N, 2.02.2023

Vladimir Putini uus noorteliikumine kavatseb anda vene lastele selle, mis oli nõukogude lastel

Inna-Katrin Hein
Vladimir Putini uus noorteliikumine kavatseb anda vene lastele selle, mis oli nõukogude lastel
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 2
Venemaa peaminister Vladimir Putin (paremal) surumas 1. augustil 2011 kätt Kremlit toetanud noorteliikumise Naši liikmega Seligeris noortelaagris. Seliger on Moskvast 400 kilomeetri kaugusel. Naši on nüüdseks tegevuse lõpetanud
Venemaa peaminister Vladimir Putin (paremal) surumas 1. augustil 2011 kätt Kremlit toetanud noorteliikumise Naši liikmega Seligeris noortelaagris. Seliger on Moskvast 400 kilomeetri kaugusel. Naši on nüüdseks tegevuse lõpetanud Foto: REUTERS/Yana Lapikova/RIA Novosti/Pool/Scanpix

Venemaa poolt Ukrainalt 2014 anastatud Krimmi poolsaarel toimus 20. juulil Venemaa uue noorteliikumise asutamiskoosolek. Eesmärgiks on 6-18-aastaste vene laste ühtne «traditsiooniliste väärtuste järgi» kasvatamine ja «interneti kahjulike mõjude» vähendamine.

Venemaa president Vladimir Putin allkirjastas hiljuti seaduse, mis määratleb Venemaal loodava uue rahvusliku noorteliikumise põhiülesanded. Liikumise tegevust hakkab koordineerima nõukogu, mille esimeheks on seaduse järgi Venemaa president, kirjutab is.fi.

Uuel liikumisel pole veel nime ega logosid, kuid selle eesmärgiks on koondada Venemaal juba tegutsevad laste- ja noorteorganisatsioonid üheks rahvuslikuks hiigelorganisatsiooniks.

Uue liikumise loomise idee esitati Venemaa duumale 19. mail, mil tähistati Nõukogude Liidu pioneeriliikumise sajandat sünniaastapäeva. Algses seaduseelnõus kandis uus liikumine nime Suur Muutus (vene keeles Bolšaja Peremena), kuid seaduse edenedes otsustati, et tulevased liikmed võivad liikumisele ise nime valida.

Üleliiduline V. I. Lenini nimeline pioneeriorganisatsioon (vene keeles: Всесоюзная пионерская организация имени В. И. Ленина) oli Nõukogude Liidus tegutsenud skautlike joontega ja kommunistliku suunitlusega noorte massiorganisatsioon, mis asutati 19. mail 1922. 

Venemaal tähistati mais 2022 pioneeriorganisatsiooni 100. aastapäeva. Pildil lapsed 22. mail 2022 Moskvas Punasel väljakul
Venemaal tähistati mais 2022 pioneeriorganisatsiooni 100. aastapäeva. Pildil lapsed 22. mail 2022 Moskvas Punasel väljakul Foto: AP Photo/Scanpix

Kremli esindajad on kindlalt eitanud, et eesmärgiks on pioneeriorganisatsiooni taaselustada. Pioneerid olid osa nõukogude kommunistliku partei kollektiivsest kasvatustööst, pioneerilaagrites õpetati lastele ka poolsõjaväelisi oskusi.

«Keegi ei taha pioneeriliikumist taasluua. See on liikumine, mis ühendab kooliõpilasi, mitmes vanuses lapsi ja noori,» ütles Putini pressisekretär Dmitri Peskov.

Venemaa duuma hariduskomisjoni esinaine Olga Kazakova on uue noorteliikumise üks peaideolooge. Intervjuus uudisteleheküljele Gazeta.ru lükkas ta tagasi otsesed võrdlused nõukogude pioneeriliikumisega, kuid tunnistas, et «liikumine tahab vene lastele tagasi anda selle, mis oli nõukogude lastel».

«Mitu põlvkonda lapsi kannatas pärast Nõukogude Liidu haridussüsteemi lagunemist. See mõjutas negatiivselt kõike, mis määras laste arengut. Teisisõnu, meie kohus on anda lastele lapsepõlv tagasi,» ütles Kazakova.

«Kunagi oli pioneeriliikumine. Andkem nüüdsetele lastele sama võimalus,» jätkas ta.

Kazakova teatel on Venemaa juhtkond regulaarselt sel teemal arvamusküsitlusi korraldanud ning lapsevanemad on rahvusliku noorteliikumise tagasitulekut lootnud juba pikemat aega.

Tema sõnul keskendus Venemaa koolisüsteem 1990. aastatel pärast Nõukogude Liidu lagunemist vaid teadmiste edasiandmisele lastele, kuid kasvatustöö jäi tähelepanuta.

«See tõi kaasa suure hulga negatiivseid tagajärgi, mis raskendasid noortel sotsialiseerumist. Sellele lisandus interneti areng ja lapsed kadusid võrku,» ütles Kazakova.

Kazakova sõnul on uue liikumise eesmärk õpetada lastele eluks vajalikke oskusi ja väärtusi, mida nad tänapäeval ei õpi, sest internet on nad elust «ära tõmmanud».

