Putinile meeldib Pitsunda ja Venemaal on rohkem raha, mida saab sinna investeerida.

Gruusia president Salome Zurabišvili on Venemaa sammude suhtes kriitiline: «Tegemist on Gruusia territooriumi annekteerimisega Venemaa poolt. Kohalikud ei soovi Putinit sinna, kuid Venemaa saab seal aina enam võimu juurde. Mõistan Venemaa rendilepingu hukka ja kutsun rahvusvahelist üldsust reageerima».

Briti meedia andmetel sõlmis Kreml selle aasta jaanuaris Abhaasia võimudega 49 aasta pikkuse rendilepingu maa kohta, kus asub Nõukogude Liidu ajal ehitatud Nõukogude liidrite viiest suvilast üks. Ülejäänud neli on Abhaasia teistes piirkondades.

Abhaasia oli nõukogude liidrite seas väga populaarne puhkekoht.

«Gruusias tekib skandaal, kui ka Pitsunda looduskaitseala läheb Venemaa kätte. Meieni jõudnud juttude kohaselt olevat Venemaa president Putin sellest huvitatud. Ta ei saa vist enam Gelendžiki-lähedases palees olla, seal ei ole turvaline. Selle tõttu valis ta Abhaasia,» teatas Gruusia blogija Tinatin Dias.

Abhaasia lõi Nõukogude Liidust 1991 iseseivunud Gruusiast lahku 1992–1993 peetud sõjaga ja ala sõltub suuresti Venemaa abist.

Gruusial on veel teine separatistlik ala Lõuna-Osseetia, mis peab end iseseisvaks ja mida on tunnustanud peale Venemaa veel ainult Venezuela, Nicaragua, Süüria ja Nauru.

Putini Gelendžiki lähedast paleed on nimetatud Bondi-kurjami peakorteriks. Ei ole teada, kas Abhaasia palee tuleb samasugune.

Märksõnad
Tagasi üles