P, 5.02.2023

ÕPETLIK LUGU ⟩ Briti mees sattus D-vitamiini üledoosiga haiglasse

Heveli Tuisk
, REPORTER- TOIMETAJA
Briti mees sattus D-vitamiini üledoosiga haiglasse
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Looduslik D-vitamiini allikas on päike.
Looduslik D-vitamiini allikas on päike. Foto: Shutterstock

Tuleb välja, et ka toidulisandite manustamisega peab olema äärmiselt ettevaatlik. CNN vahendab õpetlikku lugu Briti mehest, kes hakkas peale arstivisiiti üleliia D-vitamiini tarvitama ning sattus seetõttu haiglasse.

Pärast eratoitumisspetsialisti vastuvõtul käimist hakkas Briti mees võtma iga päev üle 20 erineva käsimüügi toidulisandi, sealhulgas kolm korda päevas 50 000 rahvusvahelist ühikut (IU) D-vitamiini. See annus on sadu kordi suurem kui normaalne soovitatud päevane annus, milleks on 400 IU-d.

Kuu aja jooksul hakkasid meest vaevama iiveldus, kõhuvalu, kõhulahtisus ja korduvad oksendamisehood, millega kaasnesid ka krambid jalgades ja kohin kõrvades.

Mees, kelle nime ei avalikustatud, kuulis toidulisanditest raadio jutusaates ja võttis pärast seda kohe ühendust toitumisspetsialistiga, ütles raporti kaasautor ja East Kenti William Harvey haigla endokrinoloog dr Alamin Alkundi. Akundi oli haiglas ka mehe raviarst.

«Ühendkuningriigi toitumisspetsialistidele ei ole registreerimine riiklikus asutuses kohustuslik, nii et igaüks võib tegutseda toitumisnõustajana,» ütles Alkundi.

Erinevalt vees lahustuvatest vitamiinidest, mida organism suudab kergesti elimineerida, hoiab see D-vitamiini ja sellega sarnaseid vitamiine A, E ja K maksas ja rasvarakkudes seni, kuni neid vaja läheb. Päevasest soovitatavast annusest tunduvalt suurem tarbimine võib tekitada toksilise taseme.

Mees lõpetas sümptomite ilmnemisel toidulisandite võtmise, kuid tema seisund ei paranenud. Selleks ajaks, kui ta kaks kuud hiljem haiglasse suunati, oli ta kaotanud juba 12,7 kilogrammi ja tema neerud ei töötanud enam korralikult. Testid näitasid, et ta oli D-vitamiini üle annustanud.

Liiga palju D-vitamiini veres põhjustab hüperkaltseemiat, mis tekib siis, kui kaltsiumi tase veres on normist kõrgem. Mehel diagnoositigi hüperkaltseemia, mis võib nõrgendada luid, tekitada neerukive ning häirida südame ja aju tööd.

Briti mees viibis kaheksa päeva haiglas ja teda raviti ravimitega, mis alandasid tema vere kaltsiumisisaldust. Kaks kuud hiljem leiti järelkontrolli käigus, et tema vere kaltsiumisisaldus oli langenud peaaegu normaalsele tasemele. Kuigi ka mehe D-vitamiini tase oli oluliselt paranenud, oli see siiski kõrge, ütles Alkundi.

D-vitamiini üleannustamise tunnusteks võivad olla unisus, segasus, letargia ja depressioon ning raskematel juhtudel võib see viia stuupori ja koomani. Just seetõttu soovitatakse olla äärmiselt ettevaatlik ka kõige tavalisemate toidulisanditega ning neid tuleks tarvitada arsti välja kirjutatud koguses.

Märksõnad
Tagasi üles