Hädaolukorra lahendamise ühendstaabi sotsiaalkaitsegrupi juht Kert Valdaru lõpetas täna koostöö sotsiaalkindlustusametiga (SKA) ning juba järgmisest nädalast on ta tagasi oma põhitöökohal Astangu kutserehabilitatsiooni keskuses. Põgenike majutamist ja aitamist koordineerinud Valdaru vaatab tagasi tehtud tööle ning tõdeb, et kindlasti oleks saanud riik põgenike aitamisel käituda paremini.
Härra Valdaru, kas ma saan õigesti aru, et sotsiaalkindlustusamet (SKA) kutsus Teid Ukraina sõja puhkedes endale appi kui rändekriisi eksperti?
Ma läksin appi, et anda oma panus selleks, et sõjakurjategija Putin nutaks viimasena. See on minu missioon.
Kes Teid täpselt SKA-st endale appi kutsus?
Mind kutsus appi tollane sotsiaalkaitsegrupi juht Jako Salla, et ma asendaksin teda seitse päeva hädaolukorra kriisistaabis. Läks aga nii, et Jako Sallast sai SKA peadirektori kohusetäitja ja ma andsin nõusoleku aidata SKA-d hädaolukorra lõpuni. Peale 13. maid, kui hädaolukord lõppes, leppisime uuesti kokku, et ma aitan juuni lõpuni, seni, kuni SKA saab tööle oma uued struktuurid ja rutiinid sõjapõgenike abistamisel. Tänaseks on see töö tehtud.
Minu jaoks oleks olnud kindlasti mugavam jääda teemat kommenteerima vabatahtliku rändeeksperdina, kuid praegusel juhul otsustasin, et õigem on panna ka ise käed reaalselt külge ja aidata Eesti riiki.
Kolme kuu jooksul olen teinud väga intensiivset tööd, suuresti ka oma pere arvelt. Leian, et on õige hetk liikuda tagasi oma vanale töökohale, kuid jätkan kindlasti ka rändeeksperdina.
Mida see töö pidi siis endast ette kujutama? Mis ülesanded Teile anti?
Mulle usaldati hädaolukorra staabis sotsiaalkaitsegrupi juhtimine, mis kätkes endas tööd selleks, et ametkondadevaheline koostöövõrgustik toimiks. Oluline oli, et me töötaksime ühtselt sõjapõgenike abistamise heaks. Suurem väljakutse oli hoida oma töötajatele kriisisituatsioonis töökeskkonda, mis väldiks läbipõlemist. Samuti oli väljakutse esmaste majutuspindade osas jätkusuutliku lahenduse leidmine. Soovisime vältida olukorda, et ükski sõjapõgenik ei jääks lageda taeva alla, et neil oleks majutuskoht, kus nad saaksid puhata, süüa, pesta, psühhosotsiaalset kriisiabi… Et nad tunneks end Eestis teretulnuna. Selle oleme ka siiani saavutanud.