L, 25.03.2023

VIDEO ⟩ Ukraina MiG-29 superpiloot venelastest: nad on vaimselt haiged

Inna-Katrin Hein
Ukraina MiG-29 superpiloot venelastest: nad on vaimselt haiged
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Kaks Ukraina MiG-29 hävituslennukit lendamas 3. augustil 2016 Vasõlkivi õhujõudude baasi
Kaks Ukraina MiG-29 hävituslennukit lendamas 3. augustil 2016 Vasõlkivi õhujõudude baasi Foto: REUTERS/Gleb Garanich/File Photo/Scanpix

USA õhujõudude endine hävituslennuki piloot Nolan Peterson on nüüd ajakirjanik ja kajastab Ukraina sõda. Ta tegi videointervjuu Ukraina MiG-29 hävituslennuki superpiloodiga, kes rääkis oma kogemustest ning mida ta arvab venelastest vallutajatest, kes mõrvavad tsiviilelanikke.

Koodnime Juice kasutav 29-aastane piloot sõnas, et emotsioonide lahterdamine on lenduri üks tähtsamaid omadusi. Eriti sõjaajal, kui on vähe aega oma surelikkuse üle järele mõelda või surnuid austada. Peale nende hirmude ja murede on aga veel üks, selles sõjas ainulaadne tunne, mida Ukraina hävituslendurid peavad igal lennul kontrollima, kirjutab coffeeordie.com.

See on nende raev, mille on esile kutsunud Vene piloodid, kes jätkavad Ukraina tsiviilisikute pommitamist ja mõrvamist.

«Mõnikord austame oma vastast, aga sel juhul mitte. Nad on hullud, nad on vaimselt haiged. Nad ei ole inimesed. Inimesi mõrvata on patt. See on täiesti rumal ja ebamoraalne ning ma ei kujuta ette, kuidas nad järgnevate aastate jooksul elavad... ja ka nende pered,» ütles oma vaenlaste kohta Ukraina õhuväe MiG-29 piloot.

Ta lisas, et professionaalse piloodina tuleb tal hoida pea selge ja jääda igas olukorras rahulikuks.

Juice ei avaldanud midagi oma missioonide ega Ukraina õhuväe taktika kohta, kuid tema sõnul on venelased ukrainlaste võimeid alahinnanud. Samal ajal saadab Vene õhuvägi teadlikult piloote olukordadesse, kus Ukraina õhutõrje suudab neist jagu saada.

Ukraina õhujõudude piloot rõhutas, et ukrainlased vajavad relvastust. Esmalt vana nõukogude tehnikat, nagu MiG hävitajaid ning õhutõrjesüsteeme S-300 ja Buk, aga ka arenenumat lääne tehnikat, nagu õhutõrjerakette AMRAAM või F-16 mitmeotstarbelisi hävitajaid.

Üks Ukraina õhujõudude tehniline puudujääk on see, et kasutatakse niinimetatud poolaktiivseid õhulahingu rakette, mis vajavad pärast väljalendu veel hävituslennuki radari juhtnööre. Vene lennukite raketid liiguvad kohe sihtmärgi suunas, nii et Vene hävitajad saavad kohe pärast raketi starti teha kaitsemanöövri või otsida uusi sihtmärke. Juice’i sõnul on venelastel eelis ka selles, mida annab nende radaripark A-50.

Kui Venemaa algatas Ukrainas sõja, arvasid paljud sõjaeksperdid, et Venemaa õhujõud võtavad Ukraina õhuruumi kiiresti oma kontrolli alla, kuid nii ei juhtunud. Pärast rohkem kui kuu aega kestnud sõda kontrollib Venemaa õhuruumi mõnevõrra Ida- ja Lõuna-Ukrainas. Ukraina hävituslennukite piloodid jätkavad oma igapäevaseid sõjamissioone.

«Venelastele oli enne sõda pähe taotud, et Ukraina vallutamine on käkitegu. Nad ei olnud valmis, et meie, ukrainlased, astume neile vastu. Venelastel on palju kaotusi, ka pilootide seas. Vene piloodid kardavad kõrgelt lennata ega suuda teha lahinguolukorras manöövreid. Nad ei tunne end Ukraina taevas kindlalt,» nentis Juice.

