R, 9.12.2022

VIDEO ⟩ End pere eest peitnud transsoolise naise lasi ta vend maha

Inna-Katrin Hein
End pere eest peitnud transsoolise naise lasi ta vend maha
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Transsooline. Pilt on illustreeriv
Transsooline. Pilt on illustreeriv Foto: shutterstock.com

Iraagi Kurdistanis elanud transsoolise naise Doski Azadi, kes elas enda varjamiseks perest lahus, leidis ta vend üles ja lasi selle aasta jaanuaris maha.

23-aastase megikunstniku sõprade sõnul ähvardasid meesoost pereliikmed Azadi varem mitmel korral tapmisega, teatab theguardian.com.

Kolm nädalat tagasi leidsid Dahūki elanikud transsoolise naise surnukeha linna lähedalt tühermaalt. Ta käed olid seljataha seotud ja teda oli kaks korda tulistatud. Politsei andis naise venna kohta välja vahistamismääruse, kuna arvatavalt põgenes vend tagasi Saksamaale, kus ta elab. Uurijate sõnul on tegemist aumõrvaga.

Politseile andsid tunnistusi transsoolise naise pereliikmed, kes elavad Dahūkist 12 kilomeetri kaugusel Mangeshis. Üks vend kinnitas, et vend, kes Doski Asadi tappis, pöördus Saksamaale tagasi.

«Uurimine näitas, et megikunstnikuna töötanud Doski Azadi tappis üks ta vendadest ja tapjal õnnestus põgeneda,» teatas Duhoki politsei pressiesindaja Hemin Suleiman.

Naise sõprade sõnul kartis Doski Azad oma elu pärast ja ta teatas mõni aeg enne oma surma politseile, et teda tahetakse tappa. Politsei siiski ei suutnud ta tapmist ära hoida.

Perekond pööras andekale megikunstnikule selja juba siis, kui ta oli teismeline.

Ta käis pruutide kodudes, et neid pulmadeks ette valmistada, ja saavutas maine, mis tõi talle töökoha Duhoki ilusalongis.

«Ta oli nii tore inimene ja kõik armastasid teda nii väga. Ta elas üksinda, sest perekond oli temast lahti öelnud ja ta ei olnud veel elukaaslast leidnud,» ütles anonüümseks jääda soovinud lähedane sõber.

Iraagi Kurdistanis on viimasel ajal olnud veel transsooliste mõrvasid ning sealne seksuaalvähemuste kogukond on olukorra pärast mures.

Seksuaalvähemuste organisatsiooni juht Zohar Ali sõnas, et aumõrvad on regioonis tavalised ning seal on palju nimeta haudasid, millel on vaid numbrid. Sinna on maetud transsoolised ja teised seksuaalvähemuste esindajad, kes on tapetud perekonna au nimel. Haudadel ei ole nende nimesid ning sünni- ja surmadaatumeid, kuna isegi surma järgselt tahetakse neid karistada.

Azadi sõprade sõnul Iraagi ja ka kohalikus Kurdistani meedias põhimõtteliselt kiideti, et transseksuaal maha lasti. Nende silmis oli see ääretult solvav.

Inimõigusorganisatsiooni Human Rights Watch esindaja Rasha Younesi teatel on Lähis-Ida riigis Iraagis säilinud sajandeid vanad tavad, mis tänapäeva liberaalsesse maailma ei sobi. Teistsugustesse suhtutakse halvasti ja neid peetakse status quo’le ohuks, selle tõttu neid ka tapetakse.

Kurdistani inimõigusaktivisti Amed Sherwani sõnul ei julgeta seal eriti vihakuritegudest politseile teatada, sest see toob uue kättemaksu.

Iraagi Kurdistanis Arbīlis asuvate USA, Prantsuse ja Saksamaa konsulaatide ning ÜRO esinduse diplomaadid mõistsid sealsed aumõrvad hukka.

Märksõnad
Tagasi üles