Kinnisvaraekspert Ingmar Saksing rääkis raadio Elmar hommikuprogrammis, et pandeemia tekitas hüppe maamajade turul. 2021. aastal vahetas väljaspool Tallinna, Tartut ja Pärnut omanikku rekordilised 5000 elamut ja suvilat ning 571 miljonit eurot.
Samuti kasvas keskmine ruutmeetrihind tehingutes umbes veerandi võrra, ulatudes majade puhul 660 ja suvilate puhul 864 euroni.
«Esimene pandeemialaine taandus kiiresti ja jutud üleüldisest metsa taha kolimisest lõppesid kevadega. Teine laine tõi aga juba mõistmise, et viirus meiega kauaks ning siis hakkasid linnainimesed ka päriselt maakodusid otsima,» lisas Saksing.
Saksingu kinnitusel kolivad täiskohaga maale vähesed, tüüpiliselt jäetakse linnakodu alles ja otsitakse maakodu sellest kuni tunnise autosõidu kaugusele. Eelistatakse toimivat maja veekogu ligiduses.
«Ilmselt mõeldakse hoolikamalt läbi, kus sa päriselt elada tahaksid. Linnakeskkond pole inimese eluks teatavasti kõige loomulikum keskkond. Maapiirkond oma värske õhu ja avara alaga on aga kindlasti mõnus ja loomulik paik olemiseks,» rääkis ta.
Mees lisas, et kõige odavamad majad kipuvad ostjat ootama kõige kauem, sest päevinäinud talukoha elamisväärseks tegemine on ajaliselt ja rahaliselt kurnav. «Statistika näitab, et väga selge eelistus on valmis lahendustele. Kõik, mis ajahambale jalga jäänud, pole ostjatele nii huvipakkuv. Mis seal salata, korraliku ehitaja leidmine on teinekord sama keeruline, kui korraliku kinnisvaraobjekti leidmine. Täna otsitakse pigem valmis asju ja linnakodu mugavusega,» selgitas ta.
Saksingu hinnangul jõuab kaasaegne elamuarendus peagi ka linnadest kaugematesse piirkondadesse. «Kus raha ees, on ilmselt õige pea ka teenused järel. Hetkel on aga linnast välja ehitamisel palju rätsepatööd - juurdepääsuteed, trassid, kaablid peavad kõik olema pikemad, ehitustransport on kallim, samas on nendes piirkondades ka tööjõudu oluliselt vähem,» rääkis ta.