N, 2.02.2023

«Esimese stuudio» debatt pani rahva säutsuma: milline totter küüniline mulin

Elu24
«Esimese stuudio» debatt pani rahva säutsuma: milline totter küüniline mulin
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 2
ETV saade «Esimene stuudio»
ETV saade «Esimene stuudio» Foto: Kuvatõmmis

Kolmapäevane «Esimese stuudio» häälekas debatt ajas kihama ka sotsiaalmeedia. Näiteks säutsusid Twitteris nii kümnevõistleja Janek Õiglane kui räpipunt 5MIINUST.

Kolmapäeval olid «Esimeses stuudios» rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus, riigihalduse minister Jaak Aab, EKRE esimees Martin Helme, Isamaa juht Helir-Valdor Seeder ja sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Lauri Läänemets.

Kui teemaks tuli 700 miljoni euro suurune lisaeelarve, kiskus debatisaates tuliseks. Üksteisest üle karjuda püüdvaid poliitikuid üritasid korrale kutsuda saatejuhid Johannes Tralla ja Andres Kuusk. Nii küsis ühel hetkel Kuusk: «Mis teil viga?»

Poliitikute debatt küttis kirgi ka ühismeedias ja eelkõige just Martin Helme väljaöeldu Ukraina sõjapõgenike toetuseks eraldatud kopsaka summa kohta. «Aastaid on kinni pandud koole, päästekomandosid, piirivalvepunkte, haiglaid Lõuna-Eestis, sest kunagi pole raha, pole 200 000 eurot, ei ole kahte miljonit. Nüüd pannakse pagulastele 250 miljonit,» kommenteeris EKRE esimees. Lisaks juhtis ta tähelepanu sellele, et veebruarikuus ütles Signe Riisalo, et Eesti on valmis vastu võtma kuni 2000 sõjapõgenikku, ent tänaseks on see arv tõusnud 40 000ni.

«Martin, sõda käib, kas inimlikkus on kadunud?» katkestas teda saatejuht Andres Kuusk.

Twitteris säutsus aga näiteks Eesti kümnevõistleja Janek Õiglane: «Oi, saatejuhid, te olete vinged! Martin, te olete niivõrd ebameeldiv ja lame inimene.»

Haridustegelane ja Pärnu Saksa tehnoloogiakooli juht Indrek Alekõrs avaldas arvamust ääretult ilmekalt. «Milline totter küüniline mulin nagu vee solin ladiseb ekraanilt tuppa. Kui naaberkorterist tuleb vägivalla eest põgeneja sinu tuppa, siis saada tagasi, sest sinu toas ei ole sellist asja.»

Räpipunt 5MIINUST teatas aga Twitteris, et Martin Helme ei tohi nende 20. mail Tartus toimuvale kontserdile tulla. Kommentaariumis täpsustasid nad: «Kuidas see Varro ütleski… sul on endal parem, kui sa ei tule vms…»

Sõnagi ei saanud ütlemata jätta ka Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov, kes nentis oma Twitteri säutsus, et saatejuhtidel peaks olema nupud, mis lülitaks mikrofonid välja.

Sotsiaaldemokraatide ridadesse kuuluv Raimond Kaljulaid väljendas aga mõistmatust saate formaadi üle. «Ma ei mõista, miks ERR seda aegunud formaati endiselt elus hoiab. Võtku eeskujuks kasvõi «Munk Debatesi» väitlused. Selgelt piiritletud ja vormistatud väitluses tuleb väga kiiresti välja, kellel on sisulised argumendid ja kes on lihtsalt demagoog,» nentis ta.

Alles möödunud nädalal ajas sotsiaalmeedia kihama Mart Helme sõnavõtt riigikogus. 

Nimelt leidis endine siseminister Helme, et murettekitav on olukord tervishoiumaastikul ning sõjapõgenikega tulevad Eestisse mitmed nakkushaigused. Lisaks pakkus ta välja, et sõjapõgenikud hakkavad Eestis tegelema prostitutsiooniga. «Need naised, noored naised, me ei tea, mida nad siin tegema hakkavad. Võib-olla sajad tuhanded naised nendest hakkavad prostitutsiooniga tegelema. Kes võtab mürki ja ütleb, et see nii ei lähe?» ütles Helme.

Selline arvamusavaldus tekitas sotsiaalmeedias palju vastukaja ning riigikogu liikme sõnavõtu üle imestasid nii kaaspoliitikud kui ka ühiskonnategelased. Loe pikemalt SIIT!

Märksõnad
Tagasi üles