:format(webp)/nginx/o/2022/07/28/14723541t1hc701.jpg)
Hiina-Pakistani piiril asuvalt K2-l, mis oma 8611 meetriga kõrguselt teine mägi maailmas, leiti kahe kogenud mägironija, austraallase ja kanadalase surnukeha.
Austraalia mägironija Matthew Eakin ja Kanada ronija Richard Cartier jäid kadunuks möödunud nädalal, kui olid laskumas teisest laagrist esimesse, teatab theguardian.com.
Mäepäästjad asusid kaht kadunud meest otsima ja leidsid nende surnukehad 26. juulil.
Afganistani suurima uudisteagentuuri Pajhwok Afghan News andmetel hukkus möödunud nädalal K2-l veel üks mägironija, afgaan Ali Akbar Sakhi, saades mäest laskudes infarkti.
Eakin oli K2-l koos Cartier’ ja veel ühe kanadalase Justin Dube-Fahmyga.
Dube-Fahmy jagas sotsiaalmeedias nende grupi ronimise kohta infot ja viimane postitus oli 21. juulil: «Richard, Matt ja mina olime üsna väsinud. 16 tundi ronimist. Täna jõudsime madalamale C4-le (7600meetrit). Homme läheme tagasi baaslaagrisse. Külmaks hakkab minema. Oleme pärast neid kaht suurt päeva üsna väsinud».
Dube-Fahmy ei ole oma postitust värskendanud ega lehel ei ole kahe surmajuhtumi kohta infot, kuid inimesed on hakanud panema sinna kaastundeavaldusi.
Austraallase Matthew Eakini LinkedIni konto näitab, et mägironija oli varem maksuadvokaat, töötanud ühe aasta vabatahtlikuna püshhiaatriliste häiretega tegelevas mittetulundusühingus Black Dog Institute ning õppinud Canberra ülikoolis rahandust ja õigusteadust.
Kanadast Quebecist pärit palliatiivravi arsti Cartier' perekond ütles Kanada telekanalile CTV-le, et ta elas täiel rinnal elu lõpuni.
«Nagu Richard oma töös palliatiivravi alal ütles: «Inimesed surevad nii, nagu nad elasid». Nii oli ka Richardi puhul,» on perekonna avalduses.
CTV News teatas, et Cartier’d peeti üheks Kanada parimaks ja kogenumaks mägironijaks, nii et paljud inimesed on «šokeeritud, kuuldes, et ta ja ta ronimispartner surid».
'He lived his passion to the end': Quebec alpinist and palliative care doctor Richard Cartier, 60, dies on world's second-highest mountain https://t.co/rMhcPF6y89
— Joe Lofaro (@giuseppelo) July 26, 2022
Üks Eakini sõber Pakistanis, Kashif Ali, postitas sotsiaalmeediasse, et ärkas üles, saades kurva uudise, et Matthew Eakin leiti K2-lt surnuna.
«Ma ei suuda siiani uskuda, et teda pole enam meiega. See on tõesti traagiline uudis, Matthew Eakin oli suurepärase Facebooki lehe Mountaineers Downunder asutaja ja andnud tohutu panuse Austraalia mägironimiskogukonda. Me igatseme sind igavesti suur legend,» jätkas Ali.
Naismägironijate rühmitus «Ronimine ja vein», mis moodustati naiste julgustamiseks mägironimisoskusi ja teadmisi omandama, jagas uudist Eakini surmast, meenutades tema toetust.
«Matt toetas paljusid meie kogukonnas, et arendada oskusi ja enesekindlust mägede maailmas ning ta oli alati valmis jagama oma teadmisi kõigile, kellel on kirg õppida,» seisis avalduses.
Bree Sheedon, kes käis koos Eakiniga Austraalia Canberra ülikoolis ütles, et oli uudist kuuldes täiesti muserdatud ja jagas oma mälestusi mehest sotsiaalmeedias.
«Käisime Mattiga koos ülikoolis ja mäletan siiani päeva, mil kohtasin teda arvutiruumis, ja tema imelist, jultunud naeratust ja täiesti piiritut energiat,» sõnas Sheedon.
«Me polnud üksteist aastaid näinud, kuid olin tema seiklusi veebis jälginud ja ta saatis mulle ikka regulaarselt sõnumeid, et uurida, kuidas mul läheb, just selline mees ta oli,» lisas naine.
Nepali mägironija Pratik Bahadur Khatri teatas, et Eakini surm saabus kolm kuud pärast ühe Eakini meeskonnakaaslase Dipak Mahati surma Nepalis Himaalajas ronides.
«Kaotasime Dipaki Džomolungma ekspeditsiooni ajal. Mul on väga kahju, et kaotasime ka Matti K2-l,» lisas Khatri.
Austraalia meedia teatas, et Eakin oli kogenud mägironija, kes oli ka varem roninud K2-le Pakistanis, kus asuvad viis maailma 14 tipust, mille kõrgus on üle 8000 meetri.
K2 (ka Godwin Austeni mägi ja Chhogori) on mägi Aasias Karakoramis Hiina ja Pakistani piiril, viimase kõrgeim tipp, maailmas 8848-meetrise Džomolungma järel teine. Kõrgus 8611 meetrit.
Asub raskesti ligipääsetavas ja inimeluks kõlbmatus paikkonnas. Orgudest pole mäge näha, sest teda varjavad ümbritsevad madalamad tipud.
6. märtsil 1987 teatasid uudisteagentuurid, et satelliidi abil tehtud mõõdistused näitasid, et K2 kõrgus jääb vahemikku 8858–8908 meetrit. See aga tähendas, et tegemist on kõrgeima mäega maailmas.
Uurimisgruppi juhtis USA astronoom George Wallerstein. 13. augustil lükkasid Hiina topograafid need mõõdistustulemused ümber. Nad said kordusmõõtmisel Džomolungma kõrguseks 8848 ja K2 kõrguseks 8611 meetrit.