Gazeta.ru ajakirjanik küsis ka, kas lapsed, kelle ellusuhtumine on mingil hetkel vastuolus Venemaa üldtunnustatud rahvusliku vaatenurgaga, näiteks traditsiooniliste väärtustega, arvatakse edaspidi liikumisest välja.

«Kui see on vastuolus, tähendab see, et kuskil pole tööd korralikult tehtud. Lapsele pole asju selgitatud. Meie ülesanne on jõuda iga lapseni,» ütles Kazakova.

Teoreetiliselt võib uue liikumisega liituda kuni 18 miljonit venelast, teatab lehekülg life.ru.

Uut noorteliikumist rahastab Vene riik. Kremli teatel ei saa liikumisest partei Ühtne Venemaa uut noorteorganisatsiooni, vaid see hakkab tegutsema parteipoliitikast eraldi.

Kremli lehekülje teatel saab uuest noorteliikumisest vabatahtlik üleriigiline riiklik-sotsiaalne liikumine, mille liikmeteks on 6-18-aastased vene lapsed.

Kremli avaldatud dokumendi kohaselt on eesmärk kasvatada lapsi ja noori vastavalt Venemaa riiklikule poliitikale ning aidata neil leida oma koht ühiskonnas.

«Lapsi ja noori valmistatakse ette täisväärtuslikuks eluks ühiskonnas, arvestades nende maailmavaate kujunemist vastavalt vene traditsioonilistele vaimsetele ja moraalsetele väärtustele,» on kirjas Kremli leheküljel.

Kremli netilehel avaldatud dokumendis rõhutatakse ka, et lastele tuleks õpetada «armastust ja austust isamaa vastu» ning «isiklikku vastutust nii enda kui isamaa tuleviku eest praeguste ja tulevaste põlvkondade ees».

Uue liikumise aluseks olevas seaduses on öeldud, et liikumine võib asutada filiaale ka välismaal.

Puuduvad andmed, kas Kremlil on plaan haarata liikumisse ka välismaal elavad Vene lapsed. Vähemalt algfaasis näivad Kremli plaanid olevat suunatud Ukrainale, sest Kazakova sõnul vajavad Donetski ja Luhanski piirkonnad praegu hädasti Venemaa noorteliikumist, mis toetaks laste kasvatamist.

«Seal (Donbassis) on sellist liikumist vaja. Nad on seda kõike igatsenud. Neil peab olema võimalus areneda ja mitte elada kogu aeg pinges,» ütles Kazakova.

(Donetski ja Luhanski puhul on tegemist Ida-Ukrainas asuvate separatistlike venemeelsete piirkondadega, mis nimetavad end rahvavabriigiks, kuid mis ei ole).

Venemaa meedia andmetel alustab uus noorteliikumine tegevust selle aasta varasügisel. Liikumine on mõeldud kõigile lastele Venemaal, isegi kõige väiksemates asulates.

Venemaa uue noorteliikumise asutamiskoosolek peeti 20. juulil Venemaa poolt 2014 Ukrainalt vallutatud Krimmi poolsaarel, kus tegutseb nõukogude ajast pärit noortelaager Artek.

Venemaa opositsioonis suhtutakse uude noorteliikumisse eelarvamusega. Paljud kahtlustavad, et vaatamata näilisele vabatahtlikkusele võidakse liikumine muuta varjatult kohustuslikuks ja lapsed peavad selles osalema, et ühiskonnas edasi jõuda.

Juba aastatel 2000-2014 katsetas Kreml erinevaid noorteliikumisi, nende liikmeid hakati nimetama Putini noorteks.

Liikumistest tuntuim oli Naši ehk Meie, mida väideti olevat «antifašistlik ja demokraatlik patriootlik noorteliikumine».

Putini noori kasutati muu hulgas Moskvas olevate lääneriikide saatkondade ja opositsioonimeelse meedia vastastes protestides. Samuti peeti neid noori takistuseks lääne väidetavale soovile sundida Venemaad tunnustama seksuaalvähemusi.

Venemaa Kremli-meelsete noorteliikumiste Noor kaardivägi ja Meie liikmed 5. detsembril 2011 Moskvas tähistamas partei Ühtne Venemaa võitu parlamendivalimister
Venemaa Kremli-meelsete noorteliikumiste Noor kaardivägi ja Meie liikmed 5. detsembril 2011 Moskvas tähistamas partei Ühtne Venemaa võitu parlamendivalimister Foto: AFP PHOTO / NATALIA KOLESNIKOVA/Scanpix

Kreml korraldas Moskvas umbes kümme aastat tagasi pidevalt Putini noorte proteste.

Noorte osavõtt sündmustest tagati nende kohale toomisega lähilinnadest bussidega. Preemiaks said nad koolist vaba päeva ja lubadused, et aktivism toob neile paremad karjäärivõimalused.

Moskva ja Peterburi vahel asuvas Seligeris korraldati Putini noortele suvelaagreid.

Aastate jooksul olid Putini noorte probleemiks sisemised vastuolud ja kõige ilmsemalt see, et paljud noored ei olnud südamega asja juures, sest neile ei meeldinud, et asju kontrollis Kreml.

Naši noored enam ei tegutse, aga näiteks erakonnal Ühtne Venemaa on endiselt oma noorteorganisatsioon Noor kaardivägi.

Märksõnad
Tagasi üles