Venemaa välisminister Sergei Lavrov saatis sõnumi Soomele," teatas 1. jaanuaril Vene Soome saatkond. Nimelt on tegemist kirjaga "julgeolekugarantiide suhtes", nagu vahendas Soome välisminister Pekka Haavisto. Juku-Kalle Raid uurib vene leksikat, toetudes sarnasele situatsioonile ajaloos. 1941. aastal anti välja kirjatükk "Lömastame valge-Soome mao". See ilmus mitmekeelsete brošüüridena, ajakirjanduses ning "säravamaid" laused neist lendlehtedes. Eesmärgi kirjeldus üks: soome rahvas on aegade algusest Venemaa sõbrad, kõik seisukohta mitte jagavad inimesed aga vaenlased, kes väärivad kiiret surma.
"Oma müüdavate valitsejate tahtel on Soome saanud igasuguse kontrrevolutsiooni erilaspesaks, rahvusvahelise valgekaartluse kantsiks ja kõikvõimalike nõukogudevastaste intriigide ja provokatsioonide keskuseks", kirjutas nõukogude Vene propaganda Saksa rünnaku eelõhtul Nõukogude Liidu vastu, aadressaadiks Soome. See kirajtükk on avaldatud muuhulgas ka eestikeelsena, kirjastuses "Poliitiline kirjandus" 1941. aasta 14. juunil Tallinnas. Ja muidugi ka Peterburis ja Moskvas ning ka soomlastele jaotatavate brošüüridena ning sealt väljakirjutatud lendlehtedena. See tekst on täielik õpik, mis puudutab suurvene fraseoloogiat oma naabrite aadressil.
Soome pidagu mokk maas, ükskõik, kuidas tänane Venemaa otsustab välispoliitiliselt käituda. Ka siis, kui poliitika lõppemise viimane sekund on sõja esimene sekund.
Soomlased olid 1939. Nõukogude Liidule vastu hakanud, Mannerheimi liinist ja hullumeelsest vastupanust hoolimata sunnitud sõjategevuses taanduma, rahulepingu sõlminud ning võitlesid nüüd sakslaste liitlasena, mõeldes, et omariiklus õnnestub ehk säilitada. Neil õnnestuski.
Kohe jõuame sinna
Kõigepealt aga tänasest, sest praegusel kirjal ja tänasel propagandal ei ole lõpptulemusele mõeldes mingit vahet: Soome pidagu mokk maas, ükskõik, kuidas tänane Venemaa otsustab välispoliitiliselt käituda. Ka siis, kui poliitika lõppemise viimane sekund on sõja esimene sekund. Pärast II Maailmasõda käituski Soome väga hillitsetult, tegelikult arusaadavatel põhjustel.
Ent niisiis, muutused on juba pikka aega õhus. 2021. aasta lõpp. Venemaa alustas oma nõudmisi NATO-le, esitades eelmise aasta lõpul NATO-le (ja tegelikult kõigile väikestele liikmesriikidele esijoones) nõudmise koristada ennast Venemaa lähiterritooriumilt, nõudes kirjalikku kinnitust, et organisatsioon ei laiene Ukrainasse ega Gruusiasse. Ähvardus Baltikumile ja Poolale on samasse dokumenti koodiga sisse asetatud.