N, 2.02.2023

Sudaanlannat ähvardab abielurikkumise eest kividega surnuks loopimine

Inna-Katrin Hein
Sudaanlannat ähvardab abielurikkumise eest kividega surnuks loopimine
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Noor sudaanlanna. Pilt on illustreeriv
Noor sudaanlanna. Pilt on illustreeriv Foto: shutterstock.com

Aafrikas Sudaanis mõistis kohus noorele naisele abielurikkumise eest surmanuhtluse, mis pannakse toime kividega surnuks loopimise teel. Tegemist on selles riigis esimese sellise juhtumiga viimase kümne aasta jooksul.

Politsei pidas 20-aastase Maryam Alsyed Tiyrabi kinni juunis Sudaani Valge Niiluse osariigis, teatab theguardian.com.

Tiyrabi sõnul kaebab ta alama astme kohtu otsuse edasi. Suurem osa kividega surnuks loopimise karistusi, mis on määratud valdavalt naistele, tühistatakse kõrgemas kohtus.

Naiste õiguste eest võitlejad muretsevad, et möödunud aasta oktoobris toimunud sõjaväeline riigipööre on julgustanud seadusandjaid tagasi pöörama riigi üleminekuvalitsuse ajal saavutatud väikeseid edusamme naiste õigustes. 

Ugandas asuv Aafrika õigus- ja rahuuuringute keskus (ACJPS) teatas, et karistus rikub Sudaani siseriiklikku ja ka rahvusvahelist õigust, ning kutsus üles Tiyrabi viivitamata ja tingimusteta vabastama.

Keskus teatas, et naisele ei võimaldatud õiglast kohut ja talle ei öeldud, et ülekuulamisinfot kasutatakse tema vastu. Tiyrabile keelduti ka advokaati andmast.

«Surmanuhtlus, mis pannakse toime kividega loopimise teel, on rahvusvahelise õiguse rikkumine ning piinamine ja alandav kohtlemine,» teatas keskus.

Sudaani üleminekuvalitsus, mis järgnes president Omar al-Bashiri valitsusele, viis 2020 ellu reforme, muutes kriminaalseadustikku ja islamipoliitikat leebemaks.

Siiski ei muudetud seadust, mis lubab seni abielurikkujaid kividega surnuks loopida. Samas ratifitseeris Sudaan 2020. aasta augustis ÜRO piinamisvastase konventsiooni.

ACJPS-i teatel on kividega surnuks loopimine riigi poolt lubatud piinamise vorm ja rikub riigi inimõiguskohustusi.

Inimõiguste jurist Ehanne Henry ütles, et 20-aastase naise juhtum «näitab, et Sudaanis rakendatakse endiselt karme šariaadi seadusi ja karistusi».

«Kividega surnuks loopimise juhtum tuletab meelde, et valitsuse üleminekuaegsed kriminaalõiguse reformid ei olnud lõpule viidud ja karmid arhailised karistused on endiselt ametlikult lubatud,» teatas jurist.

Sudaanis keelati piitsutamine karistusena aastal 2020, kuid kohtud ikkagi määravad seda.

Viimane teadaolev juhtum, milles naisele mõisteti abielurikkumise eest kividega surnuks loopimine, oli 2013. aastal Sudaani Lõuna-Kordofani osariigis. Kõrgem kohus tühistas otsuse.

Sudaani rahvastikust 95 protsenti on moslemid ja riigis kehtib karm islamiseadus. Seadusrikkumiste eest saab lisaks kividega surnuks loopimisele määrata jäsemete amputeerimist ja piitsutamist.

Märksõnad
Tagasi üles