HÄIRIVAD FOTOD ⟩ Surnud Vene sõdurid olid Harkivi lähedal pandud Z-tähe kujuliselt (6)

Inna-Katrin Hein
Copy
Ukrainas Harkivis Z-tähe kujuliselt pandud surnud sõdurid, kes arvatakse olevat venelased. Ei ole teada, kes ja miks seda tegi
Ukrainas Harkivis Z-tähe kujuliselt pandud surnud sõdurid, kes arvatakse olevat venelased. Ei ole teada, kes ja miks seda tegi Foto: AP Photo/Felipe Dana/Scanpix

Ukraina armeel on õnnestunud vallutada tagasi külad riigi suuruselt teise linna Harkivi lähedal. Piirkonda külastanud uudisteagentuuri Associated Press (AP) ajakirjanike sõnul oli nähtu šokeeriv, sest mõned surnud sõdurid olid pandud Z-tähe kujuliselt. Z-täht on Venemaa agressiooni sümbol, mida on sõjamasinatel ja sõduri-vormidel. Ajakirjanike arvates olid need Vene sõdurid, sellele viitas nende vorm ja valge lint käe ümber.

Ukraina päästetöötajad viisid hiljem eesliinil olnud surnukehad ära. Nende isikud üritatakse kindlaks teha ja lähedastele nende surmast teatada. Ajakirjanike sõnul oli surnud sõdurite läheduses Vene armee sümboleid ja esmaabivahendeid.

Ukrainas Harkivi lähedal Z-tähe kujuliselt pandud surnud sõdurid, kes arvatakse olevat venelased. Ei ole teada, kes ja miks seda tegi. Z-täht sümboliseerib Vene invasiooni Ukrainas
Ukrainas Harkivi lähedal Z-tähe kujuliselt pandud surnud sõdurid, kes arvatakse olevat venelased. Ei ole teada, kes ja miks seda tegi. Z-täht sümboliseerib Vene invasiooni Ukrainas Foto: AP Photo/Felipe Dana/Scanpix

Ei ole täpselt teada, kuidas need sõdurid hukkusid ning kes ja miks nad Z-tähe kujuliselt pani.

Veel nägid AP ajakirjanikud Ukraina armee vormis surnud sõdurit. Ukrainlased otsisid ta läbi ja leidsid ID-kaardi, mis näitas, et ta oli Vene armee sõdur. Ukraina sõdurite arvates võis see mees olla diversant.

USA luure andmetel on Vene väed taganenud Harkivist 40 kilomeetri kaugusele.

Harkivis Ukraina sõdurite kätte langenud Vene tank, millel on näha invasiooni sümboleid Z-tähti. Foto on tehtud aprillis
Harkivis Ukraina sõdurite kätte langenud Vene tank, millel on näha invasiooni sümboleid Z-tähti. Foto on tehtud aprillis Foto: Credit Image: © Celestino Arce Lavin/ZUMA Press Wire/Scanpix

Punase Risti teatel kuulub rahvusvahelistes relvakonfliktides surnukehade moonutamine ja rüvetamine Rahvusvahelise Kriminaalkohtu statuudis sätestatud isiku väärikuse solvamise sõjakuriteo alla.

Venemaa hakkas oma väeüksusi koondama Ukraina piiri äärde möödunud aasta teisel poolel ja selle aasta 24. veebruaril tungisid need üle Ukraina piiri.

Venemaa algatatud sõda on nüüdseks kestnud üle kahe kuu. Venelaste plaan võtta Ukraina ära umbes kahe nädalaga kukkus valede luureandmete ning strateegia ja taktika tõttu läbi.

Vene väeüksused olid sunnitud Ukraina pealinna Kiievi juurest märtsi lõpus taganema. Väed suunati Ida-Ukrainasse, kus alustati 18. aprillil pealetungi.

Erilist edu ei ole Venemaa seal seni saavutanud. Eesmärk on saada kätte Ukraina separatistlikud alad, niinimetatud Luhanski ja Donetski rahvavabariik, ning liita need Venemaaga.

Ukrainlaste jaoks on olukord kõige keerulisem lõunas asuvas sadamalinnas Mariupolis, kus on seni sadu tsiviilelanikke Azovstali terasetehases lõksus. Linnast umbes 90 protsenti on Vene vägede pommi- ja raketirünnakutes hävinenud.

Ukraina armee teatel ei võimalda Venemaa seal humanitaarkoridore, kuid umbes 100 tsiviilisikut õnnestus evakueerida.

Kommentaarid (6)
Copy
Tagasi üles