R, 9.12.2022

VIDEO ⟩ Laulja Whitney Houstoni surmast möödub kümme aastat: ta leiti lusikaga, millel oli valget ainet

Inna-Katrin Hein
Laulja Whitney Houstoni surmast möödub kümme aastat: ta leiti lusikaga, millel oli valget ainet
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Whitney Houston esinemas 22. mail 2003 Las Vegases
Whitney Houston esinemas 22. mail 2003 Las Vegases Foto: Ethan Miller/Scanpix

Ameerika Ühendriikide laulja Whitney Houstoni surmast möödub täna kümme aastat. 11. veebruaril 2012 oli Houston Californias Beverly Hillsis Beverly Hiltoni hotelli toas number 434. Kell 15.35 leidis toateenija kuulsa naise vannist surnuna. Vanni kõrval oli avatud šampanjapudel ja lusikas valge ainega.

Beverly Hillsi kriminaalsete surmajuhtumite uurija kirjutas raportisse, et 48-aastane Whitney Houston uppus vannivees. Ta surnukehal oli haavu, kinnikasvanud vigastusi ja põletushaavasid. Uurimise kohaselt oli vannivesi umbes 60 kraadi.

USA meedia teatel näitas lauljanna surnukeha lahkamine, et ta oli tarbinud kanepit ja teisi narkootilisi aineid, depressiooni- ja allergiaravimeid ning valuvaigisteid ja lihaselõdvestajat.

Whitney Houstonit peeti oma ajastu fenomeniks. Ta lauljakarjäär sai alguse 1980. aastatel ning ta palasid, näiteks «I Wanna Dance With Somebody (Who Loves Me)» ja «I Will Always Love You», mängivad raadiojaamad seni.

Whitney Houstonil arenes aastate jooksul välja narko- ja alkoholisõltuvus, mis sai talle saatuslikuks. Psühhiaatrite sõnul ei tulnud laulja kuulsuse koormaga toime ja otsis pääsemisviise, mis kahjustasid ta tervist.

Whitney Houston esinemas 15. septembril 2004 Las Vegases USA muusikaauhindade galal
Whitney Houston esinemas 15. septembril 2004 Las Vegases USA muusikaauhindade galal Foto: Ethan Miller/Scanpix

Houstoni surma järel on teda tundnud inimesed rääkinud avalikult ta sõltuvustest. Üks neist on Houstoni endine assistent ja parim sõber Robyn Crawford. Ta avaldas 2019 raamatu «A Song for You: My Life with Whitney Houston» («Laul sinule: minu elu Whitney Houstoniga»).

Crawford väidab, et ta oli Houstoniga lesbisuhtes, kuid see ei ole kinnitust leidnud.

Raamatu kohaselt proovis Houston esimest korda kokaiini 14-aastasena.

Whitney Houston abiellus 1992. aastal laulja Bobby Browniga, kes oli temast kuus aastat noorem. Neil sündis 1993 tütar Bobbi Kristina Brown. Bobby Brown oli mitut puhku seadusega pahuksis, peamiselt narkokuritegude ja purjuspäi autojuhtimise eest, ta kandis ka vanglakaristust. Abielu lõppes 2007. aastal lahutusega.

Bobby Brown süvendas lauljanna narkosõltuvust. Nad jäid Hawaiil 2000. aasta jaanuaris lennujaama turvakontrollis narkootikumidega vahele ning said karistada.

Ta oli kaotanud 11 esihammast ja kasutas proteese. Kokaiini tarbimine oli tekitanud ta ninasse eluohtliku augu.

Crawford meenutab oma raamatus, kuidas ta üritas sundida Houstonit minema võõrutusravile. Lauljanna vastas talle, et ta naudib elu ja ei pea end millestki võõrutama.

Narkootikumide jäljed olid näha ka ta surnukeha lahkamisel. Patolooge üllatas eelkõige staari maks, mis ei töötanud enam ammu korralikult. Nende sõnul ei oleks ta sellise maksaga kaua elanud. Samuti oli tal kaugele arenenud südamehaigus, üks ta arteristest oli 60 protsendi ulatuses blokeerunud. Ta oli kaotanud 11 esihammast ja kasutas proteese. Kokaiini tarbimine oli tekitanud ta ninasse eluohtliku augu.

Whitney Houston maeti 19. veebruaril 2012 oma isa John Russell Houstoni kõrvale New Jersey Westfieldi Fairview' surnuaiale. Ta viidi sinna hõbedases kirstus. Matusele pääsesid vaid kutsutud, ajakirjanikke ja fotograafe ei lubatud. Houstoni matusel pidi laulma legendaarne Aretha Franklin, kuid millegipärast ta loobus sellest.

Paar päeva pärast lauljanna matust avaldas väljaanne The National Enquirer fotod, millel oli näha surnud Houstonit lahtises kirstus. Artikli väitel maeti staar ehetega, mida oli vähemalt 500 000 dollari (440 000 euro) eest, ja jalas olid tal kuldsed kingad.

Väljaanne sai karmi kriitika osaliseks, kuna lauljanna fännide sõnul olid fotod häirivad ja rikkusid privaatsust.

Houstoni perekonnal jätkusid karmid ajad. Whitney Houstoni ja Bobby Browni tütar, 22-aastane Bobbi Kristina Brown leiti 30. jaanuaril 2015 ta kodust vannist teadvuseta olekus. Tal tekkis kooma ja pool aastat hiljem ta suri haiglas. Ta surnukeha lahkamine näitas, et ka tema oli tarbinud narkootilisi aineid. Sama tragöödia kordus.

Kinnitamata andmetel hakkas tütar tarbima narkootikume pärast ema surma, et leina ja valuga toime tulla.

Bobbi Kristina Brown (paremal) ja Nick Gordon oktoobris 2012 New Yorgis muusikasündmusel
Bobbi Kristina Brown (paremal) ja Nick Gordon oktoobris 2012 New Yorgis muusikasündmusel Foto: Birdie Thompson/AdMedia/SIPA/REUTERS/Andrew Kelly/Scanpix

Bobbi Kristina Browni kihlatu Nick Gordon, kelle Houston võttis oma perre kasvatada, pidi kohtu otsuse kohaselt maksma 36 miljonit dollarit (31 miljonit eurot) selle eest, et aitas Bobbil surra. Kohtu andmetel tegi mees naisele narkootikumidega joogi, mille tõttu jäi naine vanni magama.

Gordon suri 1. jaanuaril 2020. aastal Floridas Seminole maakonnas. Ta oli 30-aastane ja lahkamine näitas heroiini üledoosi.

Bobbi Kristina isa Bobby Brown andis neli aastat tagasi intervjuu väljaandele Rolling Stone, milles rääkis ka eksnaise ja tütre surmast. Tema arvates ei surnud Whiteny Houston narkootikumide, vaid murtud südame tõttu. Ta ei tulnud elu pingetega toime ja ta elus oli vähe inimesi, kellele ta sai loota.

Ka Whitney Houstoni tütar on maetud New Jersey Westfieldi Fairview surnuaiale, ta on oma ema kõrval.

Whitney Houstoni hauakivil on lisaks ta nimele, sünni- ja surmadaatumile 1963–2012 ka laulu pealkiri «I Will Always Love You».

Märksõnad
Tagasi üles