Taasiseseisvunud Eestis on tore komme: vabariigi aastapäeva tähistatakse musta kiluvõileivaga, kus peesitab kindlasti lõbus viil keedumuna – ning pitsikese viinaga. Kust see kooslus antropoloogiliselt pärineb, me paraku ei tea, ilmselt on tegu isetekkelise nähtusega, rahva poolt käima lükatud liikuriga. Esimese vabariigi ajal sellist kommet (vähemalt massides) me ei tähelda. Järgnevas loos heidame pilgu meie napsiharjumustele ning ka naljakatele pudelitele, millega Eestis laudu on kaetud.
Viina põletamise lugu Euroopas on tekitanud tuliseid vaidlusi. Kes tegi esimesena? Kus? Destilleerimise mõtlesid välja araablased, aga see levis üsna kiiresti läänemaailma kloostritesse ning sealt edasi rahva hulka. Tänaseni kestab aegajalt eskaleeruv viinatüli Venemaa ja Poola vahel. Nimelt registreerisid poolakad sõna "vodka" oma rahvusliku kaubamärgina, mis ajas Venemaal inimesed endast välja. Kuidas siis nii? Standardse viina kanguse 40 kraadi kehtestas ju suur Mendelejev ise, Venemaa riiklik tarkpea, mitte mingi poolakas. Igal juhul pärineb enimlevinud teooria kohaselt sõna "vodka" slaavlastelt, see on siis sõnadest "voda" pluss hellituslõpust "ka" – niisiis "veeke".
Kuidas jõudis alkohol Eestisse?
Muinasaja kohta suurt ei teata. Oletatud on, et õlu levis peaasjalikult kloostrite kaudu. Teada on, et 1284 nõudis Saar-Lääne piiskopp Hermann makse talupidajailt õlle näol. Linnades eestlased õlut pruulida ei tohtinud, see oli sakste eesõigus. Sigismund II August andis õlle müügi privileegi Liivimaal mõisnikele ja teistele paremast soost isikutele; ilmselt muud tasu ta teenistuse eest ei saanud maksta.
Põletatud viin oli Eestis olemas XV sajandil, 1485 anti Tallinnas viinapõletamise õigus Suurgildi liikmetele. XVII sajandil viinaajamisõigus laienes apteekritele gildide vaestele ja nende leskedele ning kuningas Karl XI andis selle ka Tallinna habemeajajatele. Kokku toodeti Rootsi ajal viina ca 600 pange (7200 l) aastas. Maal oli puskari ajamine esialgu vaba, kuid 1646 keelati see talupoegadel ära.