E, 28.11.2022

Mida teha Põlvamaal?

Eesti Maanteemuuseum
Mida teha Põlvamaal?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Foto: Shutterstock

Eesti Maanteemuuseum – Lõuna-Eesti atraktiivseim kultuuritankla

Eesti Maanteemuuseum – see on Eesti kõige paremini säilinud hobupostijaam, 10 hektarit muuseumipinda, 500 tonni masinaid ja 43 000 museaali. See on eriline teekond eilsest tänasesse, veidi ka tänasest homsesse.

Postijaama kompleksi kuulub viis ajaloolist hoonet, millele tänaseks on antud uued ülesanded – tutvustada Eestimaa teede ajalugu alates rändamisest ja hobusõidukitest kuni teed mööda toodud uuendusteni. Kõige väiksemate muuseumikülastajate päralt on postijaama teisel korrusel paiknev lastemuuseum. Siit leiab põnevat lugemisvara, õpetlikke mänge ja tegevusi, nukuteatrinurga ning muinasjutte tutvustava Saladuste kambri.

Maanteemuuseumi väliekspositsiooni „Teeaeg“ muudavad ainulaadseks ajalooline teeruum koos teetähiste ja masinate väljapanekuga, kus külastajatel on võimalus ajas rännata ja tunda jalge all erinevaid teekatteid. Külastajad on teretulnud ka väikesesse masinahalli ehk avatud hoidlasse, kus troonivad parimad näited Eesti masinaehitajatelt ning tutvustatakse Eesti ühistranspordi kujunemise lugu. Väliekspositsiooni atraktiivseks tegevuspaigaks on laste liikluslinn. Siin saavad lapsed esimest tutvust teha liiklusmärkide ja -reeglitega, sõita nii elektri- ja pedaalautodega kui ka erinevate kaherattalistega. Puhkealal on ka mänguväljak ja vigurvändarada.

Masinahallis paiknevas ekspositsioonis „Masinate valitsemine” on välja pandud Eestimaa teid ehitanud võimsad masinad, nende seas ka Bitvargen – 1926. aastal Rootsist Eestisse jõudnud esimene iseliikuv teehöövel. Muuseumi teehöövlite kollektsioon on Balti- ja Põhjamaade esinduslikemaid. Samuti mõtestab väljapanek lahti 20. sajandi autokasutuspraktikaid, rääkides, kuidas on autost kui luksusesemest saanud tänapäevane tarbevahend.

Eesti Maanteemuuseum asub Põlvamaal Varbuse külas, endises Varbuse postijaama kompleksis, Eesti kõige ilusama asfalttee – Postitee – ääres. Selle tiitli andsid teele lisaks tuhandetele sõitjatele ka autoajakirjanikud. See tuleb endal järele proovida!

www.maanteemuuseum.ee

Tagasi üles