T, 21.03.2023

USA ülemkohtu kohtunik mõnitab maailma liidreid uue abordiseaduse pärast

Heveli Tuisk
, REPORTER- TOIMETAJA
USA ülemkohtu kohtunik mõnitab maailma liidreid uue abordiseaduse pärast
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 2
Samuel Alito USA ülemkohtu kohtunik.
Samuel Alito USA ülemkohtu kohtunik. Foto: POOL/Scanpix

USA ülemkohtu konservatiivsete vaadetega liige Samuel Alito mõnitab maailma liidreid, kes on kritiseerinud uut seadust, millega tühistati Ameerikas abordiõigused. 

Abordiõigused tühistanud kohtuotsuse kirjutanud kohtunik Samuel Alito lükkas tagasi paljude prominentide, sealhulgas Ühendkuningriigi peaministri Boris Johnsoni kriitika.

Ta naljatas, et Johnson, kes lahkub ametist septembris, oli kohtuotsuse vastu vaidlemise eest oma karma kätte saanud.

Alito, kes on usklik katoliiklane, esines Roomas konverentsil, kus ta oma arvamust avaldas.

«Mul oli au sellel ametiajal kirjutada see kohtuotsus. Ma arvan, et see on ainus ülemkohtu otsus selle institutsiooni ajaloos, mis on pahandanud tervet rida välisliidreid, kes tundsid end Ameerika seadusi kommenteerides suurepäraselt,» ütles Alito.

«Üks neist oli Boris Johnson, kuid ta maksis selle eest oma hinna,» ütles ta ja tõmbas publiku naerma. Johnson, kes teatas oma kavatsusest selle kuu alguses pärast skandaalide jada tagasi astuda, nimetas Alito kirjutatud kohtuotsust inimkonna ajaloo üheks suurimaks sammuks tagasi.

Alito viitas ka Prantsuse presidendile Emmanuel Macronile, Kanada peaministrile Justin Trudeau'le ja Sussexi hertsogile prints Harryle, kes mõistsid selle kuu alguses ÜROs peetud kõnes hukka põhiseaduslike õiguste tagasipööramise USAs.

«Mis mind tõsiselt haavas, oli see, kui Sussexi hertsog pöördus ÜRO poole ja näis võrdlevat otsust Venemaa rünnakuga Ukrainale,» ütles Alito.

Prints Harry näis viitavat abordiotsusele, kui ütles oma pöördumises ÜRO-le: «Alates kohutavast sõjast Ukrainas kuni põhiseaduslike õiguste kaotamiseni siin Ameerika Ühendriikides, oleme tunnistajaks ülemaailmsele rünnakule demokraatia ja vabaduse vastu.»

Alito pidas kõne 21. juulil usuvabaduse konverentsil ja see tuli välja pärast seda, kui üritust võõrustanud Notre Dame'i ülikool postitas neljapäeva õhtul kaadrid veebi. Seni ei olnud mehe sõnavõttudest keegi teadlik, vahendab BBC.

Märksõnad
Tagasi üles