Täna, 21. veebruaril tähistame vastlapäeva! Naised uskusid, et kui Vastlakuu laseb ennast vaadata, siis saab Kuu käest endale aastaks ilu ja tervist nõuda. Vastlasõidust ei tohtinud aga keegi noortest tüdrukutest ja poistest puududa. Siis ei pidanud suvel lina kasvama!
Vastlapäeval tööd ei tehta, möllatakse lumes ja süüakse vahukoorekukleid!
Millised on vastlapäeva traditsioonid ja kus neid kõige paremini käiku saab lasta?
Pika vastlaliu saab näiteks Rocca al Mare Vabõhumuuseumi territooriumil. Seal on avatud kelgumägi ja jääkarusell. Saab sõita ka vanade puusuuskadega ja tõukekelguga ning harida end muude vanade Eesti talviste rahvausu teemadel.
Lapsed saavad mängida ka keppidega notsu tagaajamist.
Vastlapäeval minnakse kindlasti sõpradele külla
Mida kaugemale külla minnakse, seda pikemad linad kasvavad.
Vastlapäeval tööd ei tehta!
Pisike näputöö on siiski lubatud. Näiteks paela punumine. Ka toidu vaaritamine on au sees. Traditsioonilisteks roogadeks hernesupp ja suitsutatud seajalad.
Skandinaavipärane traditsioon on vastlakuklid. Aga see on siiski rohkem uuema aja värk.
Vastlad Eesti Vabaõhumuuseumis
Eesti Vabaõhumuuseum tähistab täna vastlapäeva mitmekesise programmi ja lõbusa simmaniga.
Tegevused muuseumi taludes kestavad kella 15-18.
Kelgumäe kõrval saab harjutada seaketaste veeratamist ja kada-ajamist, Köstriaseme talus näeb erinevaid linatöid, Sepa talus punutakse paelu ja lauldakse liulaskmise laule. Härjapea talus valmistutakse karnevaliks ja meisterdatakse maske.
Kuie kooli köögis meisterdatakse vastlavurre. Kolu kõrtsis saab maitsta traditsioonilisi vastlaroogasid, kell 18.00 aga algab meeleolukas vastlasimman Tallinna Tantsuklubi pillimeeste ja tantsijate eestvõtmisel, tantsida saab 19. ja 20. sajandi alguse külapidude tantse.
Nii kõrts kui ka kelgumägi on täna avatud kella 22-ni.
Kuidas sina kavatsed vastlapäeva tähistada?
Kiika lustlikku vastlapäeva pildigaleriid!