Juice palus julgeoleku huvides endisest hävituspiloodist ajakirjanikul Nolan Petersonil jätta avaldamata ta nimi ja Ukraina õhuväebaasi asukoht, kus ta on.

Soravalt inglise keelt rääkiva ukrainlasest piloodi sõnul tuleb ka sõja ajal nalja teha, sest naljad hoiavad mõistuse juures.

Kui intervjuu ajal kõlas kauguses õhuhäire, siis Juice lihtsalt naeris ja ütles: «Mind ei huvita», enne kui jätkas oma mõttekäiku.

Juice’i sõnul on nad, hävituslennukite piloodid, sõja ajal rakkes kogu ööpäeva ja vaba aega neil praktiliselt ei ole. «Magame raadio lähedal, kaugeim koht, kuhu saame minna, on WC,» teatas ukrainlasest piloot.

Juice jätkas, et ukrainlastest piloodid on nagu õhu-MacGyverid. Ta viitas 1980. aastate keskpaigast kuni 1990. aastat alguseni tehtud menukale USA sarjale, kus peaosa, nutikat agenti Angus MacGyverit, kehastas näiteja Richard Dean Anderson.

Loovus ja nutikus on ukrainlaste õhusõja üks peamisi tugisambaid. Näiteks pärast seda, kui venelased hävitasid paljud ukrainlaste maapealsed navigatsioonivahendid, improviseerisid Ukraina piloodid oma lennukite navigeerimiseks ad hoc-lahendusi.

«Mis puutub Venemaa õhutõrjesse, siis ukrainlased lihtsalt lendavad madalamalt ja kiiremini,» ütles Juice, rõhutades veel üht Ukraina õhujõudude olulist asja – julgust võtta äärmuslikke riske.

Ta lisas, et Ukraina piloodid on venelastest paindlikumad. Alates 2014. aastast on neid koolitatud mittetüüpilisteks missioonideks ja hullumeelseid asju tegema.

Enne Venemaa algatatud sõda Ukrainas osales Juice NATO väljaõppel USA-s, Türgis ja Norras. Samas ütles ta, et Clear Sky 2018 oli Ukraina postsovetliku ajaloo kõige olulisem õhuväe õppus. Hoolimata olulisusest sai õppus traagilise pöörde, kui hävitaja Su-27 allakukkumisel hukkusid ameeriklasest ja ukrainlasest piloot.

«See oli kohutav olukord, kuid ma isiklikult arvan, et see oli samas hetk, mis ühendas varasemast tugevamini USA California ja Ukraina piloodid,» ütles USA õhujõudude endine hävituslennuki F-15C piloot koodnimega Jersey.

Side Ukraina ja USA hävituslendurite vahel on süvenenud pärast seda, kui veebruari lõpus algas Ukrainas Venemaa algatatud sõda. Jersey õpetab alates 2013. aastast välja Ukraina piloote ja tema jaoks on see sõda isiklik.

«Juice oli algusest peale piloot, kellesse me kõige rohkem investeerisime. Ta on andekas hävitajapiloot, ta oli karismaatiline, hoolib oma õhuväest ja tahab selle taset tõsta. Ärge saage minust valesti aru, [Ukraina õhujõudude] vanemad piloodid on sama uskumatud ja patriootlikud, kuid me nägime Juice'is ja teistes nooremates pilootides tulevikku,» selgitas Jersey.

Venemaa algatatud sõda Ukrainas on kestnud üle ühe kuu. Venemaa välksõja ja Kiievi vallutamise plaan kukkus läbi. Vene võimude teatel keskenduvad nad nüüd Donbassile. Selles piirkonnas on Ukraina sõdurid aastaid pidanud lahinguid Moskva toetatud separatistidega.

Mikojan-Gurevitš MiG-29 (NATO koodnimega Fulcrum) oli Nõukogude Liidu ja on Venemaa kahemootoriline reaktiiv-hävituslennuk. Selle konstrueerimist alustati 1974. aastal ja esimene lend tehti 6. oktoobril 1977.

MiG-29 pardarelvaks on statsionaarne 30-millimeetrine automaatkahur ning kuus tiivaalust pülooni relvastuse (pommid, raketid) ja konteinerite riputamiseks.

MiG-29 hakati ehitama pärast seda, kui sai teatavaks hävitajate F-15 ja F-16 võtmine Ameerika Ühendriikide relvastusse.

Märksõnad
Tagasi üles