N, 2.02.2023

Karmen Joller allkirjastas Helme-vastase petitsiooni: riigikogus ei tohi olla kohta mõnitamisel ja Venemaa propagandal

Kogutud on peaaegu 20 000 allkirja
Heidi Ruul
, Ajakirjanik
Karmen Joller allkirjastas Helme-vastase petitsiooni: riigikogus ei tohi olla kohta mõnitamisel ja Venemaa propagandal
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 4
Karmen Joller, Mart Helme
Karmen Joller, Mart Helme Foto: Tairo Lutter/ Eero Vabamägi

«Andsin oma hääle, sest riigikogus ei tohi olla kohta kurjusel, valetamisel, räuskamisel, mõnitamisel, Venemaa propagandal,» teatas perearst Karmen Joller ühismeedias, et on allkirjastanud petitsiooni Mart Helme riigikogust välja heitmiseks.

15. aprillil loodi rahvaalgatus Mart Helme riigikogust välja heitmiseks. Algatuse looja Gete Kauge sõnul on allkirjade kogumise üks eesmärk näidata vastumeelt ja lüüa häirekella, et kuskilt tõesti läheb piir. Algatuse saatmiseks riigikokku on allkirjad küll koos, kuid neid laekub endiselt juurde.

Üks pea 20 000st petitsioonile antud allkirjast kuulub perearst Karmen Jollerile, kes tõdeb ühismeedias, et petitsioonidele kirjutab ta alla haruharva. «Mõistan, et kui inimene on riigikokku juba valitud, ei saa teda sealt lihtlabaselt välja hääletada ja see polegi minu eesmärk. Andsin oma hääle, sest riigikogus ei tohi olla kohta kurjusel, valetamisel, räuskamisel, mõnitamisel, Venemaa propagandal,» avaldas Joller Facebooki tehtud postituses.

«Tegemist pole kahjuks vaid ühe rahvasaadikuga. Selliseid on seal päris mitu. Loodetavasti kaaserakondlased distsiplineerivad neid ja loodan siiralt, et järgmiste valimiste ajal leiavad need inimesed muid väljakutseid kui uuesti rahvasaadikuks pürgimine,» lisas Joller, märkides, et viimased aastad on väga eredalt näidanud, kui oluline on valimas käia. «Me oleme ju ise lasknud sellised inimesed meid esindama. Riigikogu on Eesti rahva nägu.»

Petitsiooni looja: Mart Helme on kogu aeg endale liiga palju lubanud

Mart Helme (EKRE) kohatu sõnavõtt riigikogus eelmisel kolmapäeval tekitas järgnevatel päevadel sotsiaalmeedias mitmeid arutelusid.

«Mart Helme on teada-tuntud oma liigjulge suuvärgi poolest, mis annab soovida. Üha rohkem ja rohkem leiab üks riigikogu liige, et täiesti normaalne ja tavapärane on teiste inimeste avalik ja labane solvamine,» kirjutas algatuse looja Gete Kauge rahvaalgatuse lehel.

Kauge toob välja, et ka riigikogulased ise on öelnud, et selline sõnavõtt ei ole adekvaatne ja Mart Helme käitumine ei ole aktsepteeritav ning tema koht ei peaks enam olema riigikogus. «Kogume allkirju ja näitame, mida arvab Eesti rahvas!» kirjutas Kauge.

«Mart Helme on kogu aeg endale liiga palju lubanud. Kui inimene on riigikogus, peaks ta suutma endale aru anda, kas ja mida ta välja ütleb ning kuidas asju sõnastab,» kommenteeris Kauge petitsiooni algatamist Elu24-le.

Mart Helme 
Mart Helme Foto: Eero Vabamägi

HIV ja prostituudid

Elu24 kirjutas möödunud kolmapäeval, et pärast Ukraina presidendi sõnavõttu kütsid riigikogu saalis eelkõige kirgi just sõjapõgenikud ning viisakus jäeti ukse taha. Eriti ajas sotsiaalmeedia keema endise siseministri sõnavõtt riigikogu puldis naiste kohta, kes on Ukraina sõjakoleduste eest Eestisse põgenenud.

Pärast seda, kui Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi riigikogu ees videopöördumise tegi, jätkas riigikogu infotunni ja seejärel täiskoguga. Kui kella 12 ajal tänas Zelenskõi eestlasi, siis pärast kella kolme tundis Mart Helme aga juba muret, kas sõjapõgenikud hakkavad Eestis prostituutideks.

Nimelt leidis endine siseminister Helme, et murettekitav on olukord tervishoiumaastikul ning sõjapõgenikega tulevad Eestisse mitmed nakkushaigused. «HIV tuleb tagasi. Ukrainast tassitakse meile sisse nakkushaigusi, mille kohta me oleme arvanud, et neid Eestis enam ei saa kunagi olla. Ei, nad tulevad meile tagasi, sest kümned tuhanded inimesed tulevad ja toovad nad meile siia. Aga nad suhtlevad meiega,» ütles Helme.

Veelgi enam – Helme pakkus välja, et sõjapõgenikud hakkavad Eestis tegelema prostitutsiooniga. «Need naised, noored naised, me ei tea, mida nad siin tegema hakkavad. Võib-olla sajad tuhanded naised nendest hakkavad prostitutsiooniga tegelema. Kes võtab mürki ja ütleb, et see nii ei lähe?» ütles Helme.

Jüri Ratas.
Jüri Ratas. Foto: Remo Tõnismäe

Sõnavõtt mõisteti hukka

Mart Helme kohatu sõnavõtt Ukraina sõjapõgenike teemal ärritas paljusid. Pahameelt väljendas ühismeedias ka riigikogu esimees Jüri Ratas.

«Austus ja lugupidamine naiste vastu, sõltumata nende rahvusest, peaks olema iseenesestmõistetav igale mehele. Mart Helme sõnavõtt riigikogus on täielik vastand nendele väärtustele. Mind hämmastab, kuidas olukorras, kui loeme igapäevaselt uudiseid naistevastasest vägivallast Ukrainas, jõhkratest vägistamistest, süüdistab ta, justkui sõjapõgenikest naised tooksid Eestisse nakkushaiguseid ja kahtlustab neid prostitutsiooniga tegelema hakkamises,» teatas Ratas vahetult pärast Helme sõnavõttu.

«Selline avaldus on õudne ja tülgastav! Eriti veel päeval, mil paar tundi enne Mart Helme sõnavõttu kõneles riigikogu ees Ukraina president Volodõmõr Želenskõi, kes on väljendanud südamlikku tänu Eestile ja Eesti rahvale Ukraina sõjapõgenike aitamise eest. Eestimaa inimesed on üles näidanud siirast abivalmidust ja oluline on sõjapõgenikke ka edaspidi väärikalt aidata,» lisas Ratas.

Märksõnad
Tagasi üles