R, 9.12.2022

Uuring: inkade tsitadelli Machu Picchut tunti varem teise nimega

Inna-Katrin Hein
Uuring: inkade tsitadelli Machu Picchut tunti varem teise nimega
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Peruu Andides asuv inkade tsitadell Machu Picchu
Peruu Andides asuv inkade tsitadell Machu Picchu Foto: Photo by Pablo PORCIUNCULA BRUNE / AFP/Scanpix

Uus uuring näitas, et Peruu Andides asuva inkade kindlustatud linna Machu Picchu (ketšua keeles Vana Mägi) algne nimi oli teistsugune.

Väljaandes Ñawpa Pacha: Journal of Andean Archaeology avaldatud uue uuringu kohaselt kandis maailmakuulus «kadunud linn» kunagi nime Huayna Picchu või siis lihtsalt Picchu. Huayna Picchu on ka inkade kunagise linna juures oleva mäe nimi, teatab hs.fi.

Inkade tsitadelli leidis 1911. aastal USA arheoloog Hiram Bingham III (1875–1956). Kohalikud teadsid linnavaremete olemasolust, kuid muu maailm mitte. Bingham tegi inkade poolt umbes 15. sajandil ehitatud linna maailmakuulsaks.

Machu Picchu nime uurisid hiljuti Peruu ajaloolane Donato Amado Gonzales ja USA arheoloog ja antropoloog Brian Bauer. Nad lugesid läbi Binghami ülestähendused inkade linna kohta, ajasid jälgi 20. sajandi alguse kaartidel ning otsisid infot ka 16. sajandi Hispaania konkistadooride dokumentidest ja kirjadest.

«Töötasime läbi väga palju infot ja leidsime, et Machu Picchu algne nimi oli Picchu või siis pikemalt Huayna Picchu,» sõnas USA Chicago ülikooli arheoloog Bauer.

Gonzales ja Bauer leidsid ka 1904. aastal Peruus avaldatud kaardi, kus inkade tsitadelli kohta kasutatakse nime Huayna Picchu. Binghami ülestähendustes oli kirjas, et talle räägiti 1911. aastal Urubamba jõe lähedal asuvast vanast linnast Lõuna-Peruus Cuscos.

Ameeriklase Baueri teatel leidsid nad parimad tõendid linna algse nime kohta dokumentidest, mille kirjutasid Hispaania konkistadoorid pärast ala vallutamist 1532.

Teadlased leidsid 16. sajandi lõpus kirjutatud raporti, milles piirkonna põliselanikud kaalusid Huayna Picchu nimelise koha taasasustamist.

Aga mis nimi on inkade tsitadelli kohta õige? Teadlaste sõnul ei ole sellele vastust. Kogu maailm tunneb Machu Picchut Machu Picchuna üle saja aasta, kuid koha nimi võib olla nii Machu Picchu kui Huayna Picchu. Kõik nimed on välja mõeldud ja ei ole teada, kuidas inkad ise oma linna nimetasid, sest nad ei jätnud selle kohta kirjalikke ülestähendusi.

Machu Picchu on hästi säilinud inkade kindlustatud asula Peruus, mis arvatavasti ehitati valitseja Pachacuteci juhtimisel 15. sajandil.

Peruu Andides asuv inkade kindluslinn Machu Picchu, mis ehitati 15. sajandil
Peruu Andides asuv inkade kindluslinn Machu Picchu, mis ehitati 15. sajandil Foto: Huebner/Herkert via www.imago-images.de/Scanpix

Machu Picchus on säilinud enam kui 200 hoonet ning see on inkade kultuuri tuntuim mälestis ja oluline sümbol. Machu Picchu on 2430 meetri kõrgusel troopilise mägimetsade keskel Urubamba oru kohal. Lähedal voolab Urubamba jõgi.

Ei ole teada, miks inkad linna maha jätsid, kuid arvatavalt võisid rolli mängida Hispaaniast saabunud vallutajad.

Machu Picchu kuulub alates 1983. aastast UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Märksõnad
Tagasi üles