T, 6.06.2023

Stockholmi Eesti Maja annab Eesti Kunstimuuseumile üle neli märgilist kunstiteost

Elu24
Facebook Twitter
Comments
Vernissage galeriis oksjonile minema pidanud Johannes Greenbergi teosed.
Vernissage galeriis oksjonile minema pidanud Johannes Greenbergi teosed. Foto: Kuvatõmmis kodulehelt

Stockholmi Eesti Maja annab Eesti Kunstimuuseumi kogudesse Eesti kunstiajaloo neli märgilist teost. Teoste pidulik üleandmine toimub kolmapäeval, 15. juunil kell 12 Kumu kunstimuuseumis.

Neli märgilist kunstiteost, mille Stockholmi Eesti Maja annab Eesti Kunstimuuseumi kogudesse, on järgmised: Johannes Greenbergi õlimaalid «Naine maskiga» (1930. aastate lõpp) ja «Naine sinise buketiga» (1940–44), Ants Laikmaa pastell «Mulatipoisi portree» (1919) ning Kristjan Raua segatehnikas teos «Kalevi pojad jahil» (u 1927–28).

Elu24 kirjutas juba 31. mail, et Vernissage galeriis laupäeval oksjonile minema pidanud Johannes Greenbergi, Ants Laikmaa ja Kristjan Raua teosed on sealt eemaldatud. Väidetavalt leidsid komitendid enne oksjonit dokumendid, mille põhjal tuleb need teosed kinkida Eesti Kunstimuuseumile.

Repro Johannes Greenbergi teosest «Naine maskiga».
Repro Johannes Greenbergi teosest «Naine maskiga». Foto: Elu24

Miks dokumendid nii hilja avastati ning mida need endast täpsemalt kujutavad? Elu24 võttis galeriiga ühendust, kuid juhtunu teemal oldi üsna kidakeelsed ning esimese hooga paluti küsimused e-kirjaga saata. «Eesti Kunstimuuseumi ja galerii poolt tuleb väga korralik ja ilus pressiteade. See oli nende (Eesti Kunstimuuseumi – toim) soov ja kahjuks ei saa ma midagi kommenteerida.»

Võtsime ühendust ka Eesti Kunstimuuseumiga. «Saadame sel teemal lähiajal muuseumi poolt ka pressiteate kujul infot, hetkel tuleb see alles kooskõlastada teoste annetaja esindajaga ning sestap ajakirjandusele veel infot anda ei saa,» sõnas Eesti Kunstimuuseumi kommunikatsioonispetsialist Iiris Viirpalu mai lõpus.

Märgilised kunstiteosed lähevad Eesti Kunstimuuseumi kogudesse

Repro Johannes Greenbergi teosest «Naine sinise buketiga».
Repro Johannes Greenbergi teosest «Naine sinise buketiga». Foto: Elu24

«Stockholmi Eesti Maja otsustas 2022. aasta alguses võtta oma kunstikogu fookusesse väliseesti kunsti. Sellega seoses kavandasime mõne teose müüki ning valisime koostööks Vernissage galerii, mis korraldas mais Tallinnas kevadoksjoni. Oksjoni eel otsisime Vernissage galerii palvel oma arhiivist kunstiteostega seonduvat täiendavat materjali. Selle käigus tuli päevavalgele kinkeleping aastast 1990, millega nelja oksjonile pandud teose eelmine omanik Lisette Steinman need Stockholmi Eesti Majale kinkis, andes ka juhise need edasi kinkida Eesti Kunstimuuseumile, kui Stockholmi Eesti Maja leiab, et see on asjakohane,» selgitas Stockholmi Eesti Maja tegevjuht Taave Sööt Vahermägi.

«Palusime kunstigaleriil nende teoste müük vaid kaks päeva enne oksjonit peatada, et maalid jõuaksid proua Lisette Steinmani soovi järgides Eesti Kunstimuuseumi kogusse. Stockholmi Eesti Maja tänab keerulisse olukorda sattunud Vernissage galeriid äärmiselt mõistva ja professionaalse suhtumise ning kiire tegutsemise eest. Meil on hea meel, et Eesti kunst on jõudnud tagasi koju,» ütles Vahermägi.

Repro Ants Laikmaa teosest «Mulatipoisi portree»
Repro Ants Laikmaa teosest «Mulatipoisi portree» Foto: Elu24

Vernissage galerii juhataja Kristiina Radevall tõdes, et tal on väga hea meel, et kinkeleping tuli avalikuks enne oksjonit ning nende nelja silmapaistva kunstiteose eelmise omaniku soovi on õnnestunud täita ja austada. «Vernissage 18-aastase ajaloo jooksul on selline juhtum esmakordne, kus vahetult enne oksjonit ilmnevad enampakkumist välistavad asjaolud. Vernissage galerii kontrollib alati vahendatavate teoste autentsust, päritolu ning õigust kunstiteoste müügiks. Kunstikollektsionääride huvi nende teoste vastu oli märkimisväärne, kuid nende saatuseks oli jõuda Eesti Kunstimuuseumi väärikasse kogusse.»

Eesti Kunstimuuseumi juhatuse liikme doktor Sirje Helme sõnul on tegu Eesti kunstiloo märgiliste teostega, mis saavad muuseumis väärikalt eksponeeritud. «Kristjan Raud, Ants Laikmaa ja Johannes Greenberg on meie kunstiajaloo suurnimed, hindamatud ja väärikad autorid. Eesti Kunstimuuseumil on erakordne rõõm vastu võtta Lisette Steinmani pärandisse kuulunud teosed, mis täiendavad ja rikastavad muuseumi 20. sajandi kogu. Tänan nende teoste koju jõudmise eest nii Stockholmi Eesti Maja kui ka Vernissage kunstigaleriid. Kindlasti saame tulevikus kõiki neid teoseid eksponeerida nii püsinäitusel kui ka teemanäitustel, pakkudes rõõmu ja elamust kunstisõpradele ja külastajatele.»

Kristjan Raua teose «Kalevi pojad jahil» repro.
Kristjan Raua teose «Kalevi pojad jahil» repro. Foto: Elu24
Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles