N, 2.02.2023

Pärnu naine ebaõnnestunud autoostust: rahast olen ilma ja autot ka pole

Lisatud politsei kommentaar
Triin Roos
, Ajakirjanik
Pärnu naine ebaõnnestunud autoostust: rahast olen ilma ja autot ka pole
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 2
Ostetud auto polnud töökorras.
Ostetud auto polnud töökorras. Foto: Erakogu

Naine ostis heauskselt ühelt Haapsalu mehelt auto. Müüja lubas, et sõidukil suuremaid vigasid ei ole. Pärast ostu sooritamist aga selgus, et autoga saab sõita vaid lähima remonditöökojani. «Mida nüüd üldse teha saaks?» küsib naine ja jagab oma lugu Elu24-ga, soovides teisi inimesi hoiatada.  

Pärnus elav 27-aastane Kathy pöördus Elu24 poole suure murega. «Ostsin 27. mail Haapsalust auto, mille leidsin auto24.ee portaalist. Silma jäi Škoda Octavia (2007), mille hind oli 1950 eurot,» räägib naine, kes võttis müüjaga ühendust ja küsis, kas autot on võimalik näha ja kas selle võiks kätte saada ka 1500 euroga. Müüja vastas seepeale, et kuna auto on nii heas korras, siis on hinnaks siiski 1950 eurot. «Minu auto on remonditud ning sada protsenti hooldatud,» kinnitas müüja huvilisele.

Seepeale ütles Kathy, et ta vaatab siis autokuulutusi mujalt edasi, kuna tal on ainult 1500 eurot. Kuid müüja võttis ise uuesti Kathyga ühendust ja pakkus, et tuleb Haapsalust Pärnusse autot näitama. Kuna see päev Kathyle ei sobinud, otsustas naine ise 27. mail Haapsallu autot vaatama minna, sest müüja nõustus sõiduki müüma 1500 euroga.

Müügikuulutus
Müügikuulutus Foto: Ekraanitõmmis.

«Küsisin müüjalt, kas saaks autole teha Haapsalus müügieelse kontrolli. Et tahaks teada, mis vead võivad autol olla, sest tegu on ikkagi kasutatud sõidukiga. Kuid müüja keeldus ja ütles, et ta pole nõus kontrolli minema autoga. Kuid siiski saatis ta natuke aega hiljem sõnumi, et ta teeb ise ülevaatuse autole ära,» räägib Kathy Elu24-le. Naise kindel soov oli lasta auto enne ostmist üle vaadata ja ka ise ülevaatusel kohal olla. 

«Saime kokkuleppele ja valisin ülevaatuskoha, kus autole kontroll teha. Ütlesin, et soovin autole täielikku kontrolli. Panin tähele aga seda, et automüüja oli närviline, käis rahutult ringi,» avaldab Kathy. Kontrolli käigus selgusid pisemad vead seoses tuledega, näiteks vajas vahetust tagatule pirn. Suuremad vead, mis hiljem ootamatult välja tulid, jäid aga kõik kontrollis märkamata.

«Teel Pärnusse kohtusin karmi reaalsusega. Autol läksid kõik tuled põlema armatuurlaual. Läksin autoga kontrolli. Selgus, et küljekarbid on mädad, mootoriõli lekib maha, põhi on mädanenud ja auto ei kannata tõstmist. Automüüjat ma siis enam kätte ei saanud,» tõdeb naine, kes käis autoga kolmes Pärnu remonditöökojas ja sai teada, et seda polegi üldse mõtet remontima hakata. Kui seda aga teha, siis lähevad tööd maksma sama palju, kui auto ise maksis. «Autot on üritatud vigade peitmiseks värvida, et roostet peita. Ei kujuta ette, milline näeb auto välja kahe kuu pärast. Hetkeseisuga on auto vanametalli kokkuostupunkti jaoks sobilik kaup,» tõdeb Kathy.

Värvivead autol.
Värvivead autol. Foto: Erakogu

«Minu soov oleks auto tagastada,» avaldab Kathy, viidates tõsiasjale, et kliendil on toote tagastamisõigus 14 päeva. «Kuna vead olid ostu-müügi ajaks peidetud ja ilmnesid pärast ostu autoga rohkem sõites, siis peaks automüüja remondi hüvitama või auto tagasi ostma,» leiab naine.

Vasakpoolse küljekarbi alumine äär.
Vasakpoolse küljekarbi alumine äär. Foto: Erakogu

«Tegin avalduse maanteeametisse, et nad kontrolliksid seda ülevaatuspunkti. Kahtlus on, et on mustalt tehtud ülevaatus. Miks ülevaatuses ei toodud tõsiseid probleeme välja?» imestab Kathy.

Ostetud auto remont nõuab palju raha.
Ostetud auto remont nõuab palju raha. Foto: Erakogu

Automüüja selgitusi jagada ei soovi

Elu24 võttis ühendust Kathyle auto müünud Mardiga, kes ei soovinud sel teemal pikemalt vestelda. «Pole mõtet mulle kirjutada ega helistada ka,» ütles Mart ning lisas, et ta on kursis sellega, et auto ostnud naine nüüd midagi peale hakata ei oska. Auto seisundi kohta ei soostunud mees kommentaare jagama. Müüja seisukoht on põhimõtteliselt selline, et kuna ostutehing on tehtud ja ostja sai enne ostu sooritamist kaubaga tutvuda, on kõik korras. 

Samal õhtul võttis Elu24-ga uuesti ühendust Kathy, kes andis teada, et talle helistas Haapsalu politsei. «Automüüja pöördus politseisse. Ma sain ahistamise süüdistuse, et mina ahistan auto müünud meest,» avaldas Kathy.

Politseiauto. Foto on illustratiivne.
Politseiauto. Foto on illustratiivne. Foto: Arved Breidaks

Politsei selgitab

Elu24 pöördus selguse saamiseks politsei poole. Politsei- ja piirivalveameti (PPA) pressiesindaja Indrek Hirs ütles, et PPA selliseid masina ostu ja müügiga seonduvaid probleeme ei lahenda. «Inimene peaks konsultatsiooni saamiseks pöörduma juristi poole,» soovitas Hirs.

Kathyle tehtud kõnet kommenteeris Haapsalu politseijaoskonna juhtivuurija Vello Palmits:

«Võime öelda, et 27-aastane naine ostis auto ning tal oli praeguse info kohaselt müügijärgselt tekkinud konflikt seda müünud mehega. Sõiduki ostu ning müügiga tekkinud probleeme lahendab tsiviilkohus, hetkel politsei selle juhtumi osas uurimist alustanud ei ole.»

Mida soovitab jurist?

Küsisime kommentaari ka HUGO.legali büroo juristilt ning saime järgmise vastuse: «Ostjal tuleb saata koheselt kirjalikult müüjale müügilepingust taganemise avaldus. Selles kirjutada ka seda, millal ja kus soovib ta auto tagastada ja makstud raha tagasi saada. Sellega on küll kiire. Tegemist on varjatud puudustega. Soovitan veel pöörduda riiklikult tunnustatud eksperdi poole ja tellida sõidukile eksperdi arvamuse. Siis on piisavalt alust hiljem kohtusse minna, kui autot tagasi ei võeta. Töökoja arvamusest jääb kohtus väheks.» 

Kathy sõnum on, et autot ostes tuleb olla väga ettevaatlik ning lasta sõidukile teha remonditöökojas põhjalik kontroll, mitte piirduda ülevaatuspunktiga, kus paljud vead võivad märkamatuks jääda.

Märksõnad
Tagasi üles