N, 2.02.2023

Kes on alla kirjutanud Eesti venelaste algatatud sõjavastasele petitsioonile?

Triin Roos
, Elu24 reporter-toimetaja
Kes on alla kirjutanud Eesti venelaste algatatud sõjavastasele petitsioonile?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 1
Ukraina tank. Pilt on illustreeriv.
Ukraina tank. Pilt on illustreeriv. Foto: YASUYOSHI CHIBA, Scanpix

Eestis elavad venelased on loonud sõjavastase petitsiooni, millele on alla kirjutanud juba 823 inimest. Kes on allakirjutanute seas? Lootes kultuuritegelastelt vastuseid saada, jäime paraku pika ninaga. 

«Meie, Eesti venekeelsed elanikud, nii siin sündinud ja kasvanud kui ka hiljuti riiki saabunud, jälgime valu ja õudusega juba teist kuud kestvat Putini režiimi agressiooni Ukraina vastu. Me ei saa mitte mõista, et see kuritegelik sõda heidab paratamatult varju kogu vene rahvale ja vene kultuurile,» kirjutavad petitsiooni algatajad, kelle hulka kuuluvad Aleksander Avramenko (psühholoog), Savva Bõtškov (IT-spetsialist), Ljubov Zahharova (FAS-i aktivist), Mihhail Tamm (füüsik), Artem Tamojan (IT-spetsialist), Nikolai Formozov (bioloog), Marta Hršanovskaja (IT-spetsialist) ja Jevgenia Tširikova (Activatica projektijuht). 

«Oleme veendunud, et praegu on kõigi vene keelt kõnelevate inimeste, ükskõik kus nad viibivad, kohus rääkida toimuva lubamatusest ja kuritegelikkusest, kasutades selleks kõiki võimalikke vahendeid ja platvorme. Nõuame sõjalise agressiooni viivitamatut lõpetamist ja Vene vägede väljaviimist Ukraina territooriumilt,» seisab petitsioonis.

Petitsioonile allakirjutanud on mures, et käimasolev sõda kahjustab vene rahvuse ja kultuuri mainet, ja nad soovivad sõja kohest lõpetamist.

Petitsioonile on 1. mai seisuga alla kirjutanud 694 inimest ning lisaks 129 inimest, kes pole soovinud oma nime avalikustada. Kokku on allkirja andnud seega juba 823 Eestis elavat venekeelset elanikku.

Milliste ametite esindajad on allakirjutanute hulgas? 

Andmeanalüütik, müügijuht, raamatupidaja, jurist, spetsialist, üliõpilane, õpilane, administraator, kunstnik, programmeerija, õpetaja, sotsiaaltöötaja, pensionär, projektijuht, insener, majandusteadlane, ajakirjanik, autojuht, ettevõtja, ehitustööline – alla on kirjutanud väga erinevate ametite esindajad. Silma torkab, et paljud allakirjutanutest töötavad IT-sektoris.

Petitsiooni tekstiga ning allakirjutanute nimedega saab tutvuda SIIN

Kuidas kommenteerivad petitsiooni vene keelt emakeelena kõnelevad riigikogu liikmed? 

Proovisime ühendust võtta mõne vene rahvusest riigikogu liikmega, et teada saada nende arvamust petitsiooni kohta. Kui valimiste ajal on riigikogu liikmed lahkesti nõus ajakirjanikega suhtlema, siis seekord osutus nende kätte saamine väga keeruliseks. Ei vastatud telefonidele ega tulnud vastust meilidele, kuigi palusime küsimusele kiiret vastust. Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni meedianõunikult Andres Kalvikult õnnestus lõpuks saada saadikute ühine vastus, mis kõlas järgmiselt: 

«Meie kõigi ühine soov on, et rahu Ukrainas taastuks võimalikult kiiresti. Mitte ükski eesmärk ei saa õigustada laste surmasid ja vanemate pisaraid. Täna on meie kohustus teha kõik selleks, et ühiste pingutustega ületada see raske periood. Seetõttu iga sõnum, mis toetab sõja viivitamatut lõpetamist ning on väljendatud seaduslikul ja demokraatlikul viisil, on fundamentaalseks osaks meie ühise rahumeelse tuleviku ehitamisel.» 

Andres Kalvik
Andres Kalvik Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Selline on riigikogu liikmete Dmitri Dmitrijevi, Maria Jufereva-Skuratovski, Mihhail Stalnuhhini, Igor Kravtšenko ja Anastassia Kovalenko-Kõlvarti vastus.

Telefonile vastanud riigikogu liige Andrei Korobeinik ütles, et tal on olnud väga kiire ning ta saab petitsiooniga tutvuda nädalavahetusel.  

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart kommenteeris petitsiooni järgmiselt: «Demokraatlikule ühiskonnale on omane vabalt väljendada oma arvamust. Rasketel aegadel tulebki leida ühiskonnas ühisosa, mis toetab inimesi ja seob meid. Seda saabki teha erineval viisil, kuid oluline on, et seda tehakse. Inimlikkusest ja ligimesearmastusest sündinud tegevused, kus eri rahvuste esindajad teevad seda üksmeelselt ja heast südamest, näitabki meie sidusust ja jõudu.»

«Seega, loomulikult toetan ja olen ka korduvalt sellest rääkinud nii eesti kui ka vene keeles, et sõda Ukrainas ja Ukraina rahva kannatused peavad lõppema kiiremas korras,» avaldas Kõlvart. 

Tallinna linnavolikogu esimees Jevgeni Ossinovski, kelle seisukohta samuti teada soovisime, viibis puhkusel ning tema büroost saime vastuse, et uuel nädalal selgub, kas ta seda teemat kommenteerida soovib. 

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart saates «Otse Postimehest»
Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart saates «Otse Postimehest» Foto: Pilt videost

Kahjuks ei soovinud küsimusele petitsiooni kohta vastata mitmed Eestis tegutsevad vene päritolu muusikud, kelle poole kommentaari saamiseks pöördusime.

Märksõnad
Tagasi üles