Seoses välisfirmade lahkumisega teatas Kremli kõneisik Peskov, et venelased oskavad ise kah kotletti kahe kukli vahele panna. Tegelikult on sellega nii, nagu vanas nõukogude naljas: ükskõik mida Venemaal ka tegema ei hakataks, ikka tuleb välja Kalašnikovi automaat. Juku-Kalle Raid uurib, kuidas läks venkudel esimene burgeritegu 1930ndatel aastatel.
Venemaal on iidsetest aegadest peetud au sees varastamise üllast kommet. Nii ei tule ise midagi välja mõelda, vaid võib mujalt «üle võtta», väheke kohandada ning rääkida omal maal «uutest saavutustest» ja «leiutistest». Nõukogude ajal koolis käinuna mäletan väga hästi, et sealse info kohaselt olid kõik tähtsamad vidinad maailmas venelaste leiutatud.
Tehniliste ideede vargusega kaasneb veel üks vargus: autoriõigust ja intellektuaalset omandit ei peeta millekski. Kõik on kollektiivne.
Kuidas Venemaa viineri sai
1930ndatel hakkas Nõukogude Liit sättima sisse ettevaatlikke suhteid USA-ga. Stalin saatis Ühendriikidesse mitmeid kõrgeid riigiametnikke, kes seal ringi luusisid ning proovisid äri ajada – Nõukogude Liitu osteti päris palju erinevaid tootmisliine. Suur osa neist puudutas toiduvalmistamise mehhaniseerimisele kaasaaitavat tehnikat. Nii näiteks püstitati esimene jäätise tootmise liin, aga ka viinerite valmistamise tsehh – mõlemad tehnoloogiad toodi USA-st.
USA-s ringi sõites vaimustus Mikojan ka kotletist kahe kukli vahel, mida kutsuti «hamburgeriks».
Nende ostude taga oli Stalini poolt läkitatud toitlustuse rahvakomissar Anastass Mikojan. Mikojan tundis ameeriklaste leiutiste vastu lausa nõrkust, vähemalt nii on väitnud tema kaasaegsed.
Vaimustus burgerist
USA-s ringi sõites vaimustus Mikojan ka kotletist kahe kukli vahel, mida kutsuti «hamburgeriks», ning ta kirjutas haaravalt, kuidas sihuke lihtne võileib suudaks kiiresti ja odavalt ära toita miljoneid töölisi. Nii toodigi 1930ndate lõpul nõukogudemaale hamburgerite masstootmisliin koos spetsialistidega, kes selle üles putitama ja tööle panema pidid.