Soome ja Rootsi soov ühineda NATO-ga on Venemaa ärevusse ajanud. Pihta ei saa muidugi ainult poliitika, vaid ka kultuur. Venemaale on tänavaplakatitele siginenud "reklaamid", kus maailma üks laste lemmikkirjanikke Astrid Lindgren natsiks kuulutatakse. Juku-Kalle Raid heidab pilgu selle põhjustele ning meenutab, et Lindgreniga on "hädas" olnud ka Rootsi kuningriik.
Moskva ja mitme muugi vene linnade tänavaile ilmusid mõni aeg tagasi "välireklaamid", kus õiendatakse arveid kultuuritegelastega, kes Vene üldsusele enam "ei sobi". Punn Mutini meelehärmiks NATO-sse ronimise mõtteid heietav Rootsi kuningriik tekitab nördimust. Seetõttu tuleb arveid õiendada mitte ainult poliitiliselt, vaid kirjutada ümber ka suhtumine kutuuri.
Natsist lastekirjanik
Natsiks on Venemaa plakatitel tituleeritud nii Rootsi filmirežissöör Ingmar Bergman, kui ka Veneski tuntud ning armastatud lastekirjanik Astrid Lindgren. Kohe kuidagi ei oska öelda, mis trikiga saavad vene lapsed edaspidi vaadata multikaid Katuse-Karlssonist, mis joonistati valmis juba nõuka ajal ning mis on mitme põlvkonna jaoks seal väga populaarsed püsinud. Või lugeda Pipi Pikksuka pisut anarhistlikke seiklusi.
Ehtvenelikult heinakuhjast vaenlase nõela otsimine on Lindgreni "natsimeelsus" küll, aga sõja-ajal piisab vähesest. Nimelt kirjutas Astrid Lindgren kunagi oma päevikusse, et Joss Stalin hirmutab teda tulevikuväljavaatena märksa rohkem kui Aadu Hitler. Sellest piisab. Umbes 80 aastat tagasi tehtud täiesti arusaadav võrdlus on kapist välja kistud ning pandud elama oma ideoloogilist elu.
Lindgren jälgis kaasaega
Lindgreni auks peab ütlema, et ta jälgis maailmas toimuvalt juba enne Teist maailmasõda, loomulikult ka sõja ajal ja pärast sõda. Elades Venemaale küllaltki lähedal, nägi kirjanik olukorda loomulikult paremini ja hoopis teisiti kui kauge Euroopa kolleegid.
Tuletame siinkohal veel meelde, et Astridi hilisemaks raamatuillustraatoriks, kes tema kangelastele "näo" andis, oli Ilon Wikland, eestlannast kunstnik. (Wiklandi sünninimi oli Maire-Ilon Pääbo; ta sündis 5. veebruaril 1930 Tartus, 1944. aastal põgenes ta koos klassiõe perega nõukogude okupatsiooni eest Rootsi). Geograafiline lähedus Nõukogude Venele ning poliitiliselt terav silm andsid Lindgrenil võimaluse küllaltki vasakule kalduvaist lääne intellektuaalidest pisut teravamalt taibata, mida kujutab endast Nõukogude Liit.