Helen märgib, et mõistab, et äri on äri ning sellised käigud mõjutavad kindlasti majandust, kuid ta leiab, et tuleks mõelda veidi laiemalt. «Eelkõige on mõjutatud vene inimesed, noored – need, kes pole saanud valida, kuhu või mis kultuuri nad sünnivad.»
Prisma: see pole kindlasti mitte keele ega kultuuri küsimus
«Prisma on lõpetanud Vene ja Valgevene päritolu toodete müügi oma kauplustes, kuna igasugune sõjaline tegevus ei ole kooskõlas meie väärtuste ja maailmapildiga ega aktsepteeritav. Senine tagasiside meie klientidelt on olnud selle otsuse suhtes väga toetav,» sõnab Prisma Peremarketi kommunikatsiooni- ja vastutustundliku ettevõtluse juht Kristiina Tamberg.
Sama puudutab Tambergi sõnul ka Venemaa kui päritolumaa ja tootja väljaandeid. «See ei ole aga kindlasti mitte keele ega kultuuri küsimus – näiteks Eestis toodetud venekeelsed raamatud jäävad mõistagi kauplustesse müügile.»
Samuti tegeleb kauplus Tambergi sõnul aktiivselt sellega, et täiendada sortimenti nii kiiresti kui võimalik. «Vene päritolu toodete osa Prisma sortimendis oli alla 1 protsendi, nii et üheski olulises kaubagrupis ei teki olukorda, kus asendust teiste toodete näol pole võimalik leida.»
Mis aga saab letilt eemaldatud toodetest? «See sõltub konkreetsest tootest – näiteks hügieenitarvete osas teeme koostööd Eesti Punase Ristiga ja annetame neile, toidukauba osas teeme koostööd Eesti Toidupangaga.»
Venemaal ja Valgevenes toodetud kirjandus on kadunud müügilt ka Selveri poodides. «Venekeelne kirjandus tuleb Selveritesse Lehepunkti kaudu, kes on vastava kirjanduse eemaldanud. Muu eemaldatud kaup tagastatakse tarnijatele,» selgitab aga Selveri kommunikatsioonijuht Rivo Veski.
Lehepunkt OÜ tegevjuht Kristo Heinmaa sõnab, et Lehepunkt OÜ ei tarni jaekettidesse (k.a Prisma ja Selver) kirjandust ehk raamatuid, vaid levitab ajakirjandust. «Venemaalt ja Valgevenest pärit tooted on eemaldatud. Samuti oleme lõpetanud levitamise kahe mujal toodetud venekeelse väljaande osas, mille sisu oli propagandistlik ja agressiooni õigustav. Muud tooted on meie sortimendis endiselt olemas,» märgib Heinmaa.