L, 10.12.2022

Mitmest tiitlist ilma jäänud prints Andrew sulges oma sotsiaalmeedia kontod

Inna-Katrin Hein
Mitmest tiitlist ilma jäänud prints Andrew sulges oma sotsiaalmeedia kontod
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Briti prints Andrew 13. jaanuaril 2022 Belgias Brugges
Briti prints Andrew 13. jaanuaril 2022 Belgias Brugges Foto: I-Images/Scanpix

Briti prints Andrew (ka Yorki hertsog) sulges Twitteri, Instagrami, Facebooki ja muud sotsiaalmeedia kontod pärast seda, kui jäi ilma nii tiitlist Tema Kuninglik Kõrgus kui ka sõjaväelistest tiitlitest ning mitmest kuninglikust patronaažist. Need võttis talt ära ta ema, kuninganna Elizabeth II, kuna Andrew oli seotud ameeriklasest pedofiili Jeffrey Epsteini «seksiklubiga», kus mehed alaealisi tüdrukuid seksuaalselt ära kasutasid.

Briti ajakirjanikud kontrollisid, kas mõni Andrew’ sotsiaalmeedia konto töötab. Twitteris oli teade, et konto Thedukeofyork ei eksisteeri enam ja proovige mõnda teist.

Prints Andrew’ Facebooki ja Instagrami kontod kasutajanimega Hrhthedukeofyork olid 19. jaanuari hommikul veel saadaval. See oli kuus päeva pärast seda, kui prints kaotas tiitli Tema Kuninglik Kõrgus.

Printsi lähikonda kuuluva allika sõnul pani Andrew ka need kontod 20. jaanuariks kinni.

Briti kanal ITV näitas 18. jaanuaril dokumentaalfilmi «Ghislaine, Prince Andrew and Paedophile», milles prints Andrew’ endine kallim leedi Victoria Hervey kinnitas, et prints kuulus ameeriklasest pedofiili Jeffrey Epsteini sõpruskonda koos USA endise presidendi Bill Clintoniga. Victoria Hervey ja prints Andrew olid koos üle 20 aasta tagasi.

45-aastase leedi Victoria Hervey sõnul sattus ka tema inglannast kupeldaja Ghislaine Maxwelli tõttu Epsteini seksiringi, kuhu Maxwell otsis alaealisi tüdrukuid.

Saates rääkis ka Briti kuningliku pere endine julgeolekutöötaja Paul Page, kelle sõnul on prints Andrew ärahellitatud ning võib tühjast-tähjast lärmi teha. Näiteks on tal täiskasvanueas suur pehmete mänguasjade kollektsioon ja kui seal on mõni kaisukaru valesti, teeb ta kõva kisa. Page’i sõnul oli sahtlis mängukarudest lamineeritud foto, et teenijad oskaksid karud õiges järjekorras panna.

Kui teenijad on midagi valesti teinud, karjub Andrew nende peale, ise näost punane.

Dokumentaalis võttis veel sõna Euan Rellie, kes kuulus alaealiste tüdrukute kupeldamises möödunud aasta detsembris New Yorgi kohtus süüdi mõistetud Ghislaine Maxwelli lähikonda. Ta sõnas, et tõenäoliselt olid prints Andrew ja Maxwell mingil ajal suhtes, sest nad käitusid nagu paar.

Rellie lisas, et Maxwellil oli õigus olla prints Andrew’ lähikonnas ning naine käis sisse ja välja paleedes, kus Andrew oli.

Briti sõjajõudude minister James Heappey esines raadiokanalis LBC, kus ütles, et prints Andrew ei ole enam avaliku elu tegelane, kuna ta on saanud halbu soovitusi ja tekitanud kuninglikule perekonnale häbi ja kannatusi.

Briti kuninglik perekond 8. juunil 2019 Buckinghami palee rõdul. Esiplaanil on kuninganna Elizabeth II ja ta poeg prints Andrew
Briti kuninglik perekond 8. juunil 2019 Buckinghami palee rõdul. Esiplaanil on kuninganna Elizabeth II ja ta poeg prints Andrew Foto: Stephen Lock/Scanpix

Ameeriklanna Virginia Giuffre (endise nimega Roberts) andis prints Andrew’ kohtusse, süüdistades teda enda seksuaalses ärakasutamises. Giuffre sõnul meelitas Maxwell ta Epsteini seksihaaremisse ja Maxwell oli ka see, kes ta prints Andrew’le ette lükkas.

USA New Yorgi kohtu avaldatud dateerimata foto, millel on näha Briti prints Andrew (vasakul), Virginia Roberts (Giuffre) ja Ghislaine Maxwell (paremal)
USA New Yorgi kohtu avaldatud dateerimata foto, millel on näha Briti prints Andrew (vasakul), Virginia Roberts (Giuffre) ja Ghislaine Maxwell (paremal) Foto: HANDOUT/Scanpix

Yorki hertsogi tiitlit kandev Andrew eitab Giuffre ärkasutamist ja ka pedofiil Epsteini sõpruskonda kuulumist, kuigi USA kohus avaldas fotod, millel Andrew’d on näha koos Virginia Robertsi (Giuffre), Ghislaine Maxwelli ja Jeffrey Epsteiniga.

Dokumentaalis ilmnes, et ameeriklastele meeldivad Briti siniverelised ning prints Andrew ei olnud erand.

USA kohus langetas detsembri lõpus otsuse, et 60-aastane Ghislaine Maxwell on süüdi kupeldamises ja alaealiste tüdrukute meelitamises seksivõrku. Kohus langetab ta karistusotsuse 28. juunil ja inglannat võib oodata ees 65 aasta pikkune vangistus.

Jeffrey Epstein (paremal) ja Ghislaine Maxwell USA New Yorgi kohtu avaldatud dateerimata fotol
Jeffrey Epstein (paremal) ja Ghislaine Maxwell USA New Yorgi kohtu avaldatud dateerimata fotol Foto: APhifer/Scanpix

USA politsei võttis 66-aastase Jeffrey Epsteini kinni 2019. aasta juulis ning sama aasta 10. augustil tegi Epstein New Yorgi vanglas enesetapu, puues end voodilina abil üles. Pärast seda hakkas uurijatele pakkuma huvi Epsteini endine kallim Ghislaine Maxwell, kes peitis end New Hampshire’is asuvas majas. Ta tabati 2. juulil 2020 ja pandi New Yorgi vanglasse kohut ootama.

Prints Andrew’ olukord on üsna karm, kuid see võib minna veel karmimaks, kui ta satub oma perekonnas isolatsiooni.

Seni on prints Andrew’ esindanud vajadusel oma ema, kuninganna Elizabeth IIt, kuid kinnitamata andmetel tahab kuninganna ka esindusülesanded pojalt ära võtta.

Briti kuninglik perekond 8. juunil 2019 Buckinghami palee rõdul. Esiplaanil on kuninganna Elizabeth II ja ta poeg prints Andrew
Briti kuninglik perekond 8. juunil 2019 Buckinghami palee rõdul. Esiplaanil on kuninganna Elizabeth II ja ta poeg prints Andrew Foto: Stephen Lock/Scanpix

Sama saatus võib oodata ka Atlandi teisel kaldal USA-s elavat prints Harryt, kes on kuninganna Elizabeth II pojapoeg. Kui kuninganna teeks Briti parlamendile vastava ettepaneku, siis tulevikus võib teda prints Andrew' või prints Harry asemel saata ja esindada hoopis näiteks hertsoginna Catherine, kes on prints Williami abikaasa.

Märksõnad
Tagasi üles