Toomas Abiline Tallinna Linnamuuseumist tutvustab vaimude liikumise aegu Tallinna ajaloos. Kõik võivad vaimulugusid kaema minna Tallinna Lühikese jala väravatorni kui parapsühholoogide huviobjekti, mis täidab sellelaadset kohta juba pea sajandi jagu. Alljärgnevas loos keskendume Eesti kõige vingemale meediumile Mai Kalamehele, kes tegutses Tallinnas 1930ndatel ning sukeldus tulevikku.
1930. aastate alguses oli Tallinnas paranormaalsete nähtuse uurimine moes. Eesti Vabariigi pealinna on sel perioodil nimetatud lausa Põhja-Euroopa okultistide peakorteriks, siin tegutsesid vastavad seltsid ja ühingud, kogunesid ringid ja sõpruskonnad, kes harrastasid spiritismi, toimusid seansid selgeltnägijate ja meediumidega.
Meedium Mai Kalamees (1876–1965)
Mai Kalamees sündis 26. aprillil 1876 (vkj 13. aprillil) Amblas Järvamaal talupidajate peres. Juba kaheksa-aastaselt algasid tal prohvetlikud unenäod, millest usaldas rääkida vaid isale. Okultse kirjanduse lugemiseni jõudis Kalamees 35–37 aasta vanuselt ja see aidanud tal paremini mõista lapse- ja neiupõlves nähtud nägemusi. Ta töötas majateenijana, oli tegev sensitiivina, elas majanduslikus kitsikuses, mistõttu jäi lõpetamata ka kolmeklassiline vallakool. Välimuselt kirjeldati Kalameest 1930. aastatel kui «halli peaga kõhna vanemat daami». Enne Johansoniga kohtumist harrastanud Mai Kalamees autohüpnoosi kristallkuuli abil.
Koostöö Bernhard Johansoniga oli erakordselt intensiivne, kokku olevat toimunud ligi 7000 seanssi nii Eestis kui välismaal ning Kalamehest sai ka rahvusvaheliselt tuntud meedium. Meediumi tervis ei pidanud suurele pingele vastu, lõpuks vabanes ta Johansoni mõju alt ning lahkus toetajate kaasabil Eestist. 1937. a on teada, et Kalameest kasutati Saksmaal mitmesugustes uuringutes, viimati nähti teda Berliinis 1945. aastal. Mai Kalamees suri Rootsis kõrges vanuses 1965. aastal.
Mida rääkis Mai Kalamees Vladimir Iljitš Leninist?
1932. a detsembris toimus Eesti Metapsüühilise Seltsi korraldatud seanss, kus hüpnoosiseisundis meedium kirjeldas Venemaa bolševike juhi, Vladimir Iljitš Lenini isikut: