N, 2.02.2023

Venemaa nõuab Soomelt konfiskeeritud kunsti tagasi

Inna-Katrin Hein
Venemaa nõuab Soomelt konfiskeeritud kunsti tagasi
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Soome tollitöötajad piiril autosid kontrollimas
Soome tollitöötajad piiril autosid kontrollimas Foto: REUTERS/Panu Pohjola/Lehtikuva/Scanpix

Venemaa nõuab Soomelt tagasi kunsti, mille Soome toll konfiskeeris möödunud nädalavahetusel Vaalimaa piiripunktis luksuskaubana Euroopa Liidu poolt Venemaale kehtestatud sanktsioonide alusel.

Tass.com-i teatel ei säästnud Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova sõnu, kui rääkis 6. aprillil juhtunust.

«Olukorda saab kirjeldada kahe sõnaga: täielik seadusetus. Ootame Soome võimude kiiret otsust kunstiteoste tagastamiseks Venemaa Föderatsioonile,» ütles Zahharova.

Zahharova sõnul kuuluvad konfiskeeritud kunstiteosed Venemaale ja olid vaid ajutiselt välismaal nende riikide riigigarantiiga, kus näitusi korraldati mitteärilises koostöös Venemaa muuseumitega.

Ta lisas, et tegemist on suure kultuuriväärtusega esemetega Ermitaažist, Tretjakovi galeriist ja Puškini kujutava kunsti muuseumist.

Ka Venemaa duuma spiiker Vjatšeslav Volodin nõudis konfiskeeritud teoste tagastamist Venemaale ja tahab, et Soome maksaks Venemaale konfiskeerimise eest hüvitist.

«Need, kes seda Soomes tegid, ei mäleta hästi oma ajalugu. Ka Soome oli kunagi osa Venemaast,» ütles Volodin.

Hs.fi teatel on Soome tolli konfiskeeritud kolm veoautotäit kunsti ja antiikesemeid Helsingi Ateneumi kunstimuuseumi laoruumis.

Soome tollikontrolli osakonna direktor Sami Rakshit kinnitas, et teosed kuuluvad mitme Venemaa muuseumi kogusse. Tema andmetel olid kunstiteosed laenuks Itaalias Milanos, Roomas ja Udines.

Rakshit lisas, et asja uuritakse kui tõsist regulatiivset rikkumist. Praegu kahtlustatakse vedudega seotuses kümmekonda inimest.

Soome toll teatas, et esemed jäävad nende valdusse seniks, kuni neid on vaja uurimise jaoks.

Märksõnad
Tagasi üles