Skip to footer
Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

PERSOON Tallinnast pärit sisulooja Kätriin Huttunen investeerimisest, keskkonnast ja elust Taanis

Kätriin Huttunen

21-aastane Kopenhaagenis elav, õppiv ja töötav Kätriin Huttunen on võitnud sotsiaalmeedias paljude südamed. Seda just finantsteadlikkuse, iseseisvuse ja keskkonnasäästlikkusega. Intervjuus Elu24-le rääkis Kätriin muu hulgas rahalisest sõltumatusest paarisuhtes, probleemidest moemaailmas ja investeerimisest.

21-aastane Kopenhaagenis elav tootedisainer Kätriin õpib Kopenhaageni ärikoolis rahvusvahelist poliitikat ja majandust. Lisaks õppimisele töötab ta Saxo investeerimispangas disainisüsteemi ja platvormide disainerina.

See pole sugugi kõik. Lisaks sellele, et Kätriin Taanis õpib ja töötab, on ta tegelikult juba aastaid olnud ka sotsiaalmeedias tegev ning suutnud endale koguda korraliku jälgijaskonna. Instagramis on noorel naisel üle 11 000 jälgija, YouTube'i platvormil üle 8000. 

Sisuloojaid on teisigi, aga Kätriinil on oma nišš. Jah, tema sotsiaalmeedia kuvand on esteetiliselt läbimõeldud ning postitused äärmiselt kaunid, ent noore naise karjäär, rahatarkused, keskkonnasäästlik mõtteviis ja tähelepanu juhtimine probleemidele ühiskonnas on põhjused, miks ta on paljudele eeskujuks.

«Mind huvitavad mu erialaga seotud teemad. Finantsiline ebavõrdsus, sotsiaalne ebavõrdsus, keskkonnateemad, naiseks ja täiskasvanuks kasvamise teemad,» ütleb Kätriin. «Üldjuhul võtan sõna teemadel, mis mu enda elus aktuaalsed on või mille osas mul rohkem kogemust on.»

Üks valdkond, mis on Kätriinile südamelähedane, on just keskkond. Hiljaaegu tegi ta sotsiaalmeediasse suisa postituse, kus kutsus noori üles osalema keskkonnainvesteeringute keskuse ja keskkonnaministeeriumi korraldatud konkursil Negavatt.

Mis emotsiooni tekitavad sinus keskkonnateemad?

Frustratsiooni, vahel tahaks alla anda, ükskõikne olla. Siis saan aru, et sellise mõtteviisiga pole mõtet üldse midagi elus teha, kuna globaalne soojenemine mõjutab mu elu ja tulevikku niikuinii – parem siis juba kasutada seda platvormi, mis mul sotsiaalmeedias on, et teemale rohkem tähelepanu juhtida.

Kuivõrd näed keskkonnaprobleemidega seoses vastutust üksikindiviidil?

Üksikindiviidi mõttelaad võib eksponentsiaalselt mõjutada loomulikult paljusid tema ümber, algatused prügi sorteerimiseks, teadlikumalt tarbimiseks jms on väga vajalikud. Samas, kuna suurimad kliimasoojenemise eest vastutajad on ikkagi ettevõtjad ja poliitikud, kellel on omad huvid mängus, siis nende lühiajaline vaade elule ongi ilmselt meie kliima ära rikkunud. Nüüd on lihtsalt vaja sinna ettevõtlusmaailma nooremat generatsiooni, kes julgemalt otsustab.

Tood oma Instagramis välja keskkonnaprobleemide taustal: «...ja siis küsitakse, miks noorem generatsioon ei soovi lapsi.» Saad sa veidi seda mõtet selgitada?

Mulle tundub, et nooremad generatsioonid minu ümber mõistavad vastutust, mida tähendab pere loomine ja kui oluline on teha seda teadlikult. Kui keskkond ja suund, kuhu maailm liigub, ei kattu noorte ootustega, siis on rumal eeldada, et nad tahaksid siia maailma ikka lapsi tuua.

Mida sa teed üksikindiviidina selleks, et meie keskkonda säästa?

Minu igapäevased otsused on seotud teadliku tarbimisega. Ma ostan miskit ainult siis, kui seda on väga vaja, sorteerime kodus prügi, mõtleme iga oma liigutuse läbi. Karjääri mõttes on mul kindlasti tulevikus võimalik oma hariduse taustaga ka midagi suuremat ära teha, eks näis. Osalesime sõpradega ka roheidee konkursil Negavatt, kuhu saab ka praegu ideid esitada. Sellised väiksed pealehakkamised aitavad palju ära teha keskkonna jaoks.

«Ma ostan miskit ainult siis, kui seda on väga vaja, sorteerime kodus prügi, mõtleme iga oma liigutuse läbi.»

Keskkond ja moemaailm on omavahel tihedalt seotud. Saan aru, et oled olnud tegev ka moemaailmas? 

