R, 9.06.2023

USA ülemkohtunik: järgmiseks tuleks ette võtta otsused, mis legaliseerivad rasestumisvastaseid vahendeid ja samasooliste abielusid

Elu24
Facebook Twitter
Comments 28
Clarence Thomas
Clarence Thomas Foto: Reuters / Scanpix

USA ülemkohtunik Clarence Thomas sõnas pärast abordiküsimuse arutamist, et peaks uuesti läbi vaatama ka otsused, mis praegu kaitsevad õigust osta ja kasutada valitsuse piiranguteta rasestumisvastaseid vahendeid, õigust samasooliste suhtele ja abielule.

Konservatiivse ülemkohtuniku Clarence Thomase arvamus Roe vs. Wade'i tühistamise kohta viitab sellele, et ohus võivad olla ka muud olulised otsused, sealhulgas need, mis kaitsevad rasestumisvastaseid vahendeid, samasooliste suhteid ja abielu, vahendab People

See tähendab, et peaks hakkama uuesti läbi vaatama Griswold vs Connecticut, Lawrence vs. Texas ja Obergefell vs. Hodge – otsused, mis kaitsevad praegu neid õigusi.

Millistest otsustest on jutt?

  • 1965. aastal andis ülemkohus Griswoldi ja Connecticuti osariigi vahelises kohtuasjas abielupaaridele õiguse kasutada rasestumisvastaseid vahendeid ilma valitsuse sekkumiseta.
  • 2003. aastal Lawrence'i ja Texase osariigi vahelises kohtuasjas otsustas ülemkohus, et osariigid ei saa homoseksuaalsust kriminaliseerida.
  • 2015. aasta Obergefelli ja Hodgesi kohtuasjas tehtud otsusega andis ülemkohus aga samasoolistele paaridele õiguse abielluda.

Jim Obergefell, üks ajaloolise Obergefell vs. Hodge'i kohtuasja kaebajatest, ütles väljaandele People saadetud avalduses, et Thomas ei ole kõrgeim jumalus.

«Clarence Thomas on ülemkohtu kohtunik, kelle on ametisse nimetanud inimesed, ta ei ole kõrgeim jumalus. Miljonid armastavad paarid, kellel on õigus abielu võrdsusele oma perekonna loomiseks, ei vaja, et Clarence Thomas kehtestaks neile oma individuaalse ja moonutatud moraali. Kui sa tahad näha otsustusviga, Clarence Thomas, vaata peeglisse.»

Millest kõik alguse sai?

USA ülemkohus tühistas märgilise 1973. aasta kaasuse Roe vs. Wade, mis pidas pühaks naise õigust otsustada abordi üle ning andis osariikidele loa ise otsustada, kas lubada või keelata vastavat protseduuri.

Otsusest Roe vs. Wade tühistada teatati ametlikult reedel, kuu aega pärast seda, kui ajakirjandusele lekitati 98-leheküljeline arvamus, mille autoriks oli väidetavalt kohtunik Samuel Alito. Arvamuses kirjutati, et Roe eksis rängalt algusest peale ja et ülemkohtu enamus on seisukohal, et Roe ja Casey (teine 1992. aasta abordiõigust käsitlev otsus, millega kinnitati eelmine kohtuotsus) tuleb tühistada.

USA president Joe Biden ütles reedel vastuseks ülemkohtu ülimalt vastuolulisele otsusele, et selles riigis elavate naiste tervis ja elu on ohus ning et ta seisab seaduslike võimaluste piires abordiõiguse eest.

«Tegu on kurva päevaga kohtu jaoks ja riigi jaoks,» vahendas telekanal CNN Valges Majas kõnelenud Bideni sõnu. Valge Maja on oodanud otsust ja valmistanud ette samme, kuidas siit edasi liikuda.

Biden tõi kõnes nimeliselt esile ühe süüdlasena vabariiklasest ekspresidendi Donald Trumpi, kes määras oma ametiajal ülemkohtusse kolm konservatiivset kohtunikku. Hääletus läbis ülemkohtu häältega 6-3.

President ütles, et võitlus ei ole kaugeltki lõppenud ülemkohtu otsusega ning kutsus kongressi võtma vastu seadust, mis muudaks Roe vs. Wade'i kaasuse seaduseks. Ent paraku ei ole demokraatidel hetkel piisavalt hääli senatis, et sellist seadust Bideni lauale saata.

Facebook Twitter
Comments 28

Märksõnad

Tagasi üles