R, 9.12.2022

Sõnavabaduse absolutist Elon Musk ostis Twitteri. Kas trollid ja valeuudised saavad domineerivaks?

Inna-Katrin Hein
Sõnavabaduse absolutist Elon Musk ostis Twitteri. Kas trollid ja valeuudised saavad domineerivaks?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 1
Elon Muski Twitteri konto fotoga ja Twitteri logo
Elon Muski Twitteri konto fotoga ja Twitteri logo Foto: REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/Scanpix

Maailma rikkaima inimese, Lõuna-Aafrika ja USA multiärimehe Elon Muski vara suurus on umbes 270 miljardit dollarit (253 miljardit eurot). Nüüd ostis ta 44 miljardi dollari (41 miljardi euro) eest suhtlusvõrgustiku ja mikroblogimisteenuse Twitter.

USA meedia kirjutab, et kuigi Twitter ei ole üks maailma suuremaid sotsiaalmeediaplatvorme, on sellest saanud ehk kõige olulisem poliitikaarutelu platvorm. Twitter mängis olulist rolli näiteks 2011. aasta araabia maade ülestõusus ja 2021. aasta jaanuaris Washingtonis USA parlamendihoone Kapitooliumi ründamises.

Twitteri kasutajad, sõnavabaduse aktivistid ja sotsiaalsete normide kaitsjad ootavad Muskilt infot, mis saab Twitterist edasi ja milline on tulevikus selle platvormi poliitika.

Musk ise on innukas Twitteri kasutaja ja tal on umbes 83 miljonit jälgijat. Teda on ta säutsude pärast korduvalt kritiseeritud. Muu hulgas on ta solvanud Tais 2018 jalgpallipoiste koopast päästmisel osalenud inglasest päästjat-sukeldujat Vern Unsworthi, nimetades teda pedofiiliks, levitanud koroonaepideemia kohta valeinfot ja kritiseerinud transsoolisi inimesi.

50-aastane Musk nimetab end sõnavabaduse absolutistiks ning ütles, et kavatseb Twitteris sõnavabadust laiendad nii palju, kui seadused seda võimaldavad. Postituste modereerimist vähendatakse.

Elon Muski tviit
Elon Muski tviit Foto: Photo Illustration by Scott Olson/Getty Images/Scapix

Samas võimaldaks ta postituste järeltoimetamist ja blokeeriks massiliselt postitusi tegevad trollid. Säutsude prioriteetsuse järjekorda kontrolliv algoritm avalikustataks ja reklaamijate otsustusõigusi vähendataks.

Twitter on püüdnud takistada vihakõnet ja valeuudiseid ning mõned kõige ohtlikumaks peetavad kontod on suletud. Tuntuim neist on USA endise presidendi Donald Trumpi oma. Trump teatas hiljuti, et ta ei naase Twitterisse, vaid keskendub oma uuele platvormile Truth Social.

Valeinfot sisaldavate tviitide juurde on seni pandud märkus, et see postitus ei ole tõsi.

Twitteri moderaatorid on pidanud tegelema äärmusparempoolsete ja konservatiivide postitustega, kuna nende tviitide seas on palju valeuudiseid, vandenõuteooriaid ja vihakõnet. Kui Musk muudab Twitteri kasutamise reegleid liberaalsemaks, võib seal olla selliseid postitusi aina enam.

Musk ise on öelnud, et ta ei taha inimesi Twitterist halva käitumise tõttu eemaldada, sest sõnavabadus on üks inimõiguseid.

«Musk ütles, et muudab Twitteri platvormiks, millel ei ole modereerimist. Varem on selliseid olnud mitu ja need ei tööta. Trollid võtavad võimu, muutuvad liiga räigeks ja ajavad inimesed minema,» ütles konsultatsioonifirma Enderle Group analüütik Rob Enderle, kes andis intervjuu uudisteagentuurile AFP.

Eksperdid arvavad, et vastutus Twitteri kvaliteedi eest langeb aina rohkem reklaamijate õlgadele.

«Vastutus lasub nüüd Twitteri peamiste reklaamijate õlul. Kui Twitter muutub viha, äärmusluse ja desinformatsiooni võitlusväljaks, siis nad lahkuvad,» ütles AFP-le meediakvaliteedi jälgimise organisatsiooni Media Matters for America direktor Angelo Carusone.

Muski idee algoritmi avalikustamisest ei tekita eksperdi silmis entusiasmi.

«Avalikustatud algoritm võib desinformatsiooni levitajad panna tõhusamalt tegutsema. On eksitav mõelda, et kui teame, kuidas kõik toimib, on kõik korras,» ütles USA Syracuse ülikooli äriõiguse dotsent Kyle Garret-Wagner AFP-le.

Elon Muski tegevust ettevõtete juhina on tähelepanelikult jälgitud. Ta juhib kõrgtehnoloogiafirmasid Tesla, SpaceX, Neuralink ja The Boring Company.

Eelkõige Tesla puhul on teda kritiseeritud nõudmise eest, et töötajad peavad töötama ka haigena. See on vastuolus tervishoiureeglite ja -eeskirjadega.

Samuti on elektriautode ettevõtte Tesla töötajad kurtnud seksuaalse ja rassistliku ahistamise üle.

Maailmameedias on arutatud, kuidas Musk jõuab kõikide oma firmadega tegeleda ja neid edukana hoida.

Ärianalüütik Edward Moya teatas, et Muski Twitteri tehing oli Twitteri aktsionäridele hea uudis, kuid ta jätkas oma meili järgmiselt: «Tesla aktsionärid ei saa olla õnnelikud, sest Musk suunab oma tähelepanu aina enam elektriautode turukonkurentsist kõrvale.»

Muski enda säutsud on mitmel korral tema ettevõtete aktsiahindu negatiivselt mõjutanud. Näiteks nimetas ta 2020. aasta mais oma säutsus Tesla aktsiaid ülehinnatuks ja kordas sama eelmise aasta lõpus.

Twitteris ainsaks tumedanahaliseks juhiks olnud Leslie Milley võttis Muskiga seotud kahtlused kokku: «Twitter lubab laps-mehel kogu platvormi üle võtta. Ma pole kindel, kas Elon teab, mida ta saab. Twitteri omamine on hoopis teine ​​asi kui selle tahtmine.»

Märksõnad
Tagasi üles