Ukraina riik otsustas konfiskeerida mitme oligarhi vara, kokku 1,1 miljardi euro eest. Juku-Kalle Raid väidab, et sõjaeelne Ukraina oli mõneski mõttes klassiühiskond, mis koosnes ülirikastest ja puruvaestest. Paradoksaalsel kombel tundub sõda riigi normaliseerumisele kaasa aitavat.
Kuni oranži revolutsioonini 2005. aastal võis Ukrainat pidada täiesti vabalt oligarhseks riigiks. Raju ja ebaõiglane klassiühiskond, mis sündis kohe pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist.
Venemaal ja Ukrainas tekkis kohe pärast 1991. aastat uusrikaste seltskond, kes rikkuse kasvades kõikvõimalikku valgustkartvat äri ajades ja tänu suhetele kunagise nomenklatuuriga ning sealt järgnevale «edule» privatiseerimisel, hakkas kiikama võimutaburettide poole. Enamasti niimoodi, et otsustavatele kohtadele püüti sokutada omasid jopesid ning võõramaid jopesid ära osta ja kõikvõimalike santaažide abil endaga siduda – ikka selleks, et oma «impeerium» saaks jõudu koguda, vajaduse korral muudeti korduvalt seadusi või sõideti neist lihtsalt üle.
Oligarhia kujunemine Ukrainas
Ukrainas kujunes ülemkiht oligarhe enamasti kunagisest kommunistliku reiižimi nomenklatuurist. Oksjoneil ja erastamistel mängiti neile kätteke meeletud varandused, tehased, infra ja kõik muu vähegi mõeldav. Nad lihtsalt heiskasid oma majaesiste punalippude asemel vardasse dollarid.
Oksjoneil ja erastamistel mängiti neile kätteke meeletud varandused, tehased, infra ja kõik muu vähegi mõeldav.
Just oligarhia oli ilmselt suurimaks põhjuseks, miks oranž revolutsioon puhkes. Ühtede padurikkus ja teiste paduvaesus. Mingil ajal oli isegi Venemaal parem: kui 1990ndate lõpul ja 2000ndate alguses harrastati seal veel vaba ajakirjandust, siis Ukrainas oli ajakirjaniku amet samal ajal juba tõsiselt eluohtlik. Mäletame kõik väga hästi uudiseid, kuidas president Kutšma ajal igasughustest maa-alustest aukudest kadunud ajakirjanike laipu leiti, kes oligarhia jaoks liiga uudishimulikud olid.