N, 8.06.2023

Jahil juhuslikult leitud pealuu viis 16 aastat kadunud olnud Viljandimaa naise tuvastamiseni

Triin Roos
, Ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Sihtasutuse Kadunud Operatiivse Otsingugrupi (OPEROG) vabatahtlikud kadunud inimest otsimas. Pilt on illustreeriv.
Sihtasutuse Kadunud Operatiivse Otsingugrupi (OPEROG) vabatahtlikud kadunud inimest otsimas. Pilt on illustreeriv. Foto: Marko Saarm

7. juunil sai vastuse üks ammune kadumisjuhtum, kui ühest politseijaoskonnast helistati naisele, kelle ema oli jäänud 16 aastat tagasi teadmata kadunuks. SA Kadunud tegevjuht Aare Rüütel paneb kõigile südamele, et kui keegi leiab maastikult inimese pealuu, tuleb kindlasti sellest teada anda.

SA Kadunud kirjutab oma Facebooki lehel, et 9. oktoobril 2005. aastal lahkus Viljandimaal Tarvastu vallas (nüüdseks Viljandi vald) Kärstna külas elanud 57-aastane Helgi oma korterist. Koju tagasi ei tulnud ta enam kunagi.

«Kodukoha vaatlus, vestlused kohalike elanikega, otsimisteated sotsiaalmeedias ja kohapeal ja ka riiklikusse registrisse saadud Helgi tütre DNA-profiil ei andnud meile ei tulemust ega suunda maastikul Helgi otsimiseks,» ütleb SA Kadunud tegevjuht Aare Rüütel. 

Päästja tähelepanelikkus viis lahenduseni 

«Sügisel 2021 Kärstna piirkonnas peetud jahi käigus leidsid jahimehed metsast kolju ja midagi poleks juhtunud, kui poleks olnud Reinu, kes on nii vabatahtlik päästja kui ka SA Kadunud OPEROGi Viljandimaa otsijate grupis ja kes ütles jahimeestele, et sellisest leiust tuleb politseile teada anda,» avaldab Rüütel. Jahimehed andsidki leiust teada ja politsei saatis leitud kolju Eesti Kohtuekspertiisi Instituuti. 

«Pikka aega ootasime vastust selle pealuu osas,» ütles Rüütel Elu24-le. «Täna, 7. juunil saabus lähedastele ja meile lõpuks vastus.» Selgus, et leitud pealuu kuulus teadmata kadunud olnud Helgile.

Üks Helgi tütardest kirjutas Rüütlile järgmised read: «Uskumatu, kuid täna saime me kõne Viljandi politseist ja teatati, et jahimehed olid leidnud ema. Tänu sinu infole ja uuringutele, mille taustal avastasid, et pole DNA-proovigi, tegime seda tagantjärgi.» Helgi tütar tänas siiralt Rüütlit ja kogu tema meeskonda töö eest, mis viis lõpuks ometi selguseni ema kohta.

«Iga tegevus, iga detail on väärt tähelepanu, on oluline teha ära korralikult ja pühendumusega ja iga inimene terves otsinguprotsessis on oluline ja kellestki saavad, tagantjärgi näeme, otsingu lahendusel võtmeisikud. Nagu näiteks Reinust,» avaldab Rüütel. 

Leiust tuleb kindlasti teada anda

SA Kadunud palub ilmtingimata kõigist maastikul leitud koljudest teada anda SA Kadunud telefonile 6616 776.

«Inimesed peaksid kindlasti teada andma, kui nad leiavad kusagilt pealuu. Mitte seda metsa jätma või omale koju kamina või kapi peale panema.» 

«Juhul, kui te teatate leitud pealuust politseile, siis palun olge hea, tehke teine kõne veel, teatage ka meile, sest siis me saame asjal silma peal hoida, jälgida tuvastamise protsessi ja kui ei tule registrist vastet, siis teha leiukohas täiendavaid tegevusi asitõendite leidmiseks, mis aitaksid määrata kindlaks, kes leiti. Nii aitame kõik koos tuua kellegi perekonda vastuse, mis toob endaga kaasa rahu,» ütleb Rüütel. Ta lisab, et isegi kui kadunud lähedasi ei leita elusalt, on siiski väga oluline nad üles leida ja seejärel oma eluga rahus edasi minna.

Rüütel ütles Elu24-le, et kadunud inimesi, kelle otsimisega nemad tegelevad, on üle saja. Tegelikkuses on neid inimesi aga kordades rohkem. 

Avaldame Helgi kahele tütrele ja teistele lähedastele sügavat kaastunnet.  

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles