MEES, KES HIILIB SISEUKSE TAGA? Jaan Tõnissoni Instutuudi juhataja ja kuulehe KesKus kolumnist Andrus Villem analüüsib kunagise ENSV "juhi" Karl Vaino pojapoja Anton Vaino kohta Putini ehitatud hierarhias.
Idanaabri võimuvertikaali mõjukaimate tegijate hulka kuuluv Anton Vainot ei pea keegi ei Venemaa ega lääne analüütikutest Venema juhi siseringi kuuluvaks. 2016. aastal, kui ta Vladimir Putini korraldusel nimetati ootamatult presidendi täitevkontori personaliülemaks, presidendi järel mõjukuselt Venemaa teiseks meheks, tekkis vaatlejail ootusi teatud ümberkorraldusteks roostetama kippuvas valitsemiskorralduses. Ivanovi välja vahetanud Vainol selleks tegelikult võimalused puudusid.
Justkui "juhitud demokaatia"
Juba Putini presidendi kohusetäitjaks oleku ajal (1999) kavandati süsteem, mis kestab siiani. Venemaa tulevikujoonised avaldusid ajalehes Kommersant aastal 2000 avaldatud visioonis „Revisjon number kuus”.
Presidendi administratsioonist lekitatud dokument ei pälvinud praktiliselt mingit tähelepanu. Ka kümme aastat hiljem avaldatud kordustrükk mitte. Aga dokument oli huvitav.
Vene föderatsioonist pidi saama „juhitud demokraatia”, milles on näiliselt olemas demokraatiale omased institutsioonid, vabad valimised, sõltumatud meediad jne, aga reaalsuses on kõik salateenistuste kontrolli alla ja seega presidendi otsustusväljas.
Nüüd, paarikümne aasta pärast, on tollal uskumatu dokumendi tõestuseks ilmunud ja ilmub kindlasti veel hulgaliselt raamatuid, milles analüüsitakse põhjalikult salateenistuste kavandatud plaani.
Vaenlaste välja sõelumine
Isiklikult puutusin selle süsteemi tulemitega kokku Putini esimese valitsemisperioodi lõpul. Peterburis toimus suur mittetulundusühingute konverents, mis oli rahastatud loomulikult mitmete lääne doonorite (EU, USA) poolt. Tollal veel uskus demokraatlik maailm, et Venemaal on lootust muutusteks, aimamata, et tegevuskavad on paika pandud ja lootus on lollide lohutus.
Venemaalased ise teadvustasid täpselt juba tollal kujunenud olukorda. Kõigi seisukoht oli valdavalt ühene. Kodanikuühiskonnnal on võimalik tegutseda, aga ainult Putiniga hästi läbi saades. Vladimir Vladimirovitši kaaskondlased FSB-st lasid mittetulundajatel ja liberaalsete väärtuste poole püüdlejail pikalt suhteliselt vabalt taielda.