Varro Vooglaid on mingitel põhjustel veendunud, et ajab Eesti Vabariigist saatanat välja, kirjutab Juku-Kalle Raid. Kentsakas on aga see, et kogu tema stiil kuulub 1940. aasta juunikommunistide varasalve. Nii et – skisofreeniline taat. Ja kui tal pole midagi Eesti okupeerimise vastu, on mees kõigele lisaks veel ka rumalavõitu. Venemaal istuks «kodanikuallumatusele» kutsunud kodanik ammu kinni.
Kui Varro Vooglaid haugatas Objektiivi saates, et ei näe mingit erilist vahet, kas Pika Hermanni tornis lehvib sinimustvalge lipp või mitte; et kui Venemaa tegutseks sellisel viisil, et tagaks inimestele siin põhiseaduslikud õigused, võiks meie riiki vabalt ka Eestimaa kubermanguks nimetada. Niisiis andis üsna selgelt märku, et kui Vene okupatsioon toetaks tema vaateid, poleks tal selle vastu midagi. Päris karm värk. Mis selle taga on? Kindlasti üks väga kibestunud katoliiklane, kes kisub tüli isegi paavstiga. Aga mitte ainult.
Kui vaadata Vooglaiu käitumismudelit, siis leiame siit kolm laiemat liini, mille vahel mees tiirutab: juunikommunism, inkvisiitor ning usukannataja.
Kui vaadata Vooglaiu käitumismudelit, siis leiame siit kolm laiemat liini, mille vahel mees tiirutab: juunikommunism, inkvisiitor ning usukannataja.
Alustame juunikommunismist
Kes need juunikommunistid olid ja mis neid Varroga ühendab? Juunikommarite ninamehed olid intelligendid, pidasid end patriootideks, rahva kaitsjateks, kes juba 1940. aasta sündmustele eelneval ajal Eesti Vabariigiga raksu läksid. Luuletajad, kunstnikud, kirjanikud jne.
Kõnekeeles kutsuti juunikommunistideks seda kampa, kes juunis 1940 Eesti Vabariigi ja valitsuse vastastel miitingutel tolknesid, neid demonstratsioone organiseerisid ja neil käisid. Muuseas, Andrei Ždanovi juhtimisel, kes sai oma tsirkulaarid Jossif Stalini käest. Riigist, kus oli muidugi töölisklassi elu nagu päevalill. Vähemalt niimoodi arvas kunagi ENSV esimene «peaminister», intelligendist vasakluuletaja Johannes Vares Barbarus, toonane Vooglaid, kes iseseisvat Eestit sajas patus süüdistas ning Nõukogude Liitu üsnagi mõõdutundetult kiitis. Nimelt oli ta seal kolm korda käinud.