Ligi 2000 kurjategijat, kelle kuritegelikku käitumist on seostatud alkoholiga, hakkavad kandma elektroonilist jalavõru. Selle saavad nad kahe aasta jooksul kas vanglast vabastamise otsuse või katseaja tingimusena. Kui nad vabastamisotsuse tingimusi rikuvad, võidakse nad vanglasse tagasi saata.
Elektrooniline jalavõru võtab iga 30 minuti järel kurjategijalt higiproovi ja hoiatab kriminaalhooldusteenistust, kui tuvastatakse seeditud alkoholi. Seade suudab seeditud alkoholi eristada keskkonnas olevast alkoholist, näiteks kätepuhastusvahendis või parfüümis leiduvast alkoholist.
Sellised seadmed on suunatud kurjategijatele, kelle kuritegu oli seotud joomisega, olgu selleks alkoholist põhjustatud rünnak, perevägivald, sissemurdmine, vargused või joobes juhtimine.
Seni on neid kasutatud ainult Inglismaal kurjategijate puhul, kellele on määratud karistusena üldkasulik töö. Nüüd laiendatakse seda ka vanglast lahkujatele.
Briti justiitsministeeriumi andmetel on sellise elektroonilise jalavõruga kurjategijad alkoholipiirangutest kinni pidanud 97 protsendil juhtudest. Praegu on seade umbes 900 rikkujal, kuid see arv kahekordistub 2024. aastaks 1900ni.
Briti justiitsminister Dominic Raab ütles: «Oleme näinud, et jalavõrud töötavad. Seetõttu kahekordistame järgmise kahe aasta jooksul nende kandjate arvu 900-lt 1900-le, keskendudes neile, kes lahkuvad vanglast loa alusel.»
«See on suur samm edasi, kasutades uusimat tehnoloogiat, et vähendada seost alkoholi kuritarvitamise ja kuritegevuse vahel ning muuta meie tänavad turvalisemaks.»
Briti riikliku statistikaameti andmetel põhjustab joomine seal umbes 39 protsenti vägivaldsetest kuritegudest, kusjuures alkoholiga seotud sotsiaalne ja majanduslik kahju on hinnanguliselt 21,5 miljardit naela aastas.