Jah, töötasin kolm aastat moeturundajana erinevates Eesti moemajades, viimasena Ellen Richardis, mis on väga keskkonnale mõtlev bränd. Modellina ja fotograafina olen ka selles maailmas tegev olnud.

Millised on sinu arvates probleemid tänapäeva moemaalimas?

Moemaailma peamised probleemid on ületarbimine ja teadlik ületootmine. Samuti lühiajalistest trendidest sõltumine masstoodete ja kiirmoe puhul, mis kaotab austuse riiete ja nende vastu, kes need valmistavad.

Kätriin Huttunen

Tõid välja, et probleem on lühiajalistest moetrendidest sõltumine. Kuidas vältida nende lõksu langemist?

Osta ainult neid asju, mida tead, et kannad vähemalt järgmised viis aastat, mõtle iga ost läbi nii, et saaksid luua kapselgarderoobi, kus iga ese sobib omavahel kokku, mitte pole ühekordseks kandmiseks.

Kuidas seda teha? Kuidas panna kokku garderoob, mida tahaks kanda mitte vaid paari kuu, vaid järgneva mitme aasta vältel?

Tuleb valida kvaliteetsed ja naturaalsed materjalid, aru saada, kuidas nende eest õigesti hoolt kanda, kuidas pesu pesta ja selle eest hoolitseda. Tasub mõelda, mis on sinu isiklik stiil, mis mulje sa tahad jätta üleüldiselt elus läbi oma riiete. Sellest juhinduda on targem kui trendidest.

Lisaks keskkonnaprobleemidele oled ühismeedias sõna võtnud ka sõna finantsteemadel. Mis on põhilised seisukohad või nipid rahaga seoses?

Säästa rohkem, kui kulutad, pane oma säästud kõrvale juba kuu alguses ja ära võta laenu lühiajalisteks kulutusteks.

Oluline on ära õppida majanduse baasteadmised: mida tähendab inflatsioon, intressid, kuidas pikaajaliselt investeerida, mis on indeksfondid, kuidas küsida enda tööl väärilist palka – oled elu lõpuni endale selle eest tänulik. Kui sa täna sellega ei tegele, ei pruugi tulevikus stabiilsust elus olla.

Hobidest on võimalik luua endale lisasissetulek. See loob stabiilsema puhvri, mis lubab rahulikumalt hingata.

Milline on sinu kogemus investeerimisega?

Ma investeerin aktiivselt Taanis, peamiselt indeksfondidesse ja ETFidesse. Praegu jälgin börsi, et hindade kukkudes ka kindlatesse aktsiatesse investeerida. Soovitan väikeste summadega alustada ja seda maailma võimalikult vara tundma õppida, mida nooremana alustad, seda eksponentsiaalselt suurema stabiilsuse endale tulevikuks lood. Järgmise sammuna tahan Taani endale ilmselt korteri osta.

Milline on raha roll paarisuhtes? Kuidas vältida sõltuvust partnerist? 

Ma suhtun paarisuhtes finantsidesse väga individuaalselt, et võimalikult vähe üksteisest sõltuda, kuna see tekitab mõttetuid lisapingeid. Kõik kulud teeme pooleks, soovin endale lähiajal soetada isikliku kinnisvara isegi, kui peaks olema ka ühine kodu. Lihtsalt selleks, et oleks miski, mis loob finantsilise kindlustunde ja vajadusel lisasissetuleku. See on minu jaoks oluline, sest ma olen elus näinud, kuidas naisena võib liigne elukaaslasest sõltumine väga rusuv olla ja palju probleem tekitada.

Elad, õpid ja töötad Taanis. Kuidas seal elada on? 

Taani on väga rahvusvaheline ja mõnus riik, kus noorena endale tugev platvorm ehitada. Siin hinnatakse kõrgelt disaini, esteetikat, töö ja pereelu balanssi, siin on väga heasüdamlikud inimesed ja kultuur. Väga turvaline ja stabiilne riik.

Mis on Taani plussid ja miinused Eestiga võrreldes?

Taanis on konkurents küll tööturul suurem, aga kui saad jala ukse vahele, on õigete tutvuste abil juba võimalik sama edukalt ja kiiresti kaugele jõuda kui Eestis. Taani on palju rahvusvahelisem ja karjäärivõimalused on kindlasti suuremad, kuna paljud suurettevõtted on oma Skandinaavia esindused siia loonud. Mulle meeldib, et taanlased on rahulikumad, oskavad puhata ja siin on vaimne heaolu väga tähtis kõigile. Nad tunduvad esialgu tagasihoidlikud ja pinnapealsed, aga ütleks, et see on eestlastele väga tuttav suhtluskultuur. Ilm on ainus suur miinus talveperioodil, siin pole palju lund, pigem sajab, aga siis ongi mõnus kodus raamatut lugeda.

Kommentaarid
Tagasi üles