Ministri sõnul tuleb suured viljavarud riigist välja viia enne, kui Ukraina põllumehed sel suvel ja sügisel oma järgmist saaki koristavad. Teraviljad valmivad juunis ja juulis, päevalillesaak augustis-septembris. Kui hoidlates neile ruumi pole, võib suurem osa toodangust põldudele mädanema jääda.
Enne Venemaa algatatud sõda toitis Ukraina teravili Aafrikas, Lähis-Idas ja Aasias 400 miljonit inimest. Seetõttu võivad Venemaa mereblokaadi jätkumise tagajärjed olla katastrofaalsed. Näiteks sügavates majandusraskustes Liibanonis on nisu hind tõusnud 70 protsenti ja leib kallinenud.
ÜRO maailma toiduprogramm (WFP) teatas, et kui Musta mere blokaad lähiajal ei lõppe, jäävad miljonid inimesed nälga.
«Ukraina on tähtis põllumajandusriik. See on meie probleem number üks,» kirjeldas olukorda Ukraina endine kaitseminister Andri Zagorodnjuk Briti ajalehele The Guardian.
Ta lisas, et kaalul on nii ukrainlaste kui paljude teiste ellu jäämine. Ilma teraviljata Ukraina majandus peatub ja sureb, tuues maailma mitmes paigas kaasa nälja.
President Vladimir Putin teatas, et Venemaa on nõus blokaadi Mustal merel lõpetama ja võimaldama teraviljaeksporti, kui lääs tühistab Venemaa-vastased sanktsioonid. Lääneriigid ei tühista Venemaale kehtestatud sanktsioone enne, kui Venemaa viib oma väed Ukrainast välja ja sõda lõppeb.
Lääne sõjaeksperdid otsivad viise, kuidas blokaad Mustal merel lõpetada. Kõige radikaalsemaks ettepanekuks on, et Venemaa blokaad Mustal merel tuleks purustada rahvusvahelise mereväeoperatsiooni abil.
NATO Euroopa liitlasvägede nüüdseks endine ülemjuhataja admiral James Stavridis andis väljaandele Bloomberg intervjuu, milles ütles, et edukas näide sellisest operatsioonist on olemas.