T, 5.07.2022

Kuidas hoida oma suhe tugevana?

supersex.ee
Kuidas hoida oma suhe tugevana?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Foto: Pixabay

Inimesed on sotsiaalsed olendud. Me vajame oma ellu nii romantilisi kui ka sõprussuhteid. Tihti on romantilistel suhetel meie elus eriline ning sageli kõige olulisem koht. Lääne kultuur õpetab meile juba noorest peast, et kuskil on see üks ja ainus mees või naine, mistõttu ei taheta nende inimeste poole vaadatagi, kes ideaalstandarditest natukenegi madalamal on.

Paratamatult on enamikel inimestel oma elu jooksul rohkem kui üks romantiline suhe ning rohkem kui üks lahkuminek. Kuidas aga hoida oma suhe pikaajalise ja õnnelikuna? Kuidas ilusat suhet veelgi tugevdada?

Õppige armastust koos, mitte ükshaaval

Oskus armastada iseennast on miski, millest ei saa tänapäeval üle ega ümber. Paljud suhted lõppevad lausega “ma pean iseenda kallal tööd tegema” või “ma pean õppima kõigepealt ennast armastama”. Psühhoterapeut ja kirjanik Ester Perel arvab aga, et üksinda olemine ei ole lahendus.

Paarissuhteid uuriv Perel ütleb: “Me ei saa õppida ennast üksi armastama.” Selle asemel, et püüda ennast peensusteni muuta, et kujundada utoopilist ideaalversiooni endast, tuleks õppida leppima ka enda ebatäiusliku osaga.

Mitte keegi pole igast küljest ideaalne ega peakski olema. Õpi oma “vigu” armastama ning ära karda olla haavatav – see tugevdab sinu ja su partneri vahelist suhet.

Kuidas suhet elavdada?

Psühhoterapeut Esther Perel usub, et kire ja stabiilsuse ühendamine on pikaajalise õnneliku suhte saladus. Sellest rääkis Perel ka oma populaarseimas Ted kõnes, tuues välja tänapäevaste suhete peamise probleemi – üksikisikult tahetakse liiga palju.

Suhted ja abielud ei ole enam ammu vajalikud vaid materiaalse heaolu tagamiseks paarile ja nende lastele. Inimesed tahavad turvalisust, püsivust ja lapsi, kuid kõige selle kõrval ei kao kuhugi ka iha seikluste, riskide, salapära ja ohtude järele.

Kui stabiilsus ja seiklused pole tasakaalus, võib suhtesse tekkida kirekriis. Tuginedes oma uuringutele ning pikaajalisele töökogemisele, toob Perel välja mõned võtmeasjad, mis on pikaajalises suhtes kire hoidmiseks vajalikud:

· Aeg iseendale – mõnda aega üksi olemine on suhtele tervislik. Lahus olemine annab meie ajule võimaluse hakata uuesti sellest inimesest ning koosolemisest unistama. Igatsus on kire tekkimiseks hädavajalik.

· Üllatused – üllatused ei pea olema ainult kingituste näol. Üllatada saab ka omadustega või käitumismaneeridega, samuti näiteks nalja, teistsuguse riietuse või isegi erootiliste mänguasjadega. Et saada põnevaid ideid, kuidas oma partnerit romantiliselt ja sensuaalselt üllatada, kliki siia. Meeldivad ootamatused aitavad säilitada kirge ka pikaajalises suhtes.

· Hobid – igal inimesel peab olema hobi või “oma tegevus”, mis teda rõõmsaks teeb. Kui näed oma partneri silmades sära, siis kui ta tegeleb oma meelistegevusega, muudab see ka sinu rõõmsaks. Nähes oma partnerit enesekindlana, süttib sinus erootiline laeng. See ei lase kirel isegi pikaajalises suhtes kustuda.

Terve suhte 4 põhielementi

Oleks meil maagiline valem, mille abil suhet pidevalt tugevana hoida, oleks elu palju lihtsam. Kahjuks ühest valemit ei eksisteeri. Küll aga on olemas juhiseid, mis suhte elavdamisele kaasa aitavad. Pühendumine, suhtlus, koostöö ja side on terve suhte neli põhielementi.

· Pühendumine – pühenduda ei tule mitte ainult oma partnerile kui üksikisikule, vaid ka paarile kui eraldiseisvale üksusele. Kui mõlemad partnerid on kindlalt pühendunud, saab suhe edukamalt areneda.

· Suhtlus – kui sa ei saa oma partneriga avatud olla, kahjustab see suhet. Ole partneriga aus, räägi nii heast kui ka sellest, mida sooviksid muuta. Pärast enda avamist ole kannatlik ning empaatiline. Püüa olukorda partneri seisukohast vaadata ning anna talle aega järele mõtelda.

· Koostöö – suhe on kui meeskond. Meeskonnamängud sobivad kõige paremini neile, kes teavad, kuidas koostööd teha. See tähendab, et on vaja õppida tegema kompromisse.

· Side – romantiline suhe on üles ehitatud partneritevahelisele sügavale ühendusele. Ühendus hõlmab nii intiimsust kui ka ühiseid tegevusi. Mõnikord hakkavad pikaajalises suhtes partnerid teineteisest kaugenema. Just siis on hea meenutada, mis teid aastaid tagasi kokku tõi.

Kaugsuhted – kuidas hoida kirge elus?

Elu on täis üllatusi. Mõnikord on partnerid sunnitud, näiteks töö või kooli tõttu, teineteisest lahku kolima. Suhe saab seega jätkuda vaid distantsilt. Paljudel paaridel tekib siis küsimus, kas kaugsuhe on pingutust väärt.

Kui partnerid on harjunud regulaarselt füüsiliselt koos olema, võib vahemaa tagant suhtlemine raskeks osutuda. Tõde on aga see, et alati on viise, kuidas olenemata takistustest oma suhet arendada.

Üks parimaid viise kaugsuhet tugevana hoida, on regulaarsete videokõnede abil. Tänu tehnoloogia arengule saate vahetada e-kirju, sõnumeid ja pilte ning teha videokõnesid kasvõi terve partneri perega.

Alusta iseendast

Nagu alguses rääkisime, on oluline õppida koos armastama. Pead proovima leppida oma ebatäiuste ja kiiksudega. See aga ei tähenda, et sa ei peaks iseendale küsimusi esitama, et õppida ennast paremini tundma. Kui oled sisemiselt endaga rahul ja õnnelik, kandub see edasi ka suhtesse.

Tagasi üles