Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734

NOËP vallutab maailma: kui muusikutöö endale ei meeldiks, oleks see kõige kohutavam töö üldse

Copy
NOËP ehk Andres Kõpper
NOËP ehk Andres Kõpper Foto: Gert Tali

NOËP ehk Andres Kõpper valiti tänavu Eesti muusikaauhindade galal aasta meesartistiks ning aasta popartistiks. Mees on edukas režissöör, artist, produtsent, helilooja ning tema omapärase tonaalsusega looming on kanda kinnitamas üle kogu maailma. On see artisti tipphetk ja millised on tema tulevikuplaanid? Intervjuu viis läbi Karl Gustav Adamsoo.

«Tänavu kevadel olen võtnud omale huvitava eesmärgi – toimeka perioodi sees tahan ka tegelikult tähele panna, mil moel kevad möödub. Käisin emal külas ja märkasin, kuidas kirss õitseb. Päris ausalt, mul on nii palju aastaid läinud kuidagi nii mööda, et suve-eelne aeg on tihedalt töiseid tegemisi täis,» sõnas Kõpper raadio Elmar saates «Mitte ainult muusikast».

Muusik tunnistas, et kirsside õitsemise aeg on tema jaoks mitmetähenduslik. «Kui ma ka selle oma töö kõrvalt maha magan, siis on tunne, et ei pane ikka midagi siin elus tähele,» lausus ta.

Kõpper on andnud kõneainet läbi erinevate projektide. Alles mõned nädalad tagasi sai ta taas suuremat tähelepanu sotsiaalmeedias. Seda tänu videotöötlusele, mille ta tegi Portugalit esindanud eurolauliku auks. «Lapsepõlves vaatasin Eurovisiooni palju, just koos perega. Nüüd viimastel aastatel olen jälginud koos sõpradega poolfinaale või finaali. Ikka tahan ju Eestile kaasa elada. Tänavu oli minu jaoks suur üllatus esimene poolfinaal. Päris mitu artisti kohe täitsa meeldisid! Tüüpiline Eurovisioonil osaleja kuvand hakkab vist ära lahtuma ja see on tore. Eriti meelepärane oli Portugali esindaja Maro, kes laulis lugu «Saudade Saudade»,» rääkis ta.

«Kuulsin Maro laulu esimest korda Eurovisiooni poolfinaalis. Järgmine päev läksin oma stuudiosse ja mõtlesin, et küll see oli ikka hea lugu. Mul oli kohe tunne, et soovin sellest remiksi teha. Ainus mure oli see, et loo originaal on valsitunnetusega... Pidin üksjagu katsetama, mil moel see minu põksumisega kokku läheks. Ja läks väga ilusasti,» sõnas ta.

Portugali euroloo remiks valmis ühe päevaga ja paar nädalapäeva hiljem nägi ilmavalgust ka lustakas making-of-video. «Peab tunnistama, et see läks sotsiaalmeedias hullult käima. Portugali artist võttis omakorda minu video, esitas seda duetina ja jagas oma kanalites edasi. Olen Maroga nüüdseks isiklikult suhelnud ja ta ütles, et minu materjal meeldis talle väga. Nii lubasingi, et toodan remiksist täispika versiooni,» märkis ta.

Kõpper lisas, et uut muusikat on ta tootnud paraja hoogsusega ja seda kõike kuulevad fännid ka erinevatel suvistel üritustel. «Esitan live'idel ka neid palu, mis tõenäoliselt ei jõuagi Spotifysse. Mängin igasuguseid ägedaid katsetusi, laval olen üldjuhul koos trummari ja kitarristiga. Juuli alguses astun üles näiteks Võnke festivalil, samal nädala olen laval ka Beach Grindil. Need on kusjuures täiesti erilaadi üritused ja sellest lähtuvalt on ka minu kava muutuv. Augustis aga kuuleb minu loomingut Treski muusika- ja inspiratsioonifestivalil,» muigas ta.

Artist märkis, et ilus ja rahulik päev algab tema jaoks siis, kui ta on ärganud puhanuna. «Sellega kaasneb rahu tunne... Hea päev on see, kui mingit tegevusärevust kuklas pole. Aga seda on pigem harva! Hea päeva koostisosaks on kindlasti ka väga hea hommikusöök koos maitsva kohviga. Mõnus päev oleks täiuslik, kui see sisaldaks ka surfamist. Muidugi soovin aega veeta koos pere ning lähedastega,» lisas mees.

«Mõni päev on selline, mil sa teed hästi palju asju... ja see on lahe. Näiteks siis, kui matkata saab. Looduses aja veetmine on minu kõrgete prioriteetide hulgas. Teine päev on aga selline, mil passin hommikust õhtuni kodus, mängin arvutimänge ja ikka on väga hea päev. Ja muidugi muusika avaldamine – väga lihtsalt toob õnnetunnet ka see, mil saan luua midagi head,» rääkis ta.

Kõpper avaldas, et väga palju muusikat on ta loonud autoroolis. «See oli küll aastaid tagasi. Kuid oli päriselt selline periood, mil enamus muusikat sündis autos. Kuulasin näiteks head muusikapala või teksti, sain inspiratsiooni ja kõrvus hakkas helisema juba mõni oma versioon. Panin selle kohe siis telefonis salvestama. Nüüd tuleb loomise tuhin peale täiesti suvalistel hetkedel. Teinekord ka nii, et istun stuudios maha ja katsetan instrumente... klaverit, süntekat, kitarri või bassi,» lisas ta.

«Mõnikord on mul tunne, et vaid arvutis tehes ma piiran oma meloodiaid. Sealne klaviatuur pole nii täiuslik. Kuigi... nii ja naa. Olen tähele pannud ka seda, et ebamugavad olukorrad annavad asjadele uue mõõtme ning tajumise. Tänu sellele võib sündida hoopis midagi eriti huvitavat,» rääkis muusik.

Mees tõi välja, et on nädalaid, mil loomingu kirjutamine on väga intensiivne. «Näiteks selline mõnus rutiin oli vahetult enne seda, kui Venemaa alustas sõda Ukrainas. Siis oli tõesti periood, mil käisin näiteks kümme päeva järjest stuudios ja iga päev kirjutasin uue loo. Tekkis väga hea rütm. Samas on ka selliseid aegu, mil pool aastat ei kirjuta ega produtseeri mitte midagi – see oli näiteks vahetult peale albumi avaldamist. Aga üldiselt võttes, pühapäevad on tõesti sellised, mil ma tööasjadega ei tegele,» lisas ta.

Kõpper tõi välja põhilised tegurid, mis võiksid kuuluda ühe artisti edu valemi hulka. «Käisin lapsena muusikakoolis, õppisin akordionit. Kui läksin lavale esinema, siis õpetaja suunas mind alati mõtlema sellele, mida parasjagu esitan ja mida ma kuulajale öelda tahan. Ise ma muidugi endamisi leidsin: mida ma küll ütlema peaksin, mängin ju lihtsalt mingit pala,» naeris ta.

«Nüüd suurest peast mõistan, et see ei peagi teadlik asi olema, mida kuulajale öelda tahan. Põhiraamistik on väga intuitiivne, seda mingis mõttes ei tajugi. Kindlasti on vaja olla hästi järjepidev ja enda sisetunnet tuleb kuulata. Siis tead kõige paremini, mis suunas üldse artistina liikuda. Tuleb mõelda, mis on see sinu enda asi, mida tahad tegelikult laulda,» lisas artist. 

Kõpper mõtiskles, et muusika käsitlusi on väga erinevaid, õiget ja vale vastust pole olemas. «Lõppude lõpuks on kõik sisetunde küsimus. Kas sind ajendab tegutsema miski, mis on sinu enda sees, või mitte. Muusiku või produtsendina töötades näeb, et see on tegelikult ikka jube tuim töö. Sul on vaja kannustamiseks piisavalt drive'i. Kui sulle ei meeldiks seda teha, siis oleks see kõige kohutavam töö üldse,» tõdes Andres Kõpper raadio Elmar saates «Mitte ainult muusikast». 

Kuula intervjuud SIIN

Märksõnad

Tagasi üles