Kõvema käega riigijuhtide suur soov on paista oma alamkonna ees välja kui võitmatu matšo, kirjutab Juku-Kalle Raid. Selline inimene tahab kuvanduda suure sportlasena, võitmatu tšempionina, kõikide esikohtade omanikuna, igikestva olümpiavõitjana, aga mis peaasi – koondise peatreenerina. Ja koondis on kogu riik. Puna-Hiinas toimuvate olümpiamängude raames sellest alljärgnevalt räägimegi.
Puna-Hiinas toimuvate olümpiamängude taustal on täiesti paslik meenutada neid sarnasusi, mida evivad läbi ajaloo pea kõik diktaatorid. Ühest küljest on tegemist suurimate vaimugeeniustega, aga teisest küljest muidugi ka kehaliselt üliinimestega. Võtame mõned suvalised näited.
Palgitassimise meister Lenin
Mäletatavasti oli Segei Kurjohhinil teooria Lenini kohta – nimelt olla proletariaadi esimene soni tegelikult seen. Võrdlust võeti kaua kui perestroikaaegset piiride kompamist ning absurdihuumorit, ometi on selles väites rohkem kurba tõde kui musta muiet.
Peale selle oli Lenin meister palgitassimises, nagu me kõik teame. Ja kui palgitassimisest aega üle jäi, veetis ta aega kalastamisega.
Leninism ja selle levik oli tõesti kui 20. sajandi seeneniidistik, märkamatult maa-aluseid radu pidi liikudes vupsas kord siin, kord seal pinnale – maailma eri paikades, ent ometi samanäolisena. Ja pole ju mõtet rääkidagi, et sellest niidistikust võrsunud seentes oli peamiseks koostisosaks puhas mürk.
Aga seen on kõige efektiivsem sportlane kogu maailmas, selge see, ta levib takistamatult kõikjale.
Peale selle oli Lenin meister palgitassimises, nagu me kõik teame. Ja kui palgitassimisest aega üle jäi, veetis ta aega kalastamisega.
Arhiividest tuli paarkümmend aastat tagasi välja huvitav dokument: Stalin soovis Leniniga koos laupäevakul palki tassinud taatidele eraldada autasu ja personaalpensioni, aga asi osutus keeruliseks. Avalduse esitasid paartuhat töölist ja talupoega, kes oma väitel kõik olid Leniniga palki tassinud. Arvutuste kohaselt pidanuks Lenin sel juhul tassima palki iga päev ja kogu aeg, 1905. aasta revolutsioonikatsest kuni oma surmani 1924.