N, 2.02.2023

Ligi 100 000 võlgu oleva mehe väitel on tegu arusaamatusega

Merilyn Närep
, Päevatoimetaja
Ligi 100 000 võlgu oleva mehe väitel on tegu arusaamatusega
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 1
Sotsiaalkorteris elavalt ja sotsiaalabi saavalt mehelt nõutakse suure võla tasumist. Mehe sõnul olevat tegu arusaamatusega.
Sotsiaalkorteris elavalt ja sotsiaalabi saavalt mehelt nõutakse suure võla tasumist. Mehe sõnul olevat tegu arusaamatusega. Foto: Shutterstock
  • Maksuametisse kohale minnes kuulis mees konsultandilt, et tegemist on kohtutäiturite nõuetega.
  • Mees tunnistas, et tal käib ka pangas «pikemat aega üks jama».

Sotsiaalkorteris elav ja sotsiaalabi saav tallinlane, kes oma sõnul käib äraelamiseks ka pudeleid korjamas, ei mõista, kuidas saab temalt nõuda 96 000 euroni ulatuvat võlga.

«Maksu- ja tolliamet nõuab minult üle 48 000 euro, ma ise küll ei tea, et olen riigile võlgu,» ütles Andres Kuusmaa, kes sai meilile teate, et tema nimele on väljastatud haldusakt. Maksu- ja tolliametisse (MTA) kohale minnes kuulis mees konsultandilt, et tegemist on kohtutäiturite nõuetega. Kuusmaa küsis, kas ta on riigile võlgu, ja sai jaatava vastuse. «Mulle jäi arusaamatuks, milline riigiamet minult sellist summat nõuab, aga keegi ei osanud midagi öelda. Küsisin, millal raha võetud on, kuidas selline summa tekkis – ikka ei teatud midagi.»

Ärritunud mehele taheti ameti ruumides lausa turvamees kutsuda. «Ma tahtsin vaid kohtutäiturite nimekirja. Sain teada, et minuga tegeleb kümme täiturit, aga nende nimekirja ei tohtivat avaldada. Ometi esitasin ametis isikut tõendava dokumendi – miks siis ei tohi n-ö võlgu olevale inimesele seda infot avaldada? Ma isegi ei tea, milline asutus võiks mulle raha anda või näiteks minu pealt liisingusse midagi võtta. Sain vaid teada, et võlg on aastast 2019.»

Mees tunnistas, et tal käib ka pangas «pikemat aega üks jama». «Pank nõuab minult 47 000 eurot, maksu- ja tolliamet ei tea sellest üldse midagi. Pangas on vähemalt nimekiri kohtutäituritest. Nende juures ma käisin ära, olen teinud ka politseisse avalduse. Ma elan sotsiaalkorteris ja küsin sotsiaalhoolekandelt abi, et üldse elada. Käin hommikul kell pool neli väljas pudeleid korjamas. Kokku arvutades on mul 96 000 euro eest võlgu – ma pole ise sellest sentigi näinud. Ma ei saa aru ja keegi ei väljasta ka ühtki dokumenti.»

MTA teenuste osakonna kesksete teenuste valdkonnajuht Liina Jõõts ütles Postimehele, et maksuvõla info on avalik, ja lisas, et see võlg Kuusmaal puudub. «Kui aga kohtutäitur on esitanud maksuhaldurile tagastusnõude arestimiseks korraldused, siis selle aluseks olevate nõuete sisu maksuhaldur ei näe ning seetõttu palubki isikul pöörduda kohtutäituri poole. Kindlasti on isikul õigus teada saada, millised kohtutäiturid tema võlaga tegelevad, ja sellist info me ka jagame.»

Jõõts selgitas veel, et MTA ametnikud saavad anda inimesele teavet, kas ja millise täituri osas on nad saanud tagastusnõude aresti. «Kahjuks ei saa me ajakirjandusele kinnitada, et konkreetsel isikul see arest on seatud ja milliste täiturite poolt. See kuulub maksusaladuse kaitse alla,» lausus ta.

Märksõnad
Tagasi üles