N, 2.02.2023

VIDEO ⟩ «Troonide mängu» Peter Dinklage: «Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi» on ilma muutusteta mõttetu

Inna-Katrin Hein
«Troonide mängu» Peter Dinklage: «Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi» on ilma muutusteta mõttetu
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Peter Dinklage 3. aprillil 2019 New Yorgis «Troonide mängu» viimase hooaja esilinastusel. Ta kehastas seal nutikat Tyrion Lannisteri
Peter Dinklage 3. aprillil 2019 New Yorgis «Troonide mängu» viimase hooaja esilinastusel. Ta kehastas seal nutikat Tyrion Lannisteri Foto: CAITLIN OCHS/Scanpix

Disney stuudio kunagisest menukast animafilmist «Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi» tehakse mängufilm, kuid Emmy auhinna saanud «Troonide mängu» staar Peter Dinklage arvab, et see ei ole hea idee. Tema arvates ei ole mõtet seda lugu uuesti kinolinale tuua, kui seda ei ole tänapäevasemaks muudetud.

«Troonide mängus» Tyrion Lannisteri kehastanud Dinklage esines 24. jaanuaril USA populaarses Marc Maroni podcast’is «WTF With Marc Maron», kus oli teemaks teadlikkus ja woke-kultuur komöödias. Dinklage ütles seal Disney uut filmi kommenteerides, et tal on selle suhtes kahtlusi, kuna see on silmakirjalik, kirjutavad cnn.com ja hs.fi.

Peter Dinklage kehastas «Troonide mängus» Tyrion Lannisteri
Peter Dinklage kehastas «Troonide mängus» Tyrion Lannisteri Foto: Helen Sloan/Scanpix

«Olin veidi jahmunud, kui Disney teatas uhkelt, et panid Lumivalgekese Ladina-Ameerika juurtega näitlejanna, kes on vähemuse esindaja. Minu silmis on lugu «Lumivalgekesest ja seitsmest pöialpoisist» oma aja ära elanud ja on täiesti mõttetu sellest film teha. Elame 21. sajandil ja oleme edumeelsed, kuid samas tahetakse näidata tagurlikku lugu seitsmest koopas elavast päkapikust. See lugu on nagu lüpsilehm, mida lüpsta. Filmi on vaja kääbuskasvuga näitlejaid nagu mina, kuid oleme sellistest lugudest tüdinenud,» sõnas Dinklage.

Dinklage rõhutas, et tal ei ole midagi näitlejate vastu, kes on nõus selles filmis mängima.

Disney stuudio teatas mõni aeg tagasi, et Lumivalgekest kehastab «West Side Storyst» tuntud Rachel Zegler, kellel on Colombia-Poola juured. Pärast seda hakkas näitlejanna saama sotsiaalmeedias vihaseid kommentaare, et ta on selle rolli jaoks liiga tumeda nahaga. Lumivalgekest tuntakse kui tegelast, kelle nahk on valge nagu lumi.

Kurja kuninganna rolli kinnitati Iisraeli näitlejanna Gal Gadot.

Režissöör Marc Webbi käe all valmiv film on Disney teatel 1937. aasta animafilmi põhjal tehtav mängufilm. Algne lugu on vendade Grimmide muinasjutt «Lumivalgeke».

Peter Dinklage on maailmas kõige kuulsam kääbuskasvu näitleja. Koos menuga «Troonide mängus», kus ta kehastas nutikat Tyrion Lannisteri, on ta hakanud võtma sõna lühikest kasvu inimeste kaitseks.

Näitleja sõnul ei ole lühikest kasvu inimestel oma aktiivset kogukonda ega liikumist, mis aitaks neil üheskoos diskrimineerimise vastu astuda.

Disney stuudio vastas Dinklage’i kriitikale väljaandes Hollywood Reporter. Selles on kirjas, et nad konsulteerisid lühikest kasvu inimestega ja said tagasisidet, et päkapikke tuleks näidata tänapäevastena, mitte stereotüüpsetena.

Stuudio teatel avaldavad nad uue filmi kohta rohkem infot, kui tootmisprotsess algab.

Uue filmi juures töötavad ka kultuurikonsultandid, kes tagavad, et selles ei solvataks vähemuse ega enamuse esindajaid. Neid on varem kasutatud ka linateoste «Aladdin» ja «Mulan» juures.

Dinklage’i järgmine roll on Joe Wrighti muusikalises draamas «Cyrano», milles ta kehastab Cyrano de Bergeracit.

Peter Dinklage uues filmis «Cyrano», milles ta kehastab Cyrano de Bergeracit
Peter Dinklage uues filmis «Cyrano», milles ta kehastab Cyrano de Bergeracit Foto: Peter Mountain/Scanpic

«Lumivalgekesest ja seitsmest pöialpoisist» on tehtud filmiversioone ka varem. 2012 valmis «Lumivalgeke ja kütt», kus mängis peaosa Kristen Stewart. Linateos tekitas skandaali, kuna päkapikke kehastasid tavakasvu näitlejad, kaasa arvatud Bob Hoskins, kes muudeti digitaalselt lühemaks.

See tõi kaasa saja kääbuse marsi ehk Los Angelese kääbuste teatri näitlejad protestisid Universali stuudio ees digitaalkääbuste vastu, kuna nad pidasid seda endid naeruvääristavaks.

Algupärane «Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi» esilinastus 1937. aastal ja see oli Disney stuudio esimene pikk värviline multifilm, mis on seni populaarne.

Selle filmi valis Ameerika filmiinstituut 1998. aastal saja parima USA filmi seas 49. kohale.

Märksõnad
Tagasi üles