N, 2.02.2023

RETRO VIDEO ⟩ Mart Helme 25 aastat tagasi: minu vaated kattuvad suurel määral Reformierakonnaga

Helme nüüd: muutunud on nii Reformierakond kui ka mina
Mart Helme 25 aastat tagasi: minu vaated kattuvad suurel määral Reformierakonnaga
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 2
Mart Helme
Mart Helme Foto: Kuvatõmmis videost

Aeg-ajalt tuletab poliitikute minevik end ikka meelde, olgu selleks siis skandaalsed tööreisid või loomafarmid. Twitteris tuletab üks vahva videolõik 1990ndate keskpaigast aga meelde asjaolu, et Mart Helmele sümpatiseeris kunagi Reformierakond.

Praegusel poliitmaastikul pole tavapäratu kuulda ekrelaste kriitikat Reformierakonna pihta. Ehkki EKRE endise esimehe Mart Helme sõnavõtud nüüdse Reformierakonna kohta on kõike muud kui kiitvad, siis oli aeg, mil asjad olid drastiliselt erinevad ning Helme meeliserakond oli just Reformierakond. Ei usu? Vaata allolevat videot.

Helme mäletab siiani, mis intervjuuga tegu on. «Ma arvan, et see oli 1996. aastal. See pidi olema pärast seda, kui me 1995. aasta suvel ja sügisel tegime esimese remondi, kabineti sisustuse järgi vaatan,» meenutab Helme, keda klipis intervjueerib legendaarne Urmas Ott.

«Eks Reformierakond oli siis suhteliselt tundmatu. Mina kui varasem Isamaa toetaja olin Isamaas selleks ajaks üsna pettunud. Väga paljud Isamaa toetajad vaatasid, et nüüd tuli uus parempoolne erakond, et võiks seda toetada ja äkki sellega on Eestil parem edasi minna. Enam-vähem samasugused tunded olid minul ka,» räägib Helme. Ta lisab, et Reformierakond tundus ettevõtlik ja taoliste majanduspoliitiliste vaadetega, mis talle sümpatiseerisid. «Nimetasid nad küll end liberaalideks, aga sel ajal liberalism ei olnud see, mis ta on täna.»

«Inimene ei ole muutumatu, et pärast mingit hetke muutusi tema vaadetes või suhtumistes ei tule. Eks ma olen ise ka muutunud, ma olen kindlasti muutunud rahvuslikumaks ja konservatiivsemaks. Inimene on dünaamiline oma arengus ja poliitika on samuti dünaamiline oma arengus. Ma ütleks, et muutumised on mõlemapoolsed olnud, nii Reformierakonna kui ka minu.»

Märksõnad
Tagasi üles