L, 10.12.2022

VIDEO ⟩ Harkivi keskkoolilõpetajate lõputants toimus sõjarusude vahel

Inna-Katrin Hein
Harkivi keskkoolilõpetajate lõputants toimus sõjarusude vahel
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Vene rünnakus hävinenud koolimaja Ukrainas Harkivis. Pildil õpilased kannatada saanud kooli juures. Foto on tehtud 1. juunil 2022
Vene rünnakus hävinenud koolimaja Ukrainas Harkivis. Pildil õpilased kannatada saanud kooli juures. Foto on tehtud 1. juunil 2022 Foto: EPA/SERGEY KOZLOV/Scanpix

Ukraina keskkoolilõpetajatel on komme tantsida oma kooli teiste õpilaste, õpetajate ja lastevanemate ees. Harkiv on üks neist linnadest, kus koolilõpetajad peavad tantsu lööma koolide varemetel.

Osa peoriietes õpilastest on lasknud end katkiste koolihoonete juures pildistada. Üks neist oli 16-aastane Valeria, kelle erkpunane kleit tuli fotodel pruunikasvalgete majarusude juures hästi esile.

Foto postitas algul sotsiaalmeediasse Valeria tädi Anna Epiševa, kes elab Kanadas Torontos.

Tädi kirjutas foto juurde, et Valeria lõpetab sel aastal Ukraina Harkivi 134. keskkooli.

«Valeria ja ta sõbrad valmistusid kooli lõpetamiseks. Nad ostsid juba varem ülikonnad ja peokleidid. Tahtsid teha eksamid ja nautida lõpupidu, kuid veebruaris tungisid Vene väed Ukrainasse,» kirjutas tädi.

Valeria lugu jagas ka Ukraina inimõiguskeskuse juht Oleksandra Matšitšuk.

«Valeria ja ta sõbrad läksid tagasi Harkivisse, kus on näha, mis nende koolist ja tulevikust alles on,» teatas Epiševa meediale.

Torontos elava naise sõnul tegi foto oma tütrest Valeria ema.

Ukraina väljaande Pravda andmetel jõudsid Vene üksused Harkivi 134. keskkoolini 27. veebruaril ja kasutasid seda oma baasina. Siis tungisid sinna Ukraina väed, kes lõid venelased minema.

Ukraina meedia edastas, kuidas Harkivi 134. keskkooli lõpetajad tantsisid kooli korvpalliplatsil, mis asub hävinenud koolimaja kõrval.

Lõpetamisel olid lisaks õpilastele, õpetajatele ja vanematele ka Ukraina sõdurid, kellel oli kaasas suur Ukraina lipp. Tegemist on Krakeni nime kandva üksusega, mis on peaaegu sama kuulus kui Azovi pataljon. 

Koolimaja välisseinad on püsti, kuid majal ei ole katust ja siseseinad on kokku varisenud. Ka aknaid ei ole ning ümberringi on kivihunnikud.

Ukraina meedia kirjutas veel, et venelased võtsid nii Harkivi kui teiste kohtade keskkoolilõpetajatelt nende traditsiooni. Nad saavad küll tantsida, kuid see ei ole see, mis oli rahuajal – tantsida ja kuulda viimast korda koolikella.

Harkivi 134. keskkooli geograafiaõpetaja Olena Mosolova sõnas, et ta tütar lõpetab keskkooli ja ta on õnnelik, et tütar saab natukenegi osa viimase koolikella traditsioonist.

Väljaannete teatel tuli Harkivi 134. keskkooli selle aasta lõpetajatest lõputantsule vaid kolmandik. Ülejäänud õpilased, kes on kas Ukraina lääneosas või teistes riikides, ei tulnud lõpetamiseks tagasi.

Ukraina suuruselt teine linn Harkiv, kus enne sõda elas umbes 1,5 miljonit inimest, langes rünnakute alla kohe, kui Venemaa 24. veebruaril sõda alustas.

Vene väed pommitasid Harkivit ägedalt nii märtsis kui aprillis, mais veidi vähem ja nüüd väga harva.

Ukraina armee teatel pommitasid venelased linna taas 7. juunil, hukkus üks inimene.

Venemaa algatatud sõda kestab Ukrainas neljandat kuud. Venelaste algne plaan vallutada iseseisev Ukraina, kaasa arvatud pealinn Kiiev, paari nädalaga kukkus ukrainlaste tugeva vastuseisu tõttu läbi.

Sõda on nüüd koondunud Ida-Ukrainasse Donbassi, kus asuvad separatistlikud niinimetatud Luhanski ja Donetski rahvavabariik. Venemaa tahab need alad endaga liita.

Lääs saadab Ukrainale humanitaar- ja relvaabi.

ÜRO andmetel on umbes seitse miljonit ukrainlast põgenenud teistesse riikidesse, sama palju on Ukraina sisepõgenikke.

Märksõnad
Tagasi üles