Ukrainlasi – aga tegelikult poolt läänemaailma – jahmatas väga, kui USA veteranpoliitik Henry Kissinger kutsus üles Ukrainat oma territooriumidest loobumise hinnaga Venemaaga ära leppima. Põhimõtteliselt sama liini (aitab sõjast, ukrainlased, ärge jonnige) ajab Putini telefoni-lõbutüdrukmees Macron ning Saksamaa poliitikud, väidab Juku-Kalle Raid.
Henry Kissinger on maailma poliitküünika üks musternäidistest. Kui eesti keeles ilmus tema «Diplomaatia», 1000-küljene tellis (aastal 2000, kirjastus Varrak), mida võib kaalu poolest kasutada külmrelvana või köögis hapukapsaste surutiseks, hakati seda pidama vaat et kultusteoseks. Suurmeister on rääkinud, võtke õppust, pisikestes konnatiikides ulpijad. Ka meie poliitikkonnast kostus ridapidi kiitvat mõminat. Ometi pani raamat paljusid kukalt kratsima. Ka siinkirjutajat.
Valikuliselt vaikiv Kissinger
Ülesehituselt on see nagu Savisaare «Peaminister» – lihtsalt võrdluse mõttes (Edikut ei anna haardelt Kissingeriga kuidagi ühele pulgale sättida). Pean silmas tõika, et Kissinger vohab verbaalselt iga kord, kui on vaja kergitada «katet» oma saavutustelt ning selgitada, kuidas sündisid «olulised võidud». Samas – kui Kissingeri sisaldav USA aparaat maailmas midagi tõeliselt nässu keerab, valitseb raamatus haudvaikus. Laias joones käsitleb Kissinger raamatu alguses oma tõekspidamiste kujunemist, räägib «uuest maailmakorrast», «kõikehõlmavast tasakaaluseisundist», alustab Napoleoni sõdade päevilt, jätkab esimese maailmasõjaga, kuni jõuab külma sõjani lääne ja ida vahel, mis on teadaolevalt tema edasine pidev leivanumber. Teise maailmasõja järgse situatsiooni kommenteerimises näitab ennast Kissinger küllaltki samast küljest, mida ta teeb täna, kui soovitab Ukrainal osa oma territooriume loovutada, et sõda lõpetada.
Kissingeri ei huvita mingi ukraina ega muu rahvas ega surevad memmed ja lapsed. Teda huvitab «tasakaal». Just selline, millega ta ise on 100-aastase pässina harjunud.