Skip to footer
Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

ÜRO Suurbritanniale: takistage üksikute Ukraina naispagulaste kokkuviimist vallaliste meestega (1)

Toimetaja: Inna-Katrin Hein
Ukraina põgenikud 21. märtsil 2022 Poolas Varssavis, nende lõppsihtkoht oli Suurbritannia

ÜRO agentuur kutsus Briti valitsust sekkuma, et takistada vallaliste Briti meeste kokkuviimist üksikute Ukraina naispõgenikega, kes lahkusid oma kodumaalt sõja eest ja vägistamise kartuses.

ÜRO pagulaste ülemvoliniku ameti (UNHCR) andmetel kasutab osa Briti mehi ära Suurbritannia põgenike abistamise programmi Homes for Ukraine (Kodud Ukrainale), et pääseda naispõgenikeni, kellest vallalised mehed loodavad endale kaaslast, ka seksikaaslast, teatab theguardian.com.

UNCHR-i arvates peaks Ukraina põgenikest vallalisi naisi ning emasid ja lapsi kokku viima vaid kohalike perede või abielupaaridega, mitte partnerita vallaliste meestega.

Briti inimõigusorganisatsioonide teatel on Ukraina pagulased, peamiselt naised ja mõnikord koos lastega, Ühendkuningriigis seksuaalse ärakasutamise ohus.

Valitsuse programmi Homes for Ukraine raames peavad Briti võõrustajad ise Ukraina pagulastega ühendust võtma. Kümned tuhanded inimesed peavad ühenduse loomiseks kasutama reguleerimata sotsiaalmeedia gruppe.

Briti valitsuse toetatud teenus, mida juhib heategevusorganisatsioon Reset, pakub Ühendkuningriigi võõrustajatele ja pagulastele üksteise leidmise võimalust ning on tegutsenud veidi üle nädala. Neil, kes soovivad Suurbritanniasse kolida, peab enne viisa taotlemist olema sponsor.

UNHCR-i arvates tuleb rakendada piisavaid kaitse- ja kontrollimeetmeid, mis aitaksid Ukraina naiste ärakasutamist ennetada ja vältida.

«Kui ei ole korralikku järelevalvet, võib naistel lisaks ümberasustamisest, perekonnast lahutamisest ja juba kogetud vägivallast tulenevale traumale lisanduda veel traumasid,» teatasid UNHCR-i esindajad.

Briti juhtivad pagulaste heategevusorganisatsioonid saatsid Homes for Ukraine'i programmi eest vastutavale ministrile Michael Gove’ile kirja, milles avaldavad muret suhtumise pärast ukrainlannadesse. Heategevusorganisatsiooni Refugee Action julgeolekujuht Louise Calvey ütles, et nimetatud abiprogramm võib saada «seksikaubitsejate Tinderiks».

Üks 32-aastane naine Ukrainast Bahmutist, kes on Ühendkuningriigis sobivat inimest otsinud, kirjutas, et sai Facebooki Messengeri rakenduses meestelt palju sõnumeid.

«Minu poole pöördus üks vanem mees Londonist, kes ütles, et pean temaga magamistuba jagama, ja minult küsiti, kas ma olen sellega rahul,» teatas ukrainlanna Briti meediale saadetud e-kirjas.

The Times teatas sel nädalal, et 22-aastase Kiievist pärit ukrainlannana esinenud Briti ajakirjanik avastas, et mõne minuti jooksul pärast sõnumi postitamist Ühendkuningriigi suurimasse Facebooki gruppi ujutati ta üle sobimatute sõnumitega.

Mõned mehed valetasid, et nende kodus on mitu magamistuba, samas oli ka neid, kes tegid ettepaneku voodit jagada, kirjutades: «Mul on suur voodi. Võiksime koos magada.» Teine saatis häälteate, mis ütles: «Olen valmis teid aitama ja võib-olla saate teie ka mind aidata.»

UNHCR väljendas oma avalduses ka muret tagajärgede pärast, kui Ühendkuningriigi võõrustaja osutub potentsiaalseks ohuks pagulase turvalisusele, ja ka programmi Homes for Ukraine kuuekuulise miinimumkestuse pärast.

«UNHCR usub, et on vaja asjakohast koolitust ja teavet tagamaks, et võõrustajad teevad sponsoriks saamise taotlemisel teadliku otsuse. Võõra inimese pikemaajaline majutamine lisamagamistoas ei ole mõne inimese jaoks jätkusuutlik,» ütles UNHCR-i pressiesindaja Kathryn Mahoney.

Briti avalikkuses kasvab viha selle üle, et põgenikest ukrainlased peavad ootama kaua Briti viisat, mille väljastab Ühendkuningriigi siseministeerium.

Siseminister Priti Patel vabandas 13. aprillil aja pärast, mis kulus Ukraina põgenike saabumiseks Ühendkuningriiki kahe viisaskeemi alusel. Andmed näitasid, et seni on Suurbritanniasse jõudnud vaid 12 000 põgenikku.

Briti meedia kirjutas, et Pateli alaline sekretär Matthew Rycroft süüdistas Gove'i siseministeeriumi ametnike kiusamises.

Briti valitsuse pressiesindaja Rosie Bate-Williams, kellel paluti vastata UNHCR-i palvele sekkuda Ukraina naiste seksuaalse ärakasutamise küsimuses, ütles: «Haavatavate inimeste ärakasutamise katsed on tõeliselt põlastusväärsed, seepärast oleme loonud oma Homes for Ukraine'i programmi nii, et see sisaldaks konkreetseid kaitsemeetmeid, sealhulgas kõigi sponsorite ja võõrustajate põhjalikku turva- ja taustakontrolli nii siseministeeriumi kui ka kohalike võimude poolt.»

Kohalikud võimud peavad tegema vähemalt ühe külastuse sponsori koju ja pärast põgenike saabumist on neil kohustus tagada nende turvalisus ja hea tervislik seisund.

«Oleme teinud koostööd ka heategevusorganisatsiooniga Reset Communities and Refugees, et rahastada ja pakkuda sponsoritele ja pagulastele kokkuviimisteenust ning tagada sobivus, ohutus ja edu. See teenus kontrollib abikõlblikkust, hindab vajadusi ja pakub sponsoritele koolitust, et nad saaksid toetada inimesi, keda nad võõrustavad,» teatas Briti valitsuse pressiesindaja.

ÜRO andmetel on Ukrainast põgenenud üle viie miljoni inimese, kellest enamik on naised ja lapsed. Lisaks on sama palju inimesi Ukraina sisepõgenikud.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles