R, 9.12.2022

Saksamaa hoiatus: leib võib varsti maksta kümme eurot ja osa taimeõlisid on kättesaamatu luksus

Inna-Katrin Hein
Saksamaa hoiatus: leib võib varsti maksta kümme eurot ja osa taimeõlisid on kättesaamatu luksus
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 2
Leiva lõikamine. Pilt on illustreeriv
Leiva lõikamine. Pilt on illustreeriv Foto: shutterstock.com

Saksamaa majandusasjatundjate sõnul mõjutab Venemaa anastussõda Ukrainas kogu maailma, ka toidu tootmist ja toidutooraine hindasid, mis on sõja tõttu kerkinud. See on toonud kaasa kõikide tähtsamate toiduainete hinna tõusu, mis on poodides juba näha.

Sakslaste sõnul teeb eriti murelikuks nisu kiire hinnatõus. Venemaal ja Ukrainas kasvatatav nisu moodustas seni maailma nisuekspordist 30 protsenti. Ukrainas toimuva sõja tõttu ei saa sealt enam nii palju teraviljasaaki kui varem. Ukraina saagist osa läks enne arengumaadesse, kuid selle puudumine võib neis paikades näljahäda kaasa tuua.

Mitmel pool Euroopas on juba põhitoiduainete hind tõusnud. Nisu kahekordistunud hind on näha lisaks jahude hinnale ka leiva ja makaronide hinnas.

Saksa meedia teatel on Saksamaal leiva hind kiiresti kerkinud. Saksa põhjaosa Schleswig-Holsteini liidumaa talupidajate organisatsiooni asejuht Klaus-Peter Lucht kommenteeris, et selle aasta teises pooles võib leivapäts maksta juba kümme eurot.

Saksa odavatoidupoodide kett Aldi on tõstnud 150 põhitoote hinda.

Saksa Lebensmittel Zeitungi tabeli kohaselt on nisujahu kilohind kerkinud 39 eurosendilt 45 eurosendini ehk hinnakasv on 15,6 protsenti. Penne-pasta hinnatõus on aga 40,8 protsenti. 500-grammine pakk seda pastat maksis varem 49 eurosenti, nüüd aga 69 eurosenti.

Luchti sõnul jäävad arvatavalt Saksamaal, kuid ka teistes Euroopa riikides poeletid tühjemaks. Tema arvates muutuvad taimeõlid, nagu päevalille- ja rapsiõli, luksuseks. Samuti mõned moosid ja keedised, kuid võimalik, et veel midagi. 

Lisaks nisule toodetakse Ukrainas suurel hulgal taimeõlisid: 46 protsenti maailma päevalille- ja saflooriõlist tuli seni Ukrainast. Suuruselt teine ​​eksportija on Venemaa, kust tuli 23 protsenti neist õlidest.

Päevalilleõli, -seemned ja -õis. Pilt on illustreeriv
Päevalilleõli, -seemned ja -õis. Pilt on illustreeriv Foto: shutterstock.com

Lisaks toiduvalmistamisele kasutatakse päevalilleõli snäkkides ja kosmeetikas. 

Venemaa anastussõda Ukrainas on kestnud natuke üle ühe kuu. Lääs kehtestas selle tõttu Venemaale ja Vene oligarhidele sanktsioone ning enamik lääne firmasid on Venemaalt lahkunud.

Vene rubla väärtus on languses, töötus riigis kasvab ja venelaste rahulolematus suureneb.

Märksõnad
Tagasi üles