Usbekistanis hakkasid mässama inimesed sealses autonoomses regioonis Karakalpakkias. Põhjuseks keskvõimu soov tõmmata karakalpakkide autonoomiale kriips peale. Võimud surusid mässu maha, on sadu vigastatuid ning hukkunuid. Juku-Kalle Raid heidab pilgu Usbekistanile kui kuivanud imede maale.
Usbekistan, nagu kõik endise Nõukogude Liidu stan-lõpuga riigid, on paistnud silma oma iseäraliku olelusvormi poolest: klannid kaklevad võimu pärast, kodanikud kannatagu välja. Usbekistan on igal juhul riik, mille imesid kirjeldades raugeb peagi jõud ning käed vajuvad rüppe. Aga kummalisi imesid jätkub kogu selles regioonis hullupööra.
Turgi rahvas karakalpakid versus usbekid
Protestid Karakalpakkias algasid põhiseaduse muudatusettepanekute üle, mille üheks klausliks oli punkt, et Karakalpakkia vabariigi autonoomsus kaoks. Karakalpakkidele meeldis see idee vähevõitu. Rahutustes on saanud surma vähemalt paarkümmend inimest, üle 200 on saanud vigastada, neist 90 viibib haiglas. Üle 500 inimese on kinni peetud. Need on aga ametlikud andmed ning üsna kindlasti saab väita, et nad ei kirjelda kogu ime suurust.
Imede hulka kuulub ka terve mere ärakuivatamine: puuvillaistandused neelasid Araali merre voolava vee ning praegu vedelevad keset kõrbe, kus kunagi asus meri, roostetanud laevakünad.
Usbekistani president Šavkat Mirzijojev kuulutas rahutuste tõttu riigi loodeosas asuvas Karakalpakkia autonoomses vabariigis välja eriolukorra. Samas lubas härra president, et unustab karakalpakkide autonoomia näppimise edaspidi ära. Tegelikult tundub see väheusutav, kui Kesk-Aasia võimumudeleid ning arenguid lähemalt vaadelda.
Usbekistani imeline lähilugu
Laseme siis korraks Usbekistani kui imedemaa loo silme eest läbi. Kogu aeg toimub seal mingi jama: kas suurem looduskatastroof, verine riigipööre, kodusõda või viskab diktaator lusika minema ning lossi ukse taga hakkavad sagima uued Napoleonid.