N, 2.02.2023

Ristiga kaelaehet kandnud kristlane sai vallandamise hüvitiseks kopsaka summa

Elu24
Ristiga kaelaehet kandnud kristlane sai vallandamise hüvitiseks kopsaka summa
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Mark Makela/Getty Images/AFP

Šotimaal vallandati kristlasest tehasetööline, sest ta keeldus ära võtmast ristiga kaelaehet, mille ema oli talle andnud. Tööline võitis kohtus üle 25 000 euro hüvitiseks usulise diskrimineerimise eest, vahendab Daily Mail.

Vene õigeusu kiriku liige Jevgenijs Kovalkovs tunneb, et ema kingitud risti kandmine rinna lähedal tähistab tema «usule pühendumist». Küll aga palus tema otsene juht tal selle ära võtta, kuna pidas seda kanaliha hulgimüügi töökohas ohuks, teatas töökohus.

Kovalkovsi nähti hiljem tehases taas ehet kandmas ning ta keeldus seda eemaldamast, sest tema jaoks on see sügava tähendusega. Tööline vallandati korralduste eiramise eest kohapeal.

Ta kaebas ettevõtte kohtusse, kes leidis, et ettevõtte eeskirjad ja nende kohaldamine oli kaudselt diskrimineeriv ning nüüd on talle välja mõistetud 22 074,68 naela ehk 25 694 eurot.

Kohtuistungil öeldi, et härra Kovalkovs liitus 2019. aasta novembris Šotimaal Coupar Anguses asuva ettevõttega 2 Sisters Food Group Limited ja ta edutati kiiresti kvaliteedikontrollijaks. Tööl kandis ta riiete peal valget kitlit, samal ajal kui ta kolleegid kandsid kaelas kaelapaela, isikutunnistust ja võtmeid.

Dundees toimunud istungil kirjeldati, kuidas Kovalkovs kandis tööl iga päev hõbedast kaelakeed, millel on 30 väikest lüli ning mis pühitseti tema ristilapse ristimistseremoonia ajal.

Ettevõtte võõrkehade kontrollimise eeskiri aga ütleb: «Kohapeal asuvates tootmispiirkondades ei tohi ehteid kanda, välja arvatud üks sõrmus.» Religioossetele ehetele oli tehtud veel üks erand, mis allus «riskihinnangule», rääkis vandekohus.

Esimesel päeval pärast Kovalkovsi edutamist 2019. aasta detsembris märkas tema otsene juht kaelakeed ja käskis tal selle ära võtta, mida ta ka tegi. Juht ei viinud aga läbi riskianalüüsi, kuna tundis, et probleemiga on tegeletud.

Seejärel esitas härra Kovalkovs kaebuse töökiusamise kohta ja ta toodi 2020. aasta jaanuaris kohtumisele teise juhiga. Ka seal kandis ta kaelakeed.

Tal paluti see eemaldada ja seejärel küsiti, kas viidi läbi riskianalüüs, mida Kovalkovsi sõnul ei tehtud. Tema otsene juht tunnistas, et tal oli piinlik, et see küsimus tõstatati tema enda ülemuse juures, ja ta viis siis riskianalüüsi lõpule, kuid ei olnud härra Kovalkovsiga rahul.

Kohtule öeldi, et töölisega ei vesteldud, et teada saada, kas riski maandamiseks oleks saanud midagi teha. Näiteks tagada, et ehe oleks alati tema riiete sisse pistetud või et tema isiklikud kaitsevahendid oleksid kinnitatud nii, et see ei oleks paljastatud.

Kohtuistungil tunnistas Kovalkovsi otsene ülemus, et see oli esimene kord, kui ta seda riskianalüüsi tegi. Tema leidis, et ehe tuleb eemaldada, sest see sisaldas lülisid ja võis takerduda. Seejärel kästi töölisel lahkuda, kuid ta keeldus. Kovalkovs saadeti personaliosakonda, kus talle öeldi, et kuna ta ei järginud juhtkonna juhiseid ja oli katseajal, lõpetatakse tema töösuhe koheselt.

2020. aasta veebruari vallandamiskirjas toodi vallandamise põhjuseks tema sõnakuulmatus. Kohus leidis, et see põhines täielikult asjaolul, et Kovalkovs ei olnud ettevõttega liitudes sisseelamiskursuse ajal kaelakeed deklareerinud.

Töökohtunik Louise Cowen rahuldas Kovalkovsi kaebuse, jõudes järeldusele: «Võõrkehade kontrolli korra kohaldamine asetas ta ebasoodsasse olukorda, kuna tal ei lubatud oma kaelakeed kanda. Meile oli selge, et nõude esitaja oli tema suhtes toimunud diskrimineerimise tõttu töö kaotanud. Tema religioon ja kaelakee kandmine on talle sügava tähendusega.»

Märksõnad
Tagasi üles